رئیس کل دادگستری استان البرز خطاب به قضات جدیدالورود: در قضاوت ظاهر افراد را ملاک قرار ندهید

رئیس کل دادگستری استان البرز خطاب به قضات جدیدالورود:  در قضاوت ظاهر افراد را ملاک قرار ندهید

هر کس که برای قضاوت نزد شما آمد به لباس و مقامش نگاه نکنید بلکه به پرونده‌ای که برای قضاوت نزد شما آمده است نگاه کنید. چه بسا افرادی که در مقام و لباس گول زننده باشند، اما حق با آنها نباشد.
مهدوی راد رئیس کل دادگستری البرز در جمع قضات جدیدالورود، با حضور
علی فرهادی دادستان عمومی و انقلاب کرج و سایر معاونان قضایی در سالن اجتماعات ساختمان مرکزی دادگستری این استان گفت: قضات ویژگی‌های خاصی دارند. گفته می‌شود القضات شفیر جهنم، یعنی قضات بر روی لبه خطر قرار دارند که اگر از خودشان مراقبت نکنند سقوط می‌کنند.
وی در این باره اظهار داشت: خداوند به حضرت داوود می‌فرماید تو خلیفه من بر روی زمین هستی و یکی از صفات من عدل است و حال که جانشین من هستی باید به عدل رفتار کنی، بنابراین این جایگاه خیلی بزرگ است و اگر انسان کوچک باشد از این جایگاه پرت می‌شود زیرا قضاوت مسند خداوند است و در این جایگاه جز نبی، وصی یا شقی کسی نمی‌نشیند، یعنی اگر کسی در این جایگاه نشست و از خودش مراقبت نکرد شقی خواهد شد.
رئیس کل دادگستری البرز یادآور شد: کلمه اعتبار به عنوان شعار سال دادگستری کل البرز انتخاب شده است که به معنی مقام، منزلت و شایستگی است و هر یک از حروف آن تداعی‌کننده معنای خاصی است. “الف” اول یعنی اکرام به مراجعین، “ع” یعنی عدالت ورزی، ت یعنی تلاش و همت، “ب” یعنی بی‌طرف بودن که مورد سفارش خداوند است، “الف” دوم به معنی استناد است یعنی قاضی به قانون عمل کند و رأیی که صادر می‌کند را با استناد به قانون انجام دهد و در نهایت اگر به تمام این نکته‌ها عمل کنیم حرف “ر” آخر تکمیل می‌شود که به معنی رضایت خلق است که رضایت خلق موجب رضایت و خشنودی خداوند خواهد شد.
رئیس کل دادگستری استان گفت: جایگاه شما، جایگاه رفیعی است بنابراین باید با قضاوت صحیح و اخلاق اسلامی ارتقای دستگاه قضایی را فراهم آوریم از این رو سفارش می‌کنم که رفتار و کردارتان مناسب این جایگاه رفیع باشد،
هر کسی‌ شأن و منزلتی دارد و جایگاه و منزلت دستگاه قضا باید حفظ شود تا وظیفه اصلی خود که اجرای عدالت است را به طور شایسته انجام دهد.
علی فرهادی دادستان عمومی و انقلاب کرج نیز در این آیین گفت: قاضی حافظ جان، مال و ناموس مردم است و اگر رفتار و عملکردمان معنوی و برای رضای خدا باشد، خداوند هم راه درست را به ما نشان خواهد داد.
وی خطاب به قضات جدیدالاستخدام اظهار داشت: طوری کار کنید که ان شاءالله قوی و محکم باشید تا مردم به ما اتکا کنند، ما وظیفه داریم عدالت را رعایت کنیم و مبنای عدالت قانون است.
موسویان معاون قضایی و رئیس حفاظت اطلاعات دادگستری کل استان نیز در این آیین با یادآوری نکات حفاظتی، وظیفه حفاظت اطلاعات را محافظت از کارکنان دادگستری اعم از قضایی و اداری عنوان کرد.
وی ابراز امیدواری کرد که با همکاری دوطرفه بتوان از دستگاه قضایی و حرمت همکاران قضایی و اداری صیانت کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذار