رئیس پلیس فتای البرز با حضور در دفتر سرپرستی روزنامه ایران در استان مطرح کرد کلاهبرداران فضای مجازی در کمین کاربران

رئیس پلیس فتای البرز با حضور در دفتر سرپرستی روزنامه ایران در استان مطرح کرد  کلاهبرداران فضای مجازی در کمین کاربران

معصومه مرادپور/
امروزه همزمان با گسترش نقش اینترنت در تمام امور و رشد فزاینده کاربران و استفاده‌کنندگان از فضای مجازی، شاهد رشد قارچ‌ گونه جرائم و انواع فعالیت‌های غیرقانونی هستیم که افراد سودجو و قانون شکن به‌طور عمده در کمین کلاهبرداری از افراد ساده لوح هستند.
رئیس پلیس فتا استان البرز با حضور در دفتر روزنامه ایران در نشستی با سرپرستی روزنامه در استان گفت: پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات کشور (فتا) اکنون با انواع کلاهبرداری‌های اینترنتی، جعل داده‌ها و عناوین، سرقت اطلاعات، تجاوز به حریم خصوصی اشخاص و گروه‌ها، هک و نفوذ به سامانه‌های رایانه‌ای، هرزه ‌نگاری و جرائم اخلاقی و برخی جرائم سازمان ‌یافته اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مواجه است که امنیت کاربران در فضای مجازی را مورد تهدید قرار داده است.
سرهنگ یزدان نیکنام، اظهار داشت: توسعه خدمات الکترونیک در کشور نظیر دولت الکترونیک، بانکداری الکترونیک، تجارت الکترونیک، آموزش الکترونیک و سایر خدمات از این دست، لزوم ایجاد پلیسی متخصص در مجموعه‌ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران را برای تأمین امنیت و مقابله با جرائمی که در این فضا به وقوع می‌پیوندند را آشکار می‌کند.
وی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به تصویب قانون جرائم رایانه‌ای در مجلس شورای اسلامی و لزوم تعیین ضابط قضایی برای این قانون و نیز مصوبات کمیسیون فتا، دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تشکیل پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات، این پلیس در بهمن‌ماه سال ۸۹ به دستور سردار فرماندهی محترم نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، تشکیل شد.
ضرورت هوشیاری در دنیای پیچیده فناوری
وی تأکید کرد: با توجه به اینکه گوشی‌های تلفن همراه در ‌سال های اخیر از یک گوشی صرف، به رایانه‌ای با امکانات فراوان در اندازه‌ای کوچک تبدیل شده است لازم است نکات ایمنی رعایت شود به نحوی که تمام نکات ایمنی برای رایانه ها، به تقریب برای تلفن‌های همراه نیز کاربرد دارد.
رئیس پلیس فتا استان البرز خاطرنشان کرد: بنابراین مجرمان قادرند با هک و نفوذ به گوشی و افراد، اختیار آن را در دست گرفته و ضمن برقراری تماس‌های تلفنی به حساب آنان، اطلاعات و محتوای درون گوشی را به سرقت ببرند.
سرهنگ نیکنام از استفاده‌کنندگان از فضای مجازی خواست، اطلاعات محرمانه، عکس‌ها و ویدیوهای شخصی و خانوادگی خود را روی گوشی خود نگهداری نکنند و هنگام خرابی گوشی تلفن همراه خود، حتی الامکان پس از تخلیه کامل اطلاعات و محتوای موجود در آن، برای تعمیر به تعمیرکاران مجرب و قابل اعتماد مراجعه کنند.
وی گفت: از سوی دیگر تلفن‌های همراه دارای قابلیت‌هایی هستند که می‌توانند به عنوان ابزارهای جاسوسی مورد استفاده قرار گیرند، بنابراین در اماکن مهم و حساس، به توصیه‌های امنیتی مبنی بر استفاده نکردن از تلفن همراه توجه کنید. همچنین به پیامک‌هایی که به شیوه‌های مختلف مثل اعلام برنده شدن شما در مسابقه‌ها و قرعه کشی ها، امور خیریه و مواردی از این دست، اطلاعات شما نظیر اطلاعات کارت بانکی شما را درخواست می‌کنند، اعتماد نکرده و به آنها پاسخ ندهید.
پلیس فتا برای پیشگیری از برداشت‌های غیرمجاز اینترنتی به کاربران موارد زیر را توصیه می‌کند.
۱- پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: در تماس‌های تلفنی، پیامکی و نیز ارتباط از طریق پست الکترونیک، از بازگو کردن مشخصات محرمانه خصوصی کارت بانکی (رمزها، کد اعتبارسنجی و تاریخ انقضا) برای دیگران خودداری شود.
۲- تأکید می‌شود در مقاطع زمانی دلخواه برای تغییر رمز‌های کارت‌ خود اقدام کرده و از نوشتن رمز عبور بر رو یا پشت کارت یا نگهداری آن در مجاورت کارت بطور جدی خودداری شود.
۳- در مبادلات روزمره مالی تنها موردی که ‌باید به طرف مقابل به‌منظور انجام انتقال وجه (کارت به کارت) اعلام شود تنها شماره کارت یا شماره حساب است.
۴- از پذیرش هرگونه درخواست افراد ناشناس به‌منظور استفاده از خدمات بانکی به واسطه کارت شما به طور جدی خودداری شود.
۵- رمز‌های عبور خود را به صورت ترکیبی طراحی کرده و از کلمات متداول و شماره‌های شناسنامه، تلفن همراه، برای این موضوع استفاده نشود.
۶- اطلاعات مهم کارت یا حساب بانکی خود بویژه رمز عبور را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید.
۷- هنگام وارد کردن رمز اینترنت بانک بطور حتم از صفحه کلید امنیتی استفاده شود چرا که برخی برنامه‌های جاسوسی داده‌های وارد شده توسط صفحه کلید شما را کنترل می‌کنند و بخصوص در زمان استفاده از پایانه‌های فروشگاهی pos رمزعبور کارت را خودتان وارد کنید.
سرپرستی روزنامه ایران در استان البرز نیز در این نشست گفت: همکاری و تعامل نزدیک با حوزه‌های مختلف پلیس و نیروی انتظامی و انعکاس فعالیت‌ها، عملکرد و سایر مطالب مورد نظر این نهاد، یکی از اولویت های مهم روزنامه است.
آمادگی روزنامه ایران برای تعامل با پلیس فتا
سیدرضا جمشیدی ضمن تشکر از حضور رئیس پلیس فتای البرز در دفتر سرپرستی روزنامه افزود: رشد و گسترش فزاینده استفاده از فضای مجازی و فراگیری این پدیده، افراد فرصت طلب و قانون شکن بیشتری را به طمع انداخته و بالطبع زمینه افزایش آمار تخلفات در این حوزه را بیشتر کرده است، بنابراین مجموعه روزنامه ایران در استان البرز برای تقویت و تداوم همکاری و اطلاع‌رسانی در ارتباط نزدیک و تنگاتنگ با مجموعه پلیس و عوامل ایجاد امنیت در جامعه آمادگی کامل دارد.
وی تأکید کرد: بی‌تردید پلیس فتا نقش تعیین کننده‌ای در کنترل فضای مجازی و پیشگیری از تضییع حقوق مردم دارد، بنابراین روزنامه ایران نیز براساس وظیفه ذاتی و انجام مسئولیت حرفه‌ای خود از هیچ کوششی در این زمینه دریغ نخواهد کرد و آماده است توصیه‌های ایمنی و آموزشی پلیس تخصصی فتا را در اسرع وقت به اطلاع عموم مردم برساند.

این مطلب را به اشتراک بگذار