رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی البرز: اجراي طرح زوج و فرد  تا 35 درصد از بار ترافيكي كرج مي‌كاهد

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي البرز گفت: طبق بررسي‌های انجام شده اجراي طرح زوج و فرد تا 35 درصد از بار ترافيكي كلانشهر كرج مركز اين استان را كاهش مي‌دهد.
سرهنگ همايون شريفي در این باره ادامه داد: چون نيمي از خودروهاي موجود در كرج، پلاك فرد و نيم ديگر پلاك زوج دارند به صورت طبيعي با اجراي اين طرح بايد 50 درصد از بار ترافيكي كاسته شود، اما براساس پيش‌بيني‌هاي انجام شده به نظر مي‌رسد اجراي اين طرح به‌طور واقعي تا 35 درصد از حجم ترافيكي كرج را كاهش دهد.
وي گفت: بر اساس تصميمات اتخاذ شده توسط شوراي ترافيك استان، طرح زوج و فرد از دهم اسفندماه سال جاري در مناطق مركزي كرج كه بيشترين بار ترافيكي را دارند، اجرا شده است. اين طرح همانند سال گذشته در محدوده بلوار شهيد چمران، بلوار شورا، بلوار بسيج، بلوار شهيد مطهري، بلوارعلامه جعفري، بلوار جمهوري و ميدان سپاه به اجرا درآمده است.
شريفي ادامه داد: با توجه به اينكه بيشترين حجم ترافيكي كرج به ساعت‌هاي پاياني روز و زمان تعطيلي اداره‌ها مربوط مي‌شود اين طرح امسال از ساعت 14 تا 20 اجرا ‌شده است.
وي تأكيد كرد: اين طرح در اسفند سال گذشته از ساعت 6 تا 20 اجرا ‌شد كه اين مسأله خستگي مفرط و پایین آمدن كارآيي نيروهاي پليس را در ساعت‌هاي پاياني اعمال طرح به‌ همراه داشت، از این رو امسال محدوه‌ زماني اين طرح تغيير و تنها به ساعت‌هاي اوج ترافيك در كرج محدود شده است. نظارت بر اجراي اين طرح به ‌گونه‌اي انجام مي‌شود كه رانندگاني كه قصد خروج از طرح ترافيك را داشته باشند با مشكل خاصي روبه رو نشوند و تنها رانندگاني كه قصد ورود غيرقانوني به محدوده‌هاي تعيين شده را دارند، در موردشان اعمال قانون مي‌شود.
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي البرز اظهار داشت: بر اين اساس افرادي كه از ساعت‌هاي اوليه صبح و پيش از زمان آغاز طرح خودروي خود را درنزديكي اداره و محل كار پارک كرده‌اند پس از آغاز زمان محدوديت تردد هم مي‌توانند به ‌راحتي از محدوده‌ طرح زوج و فرد خارج شوند.
شريفي خاطرنشان كرد: بدون شك رانندگاني كه قصد ورود غيرقانوني به محدوده طرح را داشته باشند اعمال قانون مي‌شوند و علاوه ‌بر جريمه‌ 50 هزار توماني، پنج نمره منفي نيز براي آنان منظور خواهد شد. در این میان امسال نيز همانند پارسال خودروهاي انتقال دارو، آمبولانس‌ها، خودروهاي امدادي، خودروهاي عمومي (اتوبوس و تاكسي)، خودروهاي باربري و برخي خودروهايي كه ناچار به تردد در محدوده طرح هستند مجوز خاصي دريافت مي‌كنند و از طريق آن مي‌توانند در ساعت‌هاي اعمال طرح در تمام مناطق كلانشهر كرج تردد كنند.
وي تأكيد كرد: طرح‌هاي ترافيكي پليس راهنمايي و رانندگي در هيچ كجاي دنيا با استفاده از نيروي انساني انجام نمي‌شود و تجهيزات الكترونيكي و دوربين‌هاي نظارتي كه در معابر مختلف نصب شده‌اند اجراي اينگونه طرح‌‌ها را كنترل مي‌كنند.
بدون شك نصب تجهيزات الكترونيكي (دوربين) در معابر و مناطق پرتردد از واكنش‌ها و اصطكاك بين پليس و مردم جلوگيري كرده و زمينه اجراي مناسب‌‌تر طرح‌ها را فراهم مي‌كند.
شريفي افزود: علاوه‌ براين نصب دوربين در معابر سبب صرفه‌ جويي در وقت و انرژي مأموران راهنمايي و رانندگي و مردم شده و از بار و فشار رواني بين آنها نيز مي‌كاهد.
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي البرز اظهار داشت: با مساعدت‌ شهرداري كرج در زمينه تجهيز معابر به فيبر نوري، اميدواريم سال آينده اين طرح به‌صورت كامل با استفاده از امكانات الكترونيكي و بدون دخالت نيروي انساني اجرا شود.
شريفي گفت: مردم بايد بدانند كه اجراي اين طرح به هيچ وجه محدوديت نيست و در حقيقت گامي برای رفع مشكلات و موانع ترافيكي كرج بخصوص در روزهاي پاياني سال به‌شمار می‌رود. در این بین بدون شك اجراي اين طرح بدون همدلي و همكاري شهروندان امكانپذير نيست، بنابراين از مردم انتظار مي‌رود در روزهاي اعمال اين طرح بيش از پيش قوانين راهنمايي و رانندگي را رعايت و با پليس همكاري كنند كه استفاده حتي‌الامكان از خوردروهاي عمومي و پرهيز از آوردن خودروهاي شخصي مي‌تواند گوشه‌اي از اين همكاري باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر