رئیس اتاق بازرگانی البرز در نشستی با سرپرست روزنامه ایران در استان مطرح کرد‌ بهره‌مندی از خرد جمعی اولویت اتاق بازرگانی البرز

رئیس اتاق بازرگانی البرز در نشستی با سرپرست روزنامه ایران در استان مطرح کرد‌ بهره‌مندی از خرد جمعی اولویت اتاق بازرگانی البرز

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی البرز کمبود نقدینگی را مهم‌ترین مشکل بخش صنعت استان دانست و تأکید کرد که موتور محرکه تولید و رونق اقتصاد، سرمایه و نقدینگی است، اما اگر همین نقدینگی درست مدیریت نشود می‌تواند پیامدهای ناگوار و نامطلوبی به نام ” تله نقدینگی ” درپی داشته باشد.
حسین طوسی در نشستی با سرپرست روزنامه ایران در البرز افزود: یکی از نشانه‌های اصطلاح دام نقدینگی در واقع به تله افتادن مقادیر کلانی از نقدینگی نزد مردم و مشارکت نداشتن در فرآیند تولید کالا و خدمات است و از همین رو هر از گاهی شاهدیم که این نقدینگی سرگردان به سمت ارز، طلا، مسکن و. . . هجوم می‌برد.
وی تأکید کرد: برای اینکه دچار چنین وضع نامطلوبی نشویم جلوگیری از هرگونه دخالت فرصت طلبانه و کوتاه کردن دست واسطه‌ها و دلال ها بسیار ضروری است و مهمتر اینکه این حجم عظیم نقدینگی را باید به گونه ای کنترل و مدیریت کنیم که وارد عرصه تولید شده و به اشتغال، ارزش افزوده و رونق اقتصادی منجر شود.
این کارشناس اقتصادی به نقش مهم بانک ها در عرصه اقتصاد اشاره کرد و گفت: انتظار می رود بانک‌ها حمایت جدی تری از تولیدکنندگان و صنعتگران داشته باشند چرا که در غیر این صورت و با تبدیل شدن به بنگاه های اقتصادی و معامله گر از مسیر اصلی خود منحرف خواهند شد.
طوسی افزود: به علاوه بانک‌ها نقش مهمی در نقدینگی حاکم بر جامعه و سرمایه در گردش تولیدکنندگان دارند از این رو در صورتی که بانک ها در قبال پرداخت وام بهره سنگینی مطالبه کنند پیامدهای غیر قابل جبرانی به دنبال خواهد داشت.
وی با تأکید بر اهمیت روابط بانک‌ها به عنوان مراکز پول و سرمایه با تولید و اشتغال ادامه داد: بانک‌ها باید به وظیفه اصلی خود که همانا تأمین منابع مالی و گردش پولی واحدهای تولیدی و صنعتی است عمل کنند و در مقابل سود متعارفی دریافت کنند.
رئیس اتاق بازرگانی البرز گفت: نگاه بانک‌ها باید به گونه ای باشد که در بلند مدت شاهد اشتغالزایی شهروندان به خصوص جوانان تحصیلکرده باشیم.
طوسی تأکید کرد: در شرایط تحریم و رکود تورمی که بیشتر تولیدکنندگان و صاحبان صنعت را دچار مشکلات جدی کرده است و کشور بیش از هر زمان دیگر به رشد و رونق اقتصادی نیاز دارد، بانک‌ها باید با همراهی کردن در تحقق اقدامات مفید و مولد گام بردارند. در غیر این صورت واحدهای تولیدی با کاهش ظرفیت تولید مواجه می‌شوند.
وی گفت: شرایط دشوار اقتصادی‌ در سال های اخیر، افزایش نرخ ارز و دیگر مشکلات، شمار زیادی از واحدهای تولیدی را با موانع و تنگناهای فراوان مواجه کرده است، به عنوان مثال یک واحد تولیدی که نتوانسته بدهی خود را به موقع پرداخت کند در مدت کوتاهی اصل این بدهی همراه با جریمه‌های غیرمتعارف و تصاعدی تاخیر، موجب تعطیلی آن شده است. البته پیامدهای منفی اینگونه تعطیلی‌ها بسیار بیشتر از این هاست چراکه در چنین شرایطی بانک طلبکار برای وصول بدهی خود مبادرت به اقامه شکایت و دریافت حکم توقیف اموال و مکان آن واحد تولیدی کرده است، بنابراین ورشکستگی صاحب این واحد تولیدی و بیکاری کارگران و کارکنان آن از یک طرف و ماندن یک انبار یا مکان غیرقابل استفاده با مقداری تجهیزات فرسوده روی دست بانک، ‌تنها نتایج این تعطیلی است.
رئیس اتاق بازرگانی البرز با تأکید براینکه گرفتن، بستن و جریمه کردن راه و روش درستی برای برخورد با این مشکلات نیست، گفت: این استان دارای
۳‌‌هزار و اندی واحد تولیدی کوچک و بزرگ است و به جرأت می‌توان ادعا کرد که اکثر قریب به اتفاق آنها با مشکل نقدینگی و کمبود سرمایه در گردش مواجه اند و همین امر موجب شده که بیشتر یا همه آنها با ظرفیت پایین‌تر از ظرفیت واقعی به فعالیت خود ادامه دهند.
طوسی گفت: به رغم همه این موانع، مشکلات، کمبودها و کاستی ها، البرز از نظر شاخص‌ها و ظرفیت های اقتصادی و صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی، واحدهای تولیدی و تحقیقاتی، خدمات و. . . در کشور از جایگاه برجسته‌ای و ارزنده‌ای برخوردار است و اتاق بازرگانی استان در طول بیش از ۲ سال فعالیت خود به عنوان جوان‌ترین اتاق بازرگانی تلاش کرده ‌به نمایندگی از بخش خصوصی در تعامل با بخش های دولتی و تعاونی هیچ فرصتی را برای توسعه سرمایه‌گذاری و پیشرفت استان از دست ندهد. وی با یادآوری حضور دهها هیأت اقتصادی از دیگر کشورها از جمله عراق، ترکیه، اقلیم کردستان، مصر، اندونزی، بنگلادش، چین و تاجیکستان در البرز به میزبانی اتاق بازرگانی، افزود: حضور چند روز پیش هیأت اقتصادی ۲۵ نفره کرواسی همراه با سفیر این کشور آخرین نمونه از روابط اتاق بازرگانی البرز با سایر کشورهاست که چند تفاهم نامه نیز در زمینه‌های مختلف به امضا رسید.
رئیس اتاق بازرگانی البرز با تأکید بر اینکه اعضای منتخب این اتاق را افراد مجرب و متخصص تشکیل می‌دهند و پرهیز از بروکراسی و بهره‌مندی از خرد جمعی اولویت اصلی این اتاق است، اظهار داشت: علاوه بر کارهای معمول از جمله صدور کارت‌های عضویت و بازرگانی، مشاوره تخصصی در امور بیمه، مالیات و امور گمرکی، بازاریابی، کلاس‌های آموزشی و. . . این اتاق با تشکیل کمیسیون‌های مختلف تخصصی و برگزاری نشست های هم اندیشی با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و نخبگان تلاش دارد از توانایی‌های علمی دانشگاهیان در پیشبرد طرح‌های بهبود فضای کسب و کار و توسعه و پیشرفت استان بیش از پیش استفاده کند.
طوسی یادآور شد: به تازگی مرکز داوری اتاق بازرگانی استان نیز با هدف ایجاد مرجعی مرضی الطرفین با همکاری دستگاه قضایی استان راه‌اندازی شد که هدف از آن کاهش مراجعه بازرگانان به محاکم قضایی و دادگستری و رفع مشکلات قضایی در حوزه صنعت است.
وی با اشاره به تشکیل منظم شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی البرز و اینکه این استان در زمینه این شورا پیشرو در میان سایر استان‌های کشور است، گفت: اعضای این شورا متشکل از مسئولان ارشد و مدیران دولتی استان و جمعی از فعالان بخش خصوصی و تعاونی با تشکیل کارگروه‌های تخصصی با عنایت به قوانین بالادستی، امور مختلف تولید، صنعت، بازرگانی، خدمات و. . . را مورد تبادل نظر و رسیدگی قرار می‌دهند. رئیس اتاق بازرگانی البرز همچنین به ظرفیت‌های چشمگیر صادراتی این استان از جمله در زمینه محصولات صنعتی در بخش‌های ساختمانی، غذایی، کشاورزی، پلاستیک، دارویی، بهداشتی و آرایشی اشاره کرد و افزود: امیدواریم لایحه حمایت از تولید ارائه شده توسط دولت به عنوان نسخه شفابخش در رفع نارسایی‌ها و کاستی ها، هرچه زودتر جنبه عملی به خود گیرد و موجب احیای ظرفیت های کم نظیر البرز شود. در این نشست سرپرست روزنامه ایران در استان نیز به بخشی از برنامه‌های خبری و گزارشی در زمینه‌های مختلف از جمله پوشش خبری فعالیت‌های اتاق بازرگانی استان توسط این روزنامه اشاره کرد. سیدرضا جمشیدی، تلاش‌های اعضای هیأت‌مدیره و سایر دست اندرکاران اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی استان را با توجه به نوپایی و عمر کوتاه این نهاد قابل تقدیر دانست و گفت: روزنامه ایران برای ادامه این همکاری‌ها و انجام مصاحبه با دیگر اعضا و انعکاس برنامه‌ها و فعالیت‌های اتاق بازرگانی البرز و سایر فعالان بخش خصوصی آمادگی دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذار