روزنامه جام‌ جم از ابتدا تاکنون

روزنامه جام‌ جم از ابتدا تاکنون

پیشینه هر روزنامه‌ای را که می‌خوانی، برگی از تاریخ مطبوعات را تورق می‌کنی و برگی از تاریخ مملکت و  اوضاع سیاسی و اجتماعی کشور را. جام جم از آن دسته روزنامه‌هایی است که با تولدش جایی برای خود در تاریخ مطبوعات باز کرد و چند مشخصه را به خود اختصاص داد. خواندن سرگذشت شکل‌گیری این روزنامه، اهداف و عملکردش برای روزنامه‌نگاران، مخاطبان روزنامه، دانشجویان و افراد علاقه‌مند جالب خواهد بود.

تولد روزنامه جام‌ جم

زمزمه‌های مربوط به انتشار روزنامه جام‌ جم از بهمن ماه ۱۳۷۸ شنیده شد. این روزنامه به صاحب امتیازی صداوسیمای جمهوری اسلامی از فرصت تبلیغات تلویزیونی برخوردار بود و بدین جهت به نظر می‌رسید که بتواند در بادی امر نظر مخاطبان بی‌شماری را جلب کند. البته همین مسئله، نکته ای بود که منتقدان روزنامه‌های وابسته به دولت را در مظان رقابت با بخش خصوصی قرار می‌داد. علاوه بر آن منتقدان معتقد بودند که صداوسیما که خود رسانه دیداری و شنیداری عظیمی است، به انتشار رسانه مکتوب روی آورده و آن را نشانگر ضعف این سازمان در ارتباط برقرار کردن با مخاطبان عنوان می‌کردند.

 در آن زمان روزنامه‌ها و نشریات زیادی منتشر می‌شد و انتشار یک مجله یا روزنامه چیز چندان عجیب و غریبی نبود اما این که رسانه‌ای مانند صداوسیما با داشتن چند شبکه تلویزیونی و رادیویی اقدام به راه‌اندازی روزنامه‌ای کند، کمی عجیب به نظر می‌رسید. برای سال‌های طولانی هفته‌نامه سروش و نشریات مختلف آن از سروش جوان گرفته تا نوجوان، تنها رسانه مکتوب این سازمان بود.

به هر حال، روزنامه جام‌ جم از اردیبهشت سال ۷۹، تمام رنگی با تیمی کارآزموده و حرفه‌ای شروع به کار کرد. جهت‌گیری این روزنامه نیز شبیه روزنامه همشهری، اعتدال و تمرکز آن بر موضوعات اجتماعی بود که همین رویه را در سال‌های بعد هم حفظ کرد. صداوسیما در جواب  انتقادات وارده، دلیل راه‌اندازی این روزنامه را تکمیل رسالت رسانه‌ای خود و رسیدن به تعریف بنگاه چندرسانه‌ای که از جمله اهداف و افق‌های دید سازمان بود عنوان کرد. این هدفگذاری، بعدها منجر به راه‌اندازی جام جم آنلاین شد که اولین روزنامه مجازی روزانه و رسمی کشور است.

شکل‌گیری روزنامه جام‌ جم

از آنجا که قرار بود سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، صاحب امتیاز این روزنامه باشد، گروه رسانه، اولین گروهی بود که در روزنامه جام‌ جم شکل گرفت و قوام پیدا کرد. در آن زمان علیرضا رضاداد به واسطه مسئولیت مدیریتی خود در سیما به عنوان دبیر گروه رسانه انتخاب شد. او نیز فاطمه مرادی، مدیر روابط عمومی سیما فیلم در آن مقطع را مسئول گروه رسانه کرده بود. برای شروع مسئولان روزنامه تصمیم گرفتند نوروز سال ۱۳۷۹ ویژه‌نامه‌ای منتشر کنند و قرار بود این ویژه‌نامه به معرفی برنامه‌های تلویزیونی بپردازد. اتفاقی که تا پیش از آن در روزنامه‌های دیگر به‌ندرت می‌افتاد و اغلب در نشریات اگر به برنامه‌های صداوسیما پرداخته می‌شد با نگاهی یکطرفه و در نقد عمومی آن بود.

 تیتر اول

روزنامه جام‌جم از ابتدای انتشار به مسائل تلویزیون توجه زیادی نشان داده است. در شماره اول این روزنامه گزارشی با عنوان «گزارش ویژه جام‌جم از یک مجموعه تلویزیونی» منتشر شد.

منحنی تیراژ جام جم

در ابتدای چاپ این روزنامه ظاهراً یکی از مسئولان صداوسیما در جلسه‌ای به مدیران جام‌جم گفته بود «اگر بتوانید این روزنامه را به شمارگان بیست هزار نسخه در روز برسانید، بسیار کار بزرگی کرده‌اید». تشکیلات جام‌جم در ساختمانی در خیابان میرداماد و چسبیده به مسجد الغدیر استقرار داشت و هنوز هم بخش زیادی از جام‌جم در همین ساختمان مستقر است. در آن زمان اتاق‌های خالی زیادی وجود داشت؛ اتاقی برای مصاحبه، اتاقی برای تشکیل جلسات شورای تیتر، اتاقی برای سردبیری و… میزها نیز با فاصله زیادی از هم قرار داشت و گاه از شدت خلوتی، فضا بیشتر شبیه یک هفته‌نامه بود تا روزنامه! اما یک سال بعد هر یک از اتاق‌های روزنامه تبدیل به محلی برای انتشار یک ویژه‌نامه یا صفحه خاص شد.

جام‌جم خیلی زود توانست با انتشار ویژه‌نامه‌های هفتگی، افزایش صفحات، توجه ویژه به مسائل فرهنگی و اجتماعی، دوری از سیاست‌زدگی، توزیع حرفه‌ای و گسترده، راه‌اندازی سایت اینترنتی و… جای خود را در فضای مطبوعات باز کند، به طوری که تیراژ روزنامه ده ماه بعد به شش برابر روز اول افزایش یافت و اواخر سال ۷۹ یعنی یک سال و نیم بعد از انتشار اولین شماره به ۱۵۵ هزار نسخه در روز رسید و اواسط سال ۸۱ با  چاپ ۴۴۰ هزار نسخه در روز عنوان پرتیراژترین روزنامه ایران را از آن خود کرد.

هم اکنون جام جم در ۲۰ صفحه به همراه ۱۶ صفحه ضمیمه رایگان چاپ می‌شود. جام جم ۲۶۰ پرسنل قراردادی و ۴۰۰ نیروی حق التحریری دارد؛ همچنین  در هر استان از نمایندگی، سرپرستی  و خبرنگاران تحت پوشش برخوردار است. انتشارات جام جم تاکنون بالغ بر بیست عنوان کتاب به  چاپ رسانده است.

ویژگی‌های جام جم

جام جم ویژگی‌هایی دارد که آن را از سایر روزنامه‌ها متمایز می‌کند و مخاطبان زیادی را به سوی خود می‌کشاند.

– اولین روزنامه‌ای در تاریخ مطبوعات کشور است که انتشار ضمائم در آن به صورت مجله‌ای صورت می‌گیرد.

– جام جم اولین روزنامه‌ای است که ویژه‌نامه‌های استانی منتشر کرد.

– جام جم تنها روزنامه‌ای است که همزمان در شش چاپخانه در سراسر کشور(تهران، تبریز، اهواز، همدان، ساری و اصفهان) چاپ می‌شود و در اولین ساعات صبح به دست مخاطبان خود می‌رسد.

– روزنامه‌نگاری سایبری اولین بار در جام جم صورت گرفت.

به تدریج  مخاطبان جام جم تنها روشنفکران و فرهیختگان نبودند و بخش مهمی از آدم‌های عادی جامعه که تا پیش از آن مخاطب نشریات نازل بودند، مطالب مورد علاقه خود را در روزنامه جام‌جم پیدا کردند و به مرور به مخاطبانی قابل اطمینان برای این روزنامه تبدیل شدند. مخاطبانی که شاید برای آنها مسائل سیاسی در اولویت اول نیست، اما خواندن مطلبی در خصوص راه‌های کسب آرامش، چگونگی پخت یک خورش خوشمزه، شیوه‌های مناسب برای چیدن دکور خانه و… به دلیل نزدیکی به جنس زندگی آنها برایشان اهمیت زیادی دارد. البته باید به نقش  این روزنامه در حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی نیز اشاره کرد. این‌که روزنامه جام‌جم توانست خانواده گسترده رادیو و تلویزیون را تحت پوشش قرار دهد، تنها یکی از دستاوردهایی است که در طول انتشار این رسانه به دست آمد و سود آن را هم مخاطبان برده اند و هم دست اندرکاران این رسانه.

جام جم آنلاین

جام جم آنلاین پایگاه خبری وابسته به مؤسسه جام جم، نوزدهم مهرماه ۱۳۸۱ به عنوان نخستین روزنامه سایبری در ایران متولد شد و از همان هنگام، بی‌وقفه در کار ارائه اخبار و اطلاعات از گوشه و کنار جهان به مخاطبان بوده است.

جام جم آنلاین می کوشد تا روزنامه‌ای برای همه و دریچه ای به سوی رویدادهای جهان باشد. اطلاع‌رسانی صحیح با تأکید بر ماهیت فرهنگی و اجتماعی روزنامه، گسترش اعتماد و آرامش عمومی و پرهیز از اضطراب‌آفرینی، پرهیز از جنجال‌سازی و هیاهو، تقویت رابطه دو سویه مردم و رسانه ملی، پاسخگویی به نیازهای فکری اقشار و طبقات مختلف مردم از جمله اهدافی است که این روزنامه سایبری برای خود در نظر گرفته است.

جام جم آنلاین می‌کوشد تا همگام با پیشرفت فناوری، محصولات گوناگون خبری را در اختیار مخاطبان قرار دهد و از همین رو، با بازنگری در شکل صفحه خود، از بهمن ماه ۱۳۸۶ امکان بهره‌گیری از صدا، تصویر و فیلم‌های کوتاه خبری را فراهم کرده است. این پایگاه خبری علاوه بر آنکه در بخش‌های مختلف خود، مطالب را به صورت دسته‌بندی شده در اختیار مخاطبان می گذارد، به تناسب اهمیت رویدادها، صفحات جدیدی را برای عرضه بهتر و کامل‌تر تحولات یک رویداد می‌گشاید.

ضمایم جام جم

جام جم هر روز مخاطبان خود را با یک ضمیمه میهمان می کند.

قاب کوچک: یکی از ضمائم روزنامه جام‌ جم ، ضمیمه قاب کوچک است که از شهریور ۱۳۸۰ با محتوایی در حیطه سینما، تلویزیون و رادیو چاپ می‌شود و روزهای شنبه هر هفته همراه روزنامه در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

روزنامه جام جم از ابتدا تاکنون

کلیک: روزهای یکشنبه هر هفته، ضمیمه کلیک همراه روزنامه جام‌ جم در اختیار خوانندگان قرار می‌گیرد. کلیک به مباحث مرتبط با دنیای فناوری اطلاعات می‌پردازد و حوزه‌هایی همچون سخت‌افزار، نرم‌افزار، موبایل، رایانه و… را پوشش می‌دهد.

روزنامه جام جم از ابتدا تاکنون

چاردیواری: ضمیمه خانوادگی روزنامه جام‌ جم است که از خرداد ۱۳۸۱ پای به عرصه مطبوعات نهاد و روزهای دوشنبه هر هفته به دست مخاطبان می‌رسد.

روزنامه جام جم از ابتدا تاکنون

چمدان: ضمیمه چمدان سه‌شنبه‌ها به دست مخاطبان می‌رسد و مطالب آن حاوی دیدنی‌های شهر و کشور است و گردشگران را به سوی خود جذب می‌کند.

تپش: ضمیمه تپش به حوادث تلخ و شیرین می‌پردازد و روزهای چهارشنبه میهمان خانه‌های مخاطبان جام جم است.

روزنامه جام جم از ابتدا تاکنون

سیب: هفته‌نامه سیب به دو موضوع کلی علم و پزشکی اختصاص دارد و به ضکل ضمیمه رایگان روزنامه جام جم از ابتدای سال ۱۳۸۶ انتشار خود را آغاز کرد.

ایام:  ایام ضمیمه ماهانه جام جم، تنها ویژه‌نامه موجود مطبوعات در عرصه تاریخ معاصر است که دومین پنجشنبه هر ماه به صورت رایگان همراه روزنامه منتشر می‌شود. اولین جرقه‌های انتشار ایام در تابستان ۱۳۸۳ زده شد.

روزنامه جام جم از ابتدا تاکنون

لینک منبع

این مطلب را به اشتراک بگذار