روایت یک سال تلاش آبی‌پوشان جاده مخصوص

روایت یک سال تلاش آبی‌پوشان جاده مخصوص

یک سال از آغاز به کار دولت یازدهم می‌گذرد و این در شرایطی است که صنعت خودرو کشور در این یک سال، روزهای پر تلاطمی را پشت‌سر
گذاشته است.
اگر نگاهی به برگ‌های تقویم صنعت خودرو در یک سال گذشته بیندازیم، متوجه خواهیم شد که بزرگترین خودروساز خاورمیانه با درایت مهندس هاشم یکه زارع روزهای نسبتاً خوشی را سپری کرده و اگرچه با دوران اوج خود فاصله کمی دارد، اما با ادامه روند فعلی می‌توان به اوج‌گیری دوباره آبی پوش‌های جاده مخصوص امیدوار بود.
مذاکره با خودروسازان برتر دنیا، ‌«رشد تیراژ» آغاز طراحی پلتفرم ملی، ‌بهینه‌سازی ترکیب تولید با هدف سودآوری، توسعه صادرات، استفاده از توان قطعه‌سازان ایرانی در طراحی و تولید محصولات جدید، بکارگیری فناوری‌های نوین، همکاری مشترک با نخبگان دانشگاهی و اجرای برنامه‌های جدید برای جلب رضایت مشتریان از مهمترین اقدامات گروه صنعتی ایران خودرو در دولت تدبیر و امید است.

پایان پاییز تولید
در میان اتفاقاتی که در طول عمر یک‌ساله دولت در صنعت خودروی کشور رخ داده، بدون تردید باید از توقف افت تیراژ و صعودی تولید به‌عنوان بهترین رخداد یاد کرد.
به اعتقاد کارشناسان، اینکه پس از ۲ سال بحرانی و رسیدن تیراژ خودروسازان به یک سوم دوران اوج، روند نزولی تولید متوقف و تیراژ، دوباره رشد کرد، اتفاق بسیار خوشایندی به‌شمار می‌رود و تضمینی است برای اشتغال و مانعی برای افزایش شدیدتر قیمت خودرو در بازار.
آمارها می‌گویند، بحران در صنعت خودرو طی‌ سال‌های ۹۱ و ۹۲، به افت شدید تیراژ خودروهای داخلی انجامیده و این در حالی است که در بهار امسال، تولید صنعت خودرو رشد۸۰ درصدی را در مقایسه با بهار سال گذشته به خود می‌بیند.
این در حالی است که مقایسه تولید ایران خودرو در ۴ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته حکایت از رشد ۲. ۶ برابری – ۱۶۰درصدی‌تیراژ تولید دارد.
با اجرای برنامه‌های جدید گروه صنعتی ایران خودرو، تیراژ تولید محصولات این شرکت در تیرماه امسال به ۵۳ هزار و ۷۷دستگاه انواع خودروی سواری رسید که این عدد نشان دهنده رشد ۱۲۵درصدی تولید نسبت به تیرماه سال گذشته است. تولید ایران خودرو در تیرماه سال گذشته ۲۳ هزار و ۵۷۱ دستگاه خودرو بوده است.
فراوانی تولید در ایران‌خودرو در ۴ ماه نخست امسال ۱۷۳هزار و ۸۹ دستگاه خودرو است که مقایسه با فراوانی تجمعی در بازه زمانی مشابه در سال گذشته افزایش حدود ۱۶۰درصدی، یعنی ۲. ۶برابری را به ثبت می‌رساند. بر این اساس فراوانی تجمعی تولید در ۴ ماه نخست سال گذشته ۶۶ هزار و ۷۷۵دستگاه خودرو بوده است. همچنین با تمهیدات انجام شده در زنجیره تأمین، ایران خودرو از ابتدای سال ۹۳ دیگر هیچ خودروی ناقص و بدون کسری تولید نمی‌کند.
ایران خودرو قرار است در سال جاری ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید کند که با تلاش جهادگران عرصه تولید امیدوار است به این تیراژ تولید تحقق یابد.

نهضت کاهش هزینه
گروه صنعتی ایران‌خودرو توانسته است با اجرای دقیق سیاست‌های اصولی حاکم بر این بنگاه صنعتی در سال جاری موفق به کاهش ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه‌ سربار شده است و این امر جزو لاینفک برنامه‌های راهبردی این گروه صنعتی است.
گروه صنعتی ایران خودرو برای پاسخگویی به نیاز مشتریان، کنترل بازار و تأمین نقدینگی در یک سال اخیر به مناسبت‌های مختلف، اقدام به پیش فروش با شرایط ویژه و فروش نقدی کرده است و این روند همچنان
ادامه دارد.
گروه صنعتی ایران خودرو همچنین برای جلب رضایت مشتریان در سال جاری برای هر محصول تولیدی خود ۲۰ پروژه اصلی ارتقای کیفی اجرا می‌کند. در مجموع ۱۰۰ پروژه ارتقای کیفیت برای سال ۹۳ برنامه‌ریزی شده است.
در حوزه کیفیت ۳ اصل مهم در زنجیره ارزش رعایت می‌شود و این ۳ اصل ورودی، تولید و خروجی سالم است و این امر هم در بخش تأمین و تولید و هم در بخش خدمات و اطلاعات رعایت خواهد شد. عمل به اصول سه گانه یادشده به هدف تولید محصول بدون عیب محقق خواهد شد.
کیفیت محصولات ایران‌ خودروی امسال نسبت به شروع سال گذشته خیلی بهتر شده است، به گونه‌ای که درصد بهبود کیفیت شاخص عملکرد نسبت به سال گذشته ۲۵. ۲ و بهبود کیفیت شاخص ظاهری نیز نسبت به پارسال
۱۵. ۲۴ درصد بوده است.

توسعه محصول
گروه صنعتی ایران خودرو برای پاسخگویی به نیاز روز مشتریان و تنوع تولید در سال جاری، ۴ پروژه طراحی و توسعه محصول جدید را به اجرا در می‌آورد که از این ۴ پروژه طراحی توسعه محصول جدید ۲ مورد آن از سال گذشته به سال جاری منتقل شده است. بخش‌هایی از پروژه‌های دنا و وانت جدید در سال ۹۲ محقق شده و بخش‌هایی نیز در سال جاری انجام می‌شود. سواری‌های کلاس سی و کلاس دی نیز پروژه‌های جدید سال جاری هستند.
تجاری‌سازی محصولات جدید دنا و وانت پی. یو. ۱، طراحی و توسعه خودروهای کلاس سی و دی، رانای لوکس، دنای لوکس، ارتقای استاندارد محصولات به سطح یورو ۴ با ای. او. بی. دی، توسعه گیربکس اتوماتیک برای دنای ال ایکس، از مهم‌ترین برنامه‌های توسعه محصول در ایران خودروست.

خدمات پس از فروش
پاسخگویی به مشتری عامل مهمی در افزایش رضایتمندی مشتریان است و بخش اصلی شکایات مشتریان مربوط به دریافت نکردن پاسخ از سوی مسئولان است که گروه صنعتی ایران‌خودرو با طرح‌های پیش‌بینی شده درصدد است این میزان را به حداقل برساند. مشتریان جزئی از خانواده ایران‌خودرو هستند و باید این اطمینان در آنها ایجاد شود که همواره کسی به عنوان پاسخگو در کنارشان حضور دارد. امید است تا پایان چهارمین سال دولت تدبیر و امید گارانتی قوای محرکه محصولات ایران خودرو به ۵ سال افزایش یابد.

صادرات
حضور در بازارهای جهانی نشان از کیفیت و قیمت محصولات، استانداردها و ویژگی‌های فنی مورد نیاز مشتریان بازار کشورهای هدف است و با موفقیت در این بخش، ایران خودرو از ارز دولتی بی‌نیاز خواهد شد و به نقطه خودکفایی ارزی دست خواهد یافت. طبق توافقات صورت گرفته ۲۰هزار دستگاه رانا و سمند به کشور عراق و ۱۰ هزار دستگاه محصولات ایران خودرو به روسیه صادر می‌شود. گروه صنعتی ایران خودرو صدور ۳۰ درصد از محصولات خود را تا سال۹۶ نشانه رفته است.

راهبرد
در بـــرنامــه راهــبردی ایران‌خودرو، عرضه ۱۰ تا ۱۵محصول جدید تا ۳ سال آینده قرار دارد که از این تعداد ۳ محصول با برند ایران‌خودرو طراحی و تولید خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذار