نکات کلیدی حرفه نویسندگی – روش‎های پرورش خلاقیت در نویسندگی

در دو بخش پیشین این نوشته چند نکته از نکات کلیدی حرفه نویسندگی ازجمله؛ رسالت نویسنده، ویژگی های محتوا و قالب نوشته، تقسیم بندی نوشته ها به نوشته های تشریحی، توصیفی یا وصفی، تخیلی و تحقیقی، مطالبی مطرح شد. در این بخش به بیان روش‎های پرورش خلاقیت در نویسندگی می پردازیم. لطفاً با ما همراه باشید.

مسأله معیشت یک معضل بزرگ است و تا شما به‎طور تمام وقت به نوشتن، به آن شکل که دوست دارید، نپردازید، به آن رشد لازم نخواهید رسید. به همین دلیل هم یک مسأله ی اساسی در ادبیات ما مطرح می‎شود، به این شکل که آدم‌ها از پایین‌ترین حد ظرفیت خلاقیت خود استفاده می‎کنند و نه از بالاترین حدش. اگر چه چند تن از ما می‎کوشیم که با تمرکز فراوان روی کار و با نوعی رفتار و زندگی زاهدانه، فقط به کار نوشتن بپردازیم، اما این مسأله همواره میسر نمی‎شود. با این مقدمه، روش‎های پرورش خلاقیت را بررسی می کنیم.

روش‎های پرورش خلاقیت در نویسندگی

1- تمرین دادن مداوم حافظه

می‎توان موهبت خلاقیت را با استفاده نکردن، پژمرده نمود و یا با مبادرت به فعالیت‎هایی که بیشترین امکان را برای پرورش قدرت تصور خلاق به وجود می‎آورد و خاصه با تمرین دادن مداوم، آن را توسعه داد.  در این که این استعداد را می‎توان پرورش داد تردیدی وجود ندارد. روان‎شناسان از مدت‎ها قبل این اعتقاد را که هر استعداد اساسی را می‎توان تربیت نمود- و حتی استعداد متوسط را می‎توان با تمرین پرورش داد – پذیرفته‎اند.

با تمرین حساب ذهنی، بزرگسالان می‎توانند قدرت محاسبه خود را بیش از دو برابر کنند. در مورد اثر تمرین بر روی حافظه، بسیاری افراد از طریق تمرین، قدرت یادآوری خود را دو برابر کرده اند. حتی خصوصیات عاطفی را می توان از طریق تمرین بهتر کرد. هر چه بیشتر مهربانی کنیم مهربان‎تر می‎شویم. با تمرین شادی خود شادتر می‎شویم. حتی شوخ طبعی با آموزش توسعه می‎یابد و این موضوع از نتایج دروسی که برای تربیت کمدین‎ها در برخی دانشگاه‎ها تدریس می‎شود، مشخص شده است.

وقتی شکسپیر درباره « مزایای غنی تمرین خوب » سخن گفت اشاره داشت که تمرین بر حسب درجه ارزش، تغییر می‎کند. بهتر از همه انجام واقعی کار است – یعنی ترکیب کردن عملی کوشش با قدرت تصور. بدین ترتیب قدرت خلاقیت محفوظ مانده و یا بازیافت می‎شود – و در واقع برای رشد برانگیخته می‎گردد که باید آن را در عمل نیز آزمود و بعد از آزمودن‎های مکرر است که می‎توانیم به رشد و قابلیت‎های خود برسیم و از آن‎ها نهایت بهره را ببریم.

2- تجربه برای ایده جوئی سوخت می‎سازد

 برای پرورش خلاقیت، مغز نه تنها به تمرین نیاز دارد بلکه به وسائلی که با آن بتوان به بهترین وجهی ایده‎ها را تشکیل داد، محتاج است. غنی‎ترین سوخت برای ایده جوئی عبارت از تجربه است. تجربه دست اول مطلقاً غنی‎ترین سوخت است زیرا امکان این که در مغز ما بماند و در موقع نیاز به خاطر آید زیادتر است. تجربه دست دوم – مانند خواندن سطحی، گوش دادن یا تماشا کردن – سوخت های ضعیف‎تری هستند.

 مسافرت یک نوع تجربه است که به تغذیه قدرت تصور کمک می‎نماید. نکات برجسته در حافظه ما باقی مانده قدرت تداعی ما را تقویت می‎نماید، به‎طوری که سال‎ها بعد ممکن است مغزمان ایده‎ای خلق کند که اگر جائی نرفته بودیم و چیزی ندیده بودیم این خلاقیت امکان نمی‎داشت.  ارزش خلاقیت مسافرت بستگی به کوششی دارد که در مورد آن به‎کار می‎بریم. یک متخصص خلاقیت وقتی به مسافرت دور دنیا مبادرت نمود، نه تنها از مشاهدات خود بلکه از ایده‎هائی که هر روز تدبیر می‎نمود یادداشت بر می‎داشت.

نوعی از مسافرت که همیشه قدرت تصور را به‎کار وا می‎دارد عبارت از سفر به نقاط دورافتاده است. در این مسافرت‎ها به جای اتکا به وسائل موجود در نقاط آبادتر از قبیل هتل‎ها، رستوران‎ها و غیره، شخص مصائب را تحمل نموده، به خود متکی شده و بهتر قادر خواهد بود که ایده‎های جدید تدبیر کند.  آوارگی، مردم بسیاری را خلاق‎تر از آن کرده است که در صورت داشتن یک زندگی مرفه نمی‎توانستند بدان نائل آیند. یک نمونه برجسته آن یوجین اونیل درام نویس آمریکائی است که زندگی خویش را با کار در سراسر آمریکای جنوبی و اروپا اداره می‎کرد.

3- تماس‎های شخصی با افراد مختلف

تماس‎های شخصی نیز برای تغذیه و تهییج تصور ما می‎تواند بسیار مفید واقع گردد. این موضوع بخصوص در صورت تماس ما با کودکان بیشتر صادق است.  بزرگسالانی که حرفه‎شان آنان را با کودکان در تماس قرار می‎دهد نمونه زنده‎ای از اثبات این واقعیت است. بزرگسالان می‎توانند در نتیجه کار با کودکان از لحاظ قدرت تصور رشد کنند. مربیان کودکستان و کلاس‎های پائین دبستان به طور استثنائی خلاق هستند. آزمایش‎های استعداد نشان می‎دهد که 58 درصد این مربیان در زمینه قدرت تصور خلاق در مقایسه با سایر حرفه‎ها به نحوی غیرعادی، برترند.

گردآوری شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر