راهکارهای جدید برای موفقیت در الگوی کلاسیک بازاریابی- بخش اول

راهکارهای جدید برای موفقیت در الگوی کلاسیک بازاریابی- بخش اول

برگزاری گردهمایی و خلق رویداد همیشه یکی از راهکارهای بازاریابی در مقیاسی وسیع بوده است. موقعیت هایی نظیر ملاقات با مشتریان، کنفرانس تخصصی کسب وکار و تقدیر از کارمندان باسابقه از رایج ترین دلایل برگزاری چنین مراسم های هستند. اگرچه برگزاری چنین رویدادهایی به نظر بسیار راحت و تأثیرگذار می رسد، اما در عین حال نیازمند برنامه ریزی مناسب، تحلیل شرایط بازار و همچنین تعیین مقدار هزینه موردنظر است. در چنین مواقعی همراهی یک تیم مجرب و کارآمد در زمینه تبلیغات و بازاریابی موهبت بزرگی به شما می رود.

با این وجود محدودیت بودجه در بسیاری از کسب وکارها و به خصوص استارت آپ های نوپا و محلی مانع از تحقق این امر مطلوب خواهد شد. برهمین اساس باید به دنبال ابزارهای جایگزینی برای مدیریت و برگزاری چنین رویدادهای بازاریابی مهمی بود. خوشبختانه پیشرفت تکنولوژی بخشی از مشکلات این عرصه را بدون نیاز به صرف هزینه کلان رفع کرده است.

با این حال همه چیز به وسیله تکنولوژی قابل حل نیست. برخی از مهارت های ضروری را باید یاد بگیریم. همچنین آگاهی نسبت به توانایی کسب وکار و برندمان در زمینه جلب مخاطب اهمیت بالایی دارد. به عبارت ساده، توقع مان از نتیجه نهایی چنین رویدادهای بازارایابی باید با سازوکارها و هزینه های اجرایی هماهنگی داشته باشد.

در ادامه این مقاله «سرنیتی گیبونز» به بررسی راهکارهای برگزاری و مدیریت بازاریابی مبتنی بر رویدادها با حداقل هزینه ممکن پرداخته است.

گام نخست: انتخاب پلتفرم اطلاع رسانی

پیش از هرچیز باید در مورد انتخاب ابزار مناسب در راستای اطلاع رسانی به مخاطب هدف صحبت کنیم. بازاریابی رویدادی بدون اطلاع رسانی و آگاهی مخاطب های هدف از برگزاری چنین مراسمی خروجی مناسبی در پی نخواهد داشت. انتخاب ابزار اطلاع رسانی ارتباط بسیار زیادی به ماهیت مراسم شما دارد. در حقیقت طیف وسیعی از مراسم ها در زمره مفهوم بازاریابی رویداد محور قرار می گیرد. برهمین اساس و با توجه به موضوع همایش ابزار، قالب و از همه مهم تر محتوای اطلاع رسانی مدنظر قرار خواهد گرفت.

مراسم های مربوط به بخش سرگرمی مانند نمایشگاه های سالانه معرفی آخرین دستاوردهای دنیای بازی های کامپیوتری یکی از بهترین نمونه های بازاریابی رویدادی هستند. این نمایشگاه ها سالانه میلیون ها علاقه مند از سراسر دنیا را به سوی مرکز برگزاری شان جذب می کنند. از سوی دیگر در حوزه IT مراسم های تخصصی تری نیز برگزار می شوند که هدف و ماهیتی جدی و متفاوت از حوزه سرگرمی دارند. در اینجا قصد بحث پیرامون هرکدام از این دو الگوی نمایشگاه ها و مقایسه شان را ندارم. تنها باید نسبت به تفاوت و گوناگونی نمایشگاه ها آگاهی کافی داشته باشیم. این امر از آنجایی اهمیت دارد که شیوه اطلاع رسانی هر مراسم را باید براساس ماهیتش انتخاب کرد.

به منظور برگزاری یک مراسم حرفه ای امکان همکاری با آژانس ها و برندهای گوناگونی وجود دارد. با این حال توصیه من در این مقاله پلتفرم Eventbrite است. این استارت آپ در زمینه سازماندهی و اطلاع رسانی گسترده مراسم ها و نمایشگاه های گوناگون فعالیت دارد. توانایی اطلاع رسانی دقیق و گسترده در رسانه ها و شبکه های مجازی از جمله ویژگی های این پلتفرم محسوب می شود. همچنین باید امکان بازاریابی خرد با محوریت تقسیم بندی دقیق و منظم مخاطب ها را نیز به ویژگی های منحصر به فرد Eventbrite اضافه کرد.

اگرچه استفاده از Eventbrite طیف وسیعی از امکانات را در اختیار کاربران قرار می دهد، با این حال انتخاب از میان سرویس های گسترده این پلتفرم اهمیت زیادی دارد. توجه داشته باشید که Eventbrite به عنوان یک پلتفرم کلی با نرم افزارهای متعددی همکاری دارد. به عنوان مثال در زمینه اطلاع رسانی بر پایه ایمیل نرم افزاهای تخصصی گسترده ای در اختیار شما قرار می گیرد. توصیه من در اینجا استفاده ترکیبی از این نرم افزارهاست.

به عنوان مثال MailChimp در زمینه شخصی سازی ایمیل ها امکانات گسترده ای را در اختیار کاربران قرار می دهد. همچنین رابط کاربری ساده این نرم افزار نیاز به هرگونه آموزش ابتدایی را از بین خواهد برد. در سوی دیگر SurveyMonkey امکان بهتری در زمینه دریافت بازخوردهای مخاطب ارائه می دهد. به این ترتیب با استفاده ترکیبی از نرم افزاها امکان بازاریابی بهینه برای نمایشگاه و مراسم مان فراهم خواهد شد.

منبع: فصل تجارت

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار