‌توليد واكسن بيماري اورنيتوباكتريوز طيور(ORT) در مؤسسه تحقيقات واكسن و سرم‌سازي رازي آغاز شده و قرار است بزودي وارد بازار شود.
حميد كهرام، رئيس مؤسسه تحقيقات واكسن و سرم‌سازي رازي با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران افزود: مؤسسه تحقيقات واكسن و سرم‌سازي رازي با 90 سال سابقه فعاليت يكي از معتبرترين و قديمي‌ترين مراكز علمي و تحقيقاتي كشور است، اين مؤسسه با توليد واكسن‌هاي مؤثر عليه بيماري‌هاي مهلك دامي از قبيل سياه زخم و بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام توانسته گام مؤثري برای کاهش بيماري‌هاي دامي و انساني بردارد. وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر 40‌درصد از واكسن‌هاي طيور كشور در مؤسسه رازي كرج توليد مي‌شود كه درصدد هستيم با تلاش و برنامه‌ريزي بيشتر در آينده‌اي نه چندان دور ميزان توليدات اين مؤسسه را افزايش دهيم.
كهرام گفت: خوشبختانه در چندماه اخير توانسته‌ايم مجوز توليد كيت تشخيصي يون را دريافت كنيم كه اين مهم در افزايش خودكفايي كشور در تأمين اين كيت تأثير بسزايي خواهد داشت.
وي خاطرنشان كرد: با دستيابي به اين موفقيت، ايران بعد از امريكا و فرانسه سومين كشوري است كه به اين فناوري دست يافته است، به اين ترتيب علاوه بر اينكه امكان صادرات اين كيت به ساير كشورها ايجاد مي‌‏شود از خروج سالانه 11 ميليون دلار ارز از كشور نيز جلوگيري خواهد شد.
كهرام همچنين به واردات واكسن پنتاوالان انساني كه مدتي پيش براساس تصميم وزارت بهداشت صورت گرفت، اشاره كرد و گفت: دستيابي به دانش فني اين واكسن از اهداف مهم اين مؤسسه است و در ‌سال‌هاي اخير روي اين واكسن تحقيقاتي انجام داده‌ايم اما هنوز نتوانسته‌ايم به فرمولاسيون آن دست پيدا كنيم. وی افزود: اكنون واكسن تتراوالان متشكل از هپاتيت به اضافه ثلاث در اين مؤسسه توليد مي‌شود و اميدواريم در سال آينده با دستيابي به فرمولاسيون واكسن پنجگانه بتوانيم از واردات اين محصول بي‌نياز شويم.
كهرام به توليد واكسن روغني تب برفكي نيز اشاره كرد و گفت: واكسن تب برفكي ايمني زايي كوتاه مدت دارد، بنابراين بايد در سال 3 بار تزريق شود اما با توليد واكسن روغني تب برفكي مدت ايمن‌سازي اين واكسن افزايش يافته است.
وي همچنين به توليد واكسن قانقاريا و 91-4 اشاره كرد و گفت: تاكنون اين واكسن به صورت فرمانتوري توليد نمي‌شد كه خوشبختانه اين مهم در مؤسسه رازي تحقق يافت و توزيع گسترده آن از سال آينده آغاز مي‌شود. كهرام گفت: توليد واكسن0RT و توليد واكسن روغني دوگانه و ارتقاي آن از نيم سي سي به دو دهم سي سي در حوزه توليداتي قرار دارد كه تا يك ماه آينده وارد بازار مي‌شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر