راهکارهای جدید برای موفقیت در الگوی کلاسیک بازاریابی- بخش دوم

گام دوم: طراحی سرویس پشتیبانی مشتریان

ارائه تجربه ای مطلوب به مشتریان نمایشگاه یا مخاطب های رویدادتان یکی از مهم ترین بخش های این مدل از بازاریابی است. نخستین گام در این مرحله طراحی سیستمی به منظور معرفی بخش های مخلف همایش به مخاطب هاست. سهولت استفاده کلید طلایی موفقیت در طراحی سیستم پیشتیبانی مشتریان محسوب می شود. براین اساس راهکارهای گوناگونی پیش روی شما وجود دارد.

نخستین راه حل استفاده از سیستم اطلاع رسانی رادیویی است. این سیستم براساس ضبط یک فایل صوتی کلی و تقسیم بندی آن به بخش های کوچک به مخاطب اطلاعات موردنیاز را منتقل خواهد کرد. به طور معمول این سیستم ها از سوی اپراتورهای تلفن همراه ارائه می شود. در سال های اخیر هزینه های بالای همکاری با اپراتورها در زمینه راه اندازی چنین سیستم هایی موجب جهت گیری به سوی زیرساخت های دیگری برای توسعه این الگوی اطلاع رسانی شده است. یکی از راهکارهای کم هزینه برای توسعه سرویس رادیویی طراحی اپلیکیشین های تلفن همراه است. براین اساس اپ ویژه مراسم تان علاوه بر ارائه اطلاعات صوتی به مخاطب فیلم ها و متن های جانبی را نیز به نمایش در خواهد آورد.

باتوجه به ارائه سیستم های رادیویی در اواخر دهه ۸۰ میلادی و پیشرفت های شگرف تکنولوژی از آن زمان باید نگاهی به سرویس های رقیب نیز بیندازیم. در این زمینه هیچ رقیبی سرسخت تر از سایت های اینترنتی نمی توان یافت. امروزه طراحی سایت هایی با امکانات گسترده به منظور اطلاع رسانی به مخاطب های مراسم ها به اقدامی کاملاً معمولی تبدیل شده است. هزینه های پایین طراحی چنین سایت هایی به همراه سهولت بیشتر برای کاربران از جمله عوامل استقبال پرتعداد شرکت ها از این پلتفرم است.

گام سوم: ترفندهای جذب مخاطب بیشر

یک همایش بدون حضور مخاطب قابل تصور نیست. برهمین اساس بحث تبلیغات همیشه یکی از اجزای جدانشدنی عرصه بازاریابی رویداد محور محسوب می شود. در این زمینه عرصه تبلیغات را به دو دسته محیطی و مجازی تقسیم کرده ام. عرصه محیطی شامل بیلبوردها، تبلیغات مطبوعاتی و عرصه بازاریابی چهره به چهره می شود. در این بخش استفاده از بیلبوردها در نزدیکی محل برگزاری همایش ضروری به نظر می رسد. در واقع این شیوه ای کابردی به منظور جلب نظر مخاطب های بی اطلاع از مراسم تان است. بدون شک اگر با تبلیغ برگزاری همایشی مواجه شویم که به موضوعش علاقه مند هستیم، در صورت نزدیکی به محل برگزاری حتماً در آن شرکت خواهیم کرد.

در بحث تبلیغات مجازی توان تأثیرگذاری شبکه های اجتماعی مدنظر است. به عنوان مثال در اینستاگرام و توییتر با استفاده هوشمندانه از هشتگ ها امکان جلب مخاطب در مقیاسی بسیار وسیع وجود دارد. همچنین این فضا فرصتی برای معرفی اجمالی همایش و نمایش پشت صحنه فرآیند آماده سازی را به شما خواهد داد.

گام چهارم: عرضه جعبه های جادویی

بیشتر کنفرانس ها در ابتدای مراسم جعبه هایی شامل برگه فهرست سخنرانی ها، هدیه ها و همچنین معرفی کسب وکارشان در اختیار شرکت کنندگان قرار می دهند. خلاقیت شما در ارائه محتوای جذاب به همراه این جعبه ها در خلق تجربه ای لذت بخش برای مخاطب تأثیر انکارناپذیری دارد.

یکی از بهترین مواردی که از آن در جهت الگوبرداری می توان استفاده کرد، کنفرانس E3 سال گذشته است. این کنفرانس در زمینه بازی های رایانه ای و به صورت سالانه برگزار می شود. ارائه نسخه چاپ شده سه بعدی سالن های مراسم به شرکت کنندگان بهترین نمونه استفاده از تکنولوژی ها جدید در جلب نظر مخاطب است. این کار علاوه بر ایجاد زیبایی بصری برای برگزارکنندگان، درآمدزایی نیز داشت. در واقع ارائه این مدل های سه بعدی به نوعی تبلیغات توسعه دهندگان چاپگرهای سه بعدی نیز محسوب می شد.

تما آنچه در این مرحله باید مدنظر داشت، انتخاب محتوای جذاب و نوآورانه برای جعبه جادویی تان است. در مراسم عادی فهرست برنامه ها به همراه مقداری خوراکی در جعبه ها قرار می گیرد. نگاه شما اما باید کاملاً تبلیغاتی و مبتنی بر تفکر بازاریابی در انتخاب محتوای جعبه تان باشد.

منبع: فصل تجارت

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار