بر اساس آخرین نظرسنجی منتشرشده توسط مؤسسه گالوپ Gallup “کارکنانی که زیر نظر یک مدیر خانم کار می‌کنند، اثربخشی بسیار بالاتری نسبت به کارکنانی که زیر نظر یک مدیر مرد کار می‌کنند دارند.”

آیا این نتایج نشان‌دهنده این موضوع است که زنان مدیران بهتری نسبت به مردان هستند؟ شاید درست باشد. در ادامه به بیان دلیل این موضوع و همچنین کارهایی که فارغ از جنسیت می‌توانید برای ارتقاء مهارت‌های مدیریتی خود بکنید، می‌پردازیم.

مؤسسه گالوپ به این منظور هزاران مصاحبه مختلف را در سازمان‌های مختلف و در سطوح مختلف در تمامی صنایع انجام داده است. نتایج این مصاحبه‌ها نشان داده است که کارکنان تصور می‌کنند که مدیران زن نسبت به مدیران مرد کارکنان خود را بیشتر نسبت به ارتقاء و توسعه مهارت‌های خود تشویق می‌کنند.

با توجه به نتایج تحقیق مؤسسه گالوپ، 12 عنصر از سبک مدیریت که به‌پیش بینی سطح تعامل کارکنان و نیز سطح عملکرد کارکنان و گروه کاری می‌پردازند، کارکنان تحت مدیریت مدیران خانم در 11 مورد از این 12 مورد امتیازهای بهتری را کسب کردند. به همین دلیل این تحقیق نتیجه گرفته است که زنان، مدیران بهتری نسبت به مردان هستند و به رهبران توصیه می‌کند قدرت تعامل مدیران زن را همواره هنگام تعیین فردی برای رسیدن به جایگاه مدیریت، در نظر داشته باشند.

هرچند که نتایج حاصل از این تحقیق با وضعیت موجود در اغلب 500 شرکت برتر آمریکایی همبستگی دارد، اما اکیداً توصیه می‌شود که از در نظر گرفتن رفتار مدیریت به‌عنوان رقابتی بین “مردان و زنان” خودداری شود؛ چراکه تجربه به‌خوبی ثابت کرده که هر فردی فارغ از جنسیت قادر به داشتن اثربخشی بسیار بالا در مقام‌های ارشد مدیریتی است. کلید اصلی در داشتن چنین نقش و اثربخشی در نظر گرفتن خصوصیات و ویژگی‌های سبک مدیریت مدیران بزرگ از هر جنسیت و به کار گرفتن آن‌ها در سبک مدیریتی خودتان است.

اغلب مردم به‌صورت مدیران بزرگ و اثرگذار متولد نمی‌شوند و این چیزی است که آن را در طی زمان و از طریق تجربه می‌آموزند. از 12 عنصر اشاره‌شده در تحقیق موسسه گالوپ، 6 مورد آن‌ها مواردی است که من خودم شخصاً اغلب در رفتار و سبک مدیریت مدیران بزرگ می‌بینم. این 6 عنصر مواردی هستند که شما باید آن‌ها را در سبک مدیریتی خود توسعه دهید، اگر می‌خواهید به یکی از مدیران بزرگ صنعت خود تبدیل شوید:

مدیران خوب

عناصر مطلوب رفتار و سبک مدیریت مدیران بزرگ

1- من به‌خوبی می‌دانم که در محل کار از من چه انتظاری وجود دارد.

مدیران خوب یک‌ چشم‌انداز و طرح استراتژیک برای دپارتمان خود تهیه می‌کنند. پس از اطلاع‌رسانی آن به هر یک از کارکنان کمک می‌کنند تا اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت خود را در رابطه با آن طرح تعیین کنند و معیار اصلی برای ارزیابی هر فرد را برای او شرح می‌دهند.

2- من مواد و ابزار لازم برای انجام صحیح و درست‌کارهای خودم را در اختیاردارم.

مدیران خوب همیشه در تلاش برای کسب اطمینان از در اختیار بودن تمام لوازم و منابع موردنیاز کارکنان خود می‌باشند.

3- در زمان کار، هرروز فرصت انجام کاری را که به بهترین نحو انجام می‌دهم، دارم.

مدیران خوب وظایف و پروژه‌های چالش‌برانگیزی را پیدا می‌کنند که به توسعه کارکنان آن‌ها کمک کرده و از مهارت‌های هر یک از آن‌ها استفاده می‌کنند.

4- در هفت روز گذشته، تقدیر و توجه لازم برای انجام کارهای درست را دریافت کرده‌ام.

مدیران خوب همواره بازخورد مناسب را برای هر یک از کارکنان ارائه می‌کنند و آن‌ها را تشویق به انجام کار خوب و درست می‌کنند و به‌خوبی می‌دانند که ارزیابی عملکرد یک فعالیت سالیانه و مداوم است و تنها یک‌بار در طی سال انجام نمی‌شود.

 5- سرپرست من، یا یکی از همکاران ارشدم، به‌عنوان یک انسان به من توجه کافی دارد.

مدیران خوب می‌دانند که بهترین دارایی هر سازمانی هر شب از سازمان خارج و به منزل خودش می‌رود و با آن‌ها با احترام و مهربانی کامل رفتار می‌کنند.

 6- شخصی در محل کار من وجود دارد که مرا به توسعه مهارت‌هایم تشویق می‌کند.

مدیران خوب به هر یک از کارکنان خود کمک می‌کنند تا یک طرح خوب برای توسعه شغلی خود تهیه کنند سپس از هر یک از آن‌ها به رسیدن به اهداف موجود در این برنامه‌ها کمک می‌کنند.

لینک منبع

گردآوری شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر