رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی البرز: اجرای طرح زوج و فرد تا ۳۵ درصد از بار ترافیکی کرج می‌کاهد

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی البرز: اجرای طرح زوج و فرد  تا ۳۵ درصد از بار ترافیکی کرج می‌کاهد

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی البرز گفت: طبق بررسی‌های انجام شده اجرای طرح زوج و فرد تا ۳۵ درصد از بار ترافیکی کلانشهر کرج مرکز این استان را کاهش می‌دهد.
سرهنگ همایون شریفی در این باره ادامه داد: چون نیمی از خودروهای موجود در کرج، پلاک فرد و نیم دیگر پلاک زوج دارند به صورت طبیعی با اجرای این طرح باید ۵۰ درصد از بار ترافیکی کاسته شود، اما براساس پیش‌بینی‌های انجام شده به نظر می‌رسد اجرای این طرح به‌طور واقعی تا ۳۵ درصد از حجم ترافیکی کرج را کاهش دهد.
وی گفت: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده توسط شورای ترافیک استان، طرح زوج و فرد از دهم اسفندماه سال جاری در مناطق مرکزی کرج که بیشترین بار ترافیکی را دارند، اجرا شده است. این طرح همانند سال گذشته در محدوده بلوار شهید چمران، بلوار شورا، بلوار بسیج، بلوار شهید مطهری، بلوارعلامه جعفری، بلوار جمهوری و میدان سپاه به اجرا درآمده است.
شریفی ادامه داد: با توجه به اینکه بیشترین حجم ترافیکی کرج به ساعت‌های پایانی روز و زمان تعطیلی اداره‌ها مربوط می‌شود این طرح امسال از ساعت ۱۴ تا ۲۰ اجرا ‌شده است.
وی تأکید کرد: این طرح در اسفند سال گذشته از ساعت ۶ تا ۲۰ اجرا ‌شد که این مسأله خستگی مفرط و پایین آمدن کارآیی نیروهای پلیس را در ساعت‌های پایانی اعمال طرح به‌ همراه داشت، از این رو امسال محدوه‌ زمانی این طرح تغییر و تنها به ساعت‌های اوج ترافیک در کرج محدود شده است. نظارت بر اجرای این طرح به ‌گونه‌ای انجام می‌شود که رانندگانی که قصد خروج از طرح ترافیک را داشته باشند با مشکل خاصی روبه رو نشوند و تنها رانندگانی که قصد ورود غیرقانونی به محدوده‌های تعیین شده را دارند، در موردشان اعمال قانون می‌شود.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی البرز اظهار داشت: بر این اساس افرادی که از ساعت‌های اولیه صبح و پیش از زمان آغاز طرح خودروی خود را درنزدیکی اداره و محل کار پارک کرده‌اند پس از آغاز زمان محدودیت تردد هم می‌توانند به ‌راحتی از محدوده‌ طرح زوج و فرد خارج شوند.
شریفی خاطرنشان کرد: بدون شک رانندگانی که قصد ورود غیرقانونی به محدوده طرح را داشته باشند اعمال قانون می‌شوند و علاوه ‌بر جریمه‌ ۵۰ هزار تومانی، پنج نمره منفی نیز برای آنان منظور خواهد شد. در این میان امسال نیز همانند پارسال خودروهای انتقال دارو، آمبولانس‌ها، خودروهای امدادی، خودروهای عمومی (اتوبوس و تاکسی)، خودروهای باربری و برخی خودروهایی که ناچار به تردد در محدوده طرح هستند مجوز خاصی دریافت می‌کنند و از طریق آن می‌توانند در ساعت‌های اعمال طرح در تمام مناطق کلانشهر کرج تردد کنند.
وی تأکید کرد: طرح‌های ترافیکی پلیس راهنمایی و رانندگی در هیچ کجای دنیا با استفاده از نیروی انسانی انجام نمی‌شود و تجهیزات الکترونیکی و دوربین‌های نظارتی که در معابر مختلف نصب شده‌اند اجرای اینگونه طرح‌‌ها را کنترل می‌کنند.
بدون شک نصب تجهیزات الکترونیکی (دوربین) در معابر و مناطق پرتردد از واکنش‌ها و اصطکاک بین پلیس و مردم جلوگیری کرده و زمینه اجرای مناسب‌‌تر طرح‌ها را فراهم می‌کند.
شریفی افزود: علاوه‌ براین نصب دوربین در معابر سبب صرفه‌ جویی در وقت و انرژی مأموران راهنمایی و رانندگی و مردم شده و از بار و فشار روانی بین آنها نیز می‌کاهد.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی البرز اظهار داشت: با مساعدت‌ شهرداری کرج در زمینه تجهیز معابر به فیبر نوری، امیدواریم سال آینده این طرح به‌صورت کامل با استفاده از امکانات الکترونیکی و بدون دخالت نیروی انسانی اجرا شود.
شریفی گفت: مردم باید بدانند که اجرای این طرح به هیچ وجه محدودیت نیست و در حقیقت گامی برای رفع مشکلات و موانع ترافیکی کرج بخصوص در روزهای پایانی سال به‌شمار می‌رود. در این بین بدون شک اجرای این طرح بدون همدلی و همکاری شهروندان امکانپذیر نیست، بنابراین از مردم انتظار می‌رود در روزهای اعمال این طرح بیش از پیش قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت و با پلیس همکاری کنند که استفاده حتی‌الامکان از خوردروهای عمومی و پرهیز از آوردن خودروهای شخصی می‌تواند گوشه‌ای از این همکاری باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذار