امين صادقي فرد – ايران البرز/ معماري شهري در غالب شهرهای کشور به نوعی دچار بي‌هويتي است كه منشأ آن به آموزش نادرست معماري در دانشگاه‌ها برمی‌گردد.
«رضا طهماسبي» رئيس كانون صنفي مهندسان ساختمان كرج، در چهارمين جشنواره «روز معمار» كه دهم ارديبهشت به همت مركز آموزش عالي علمي كاربردي جهاد دانشگاهي شعبه كرج برگزار شد، گفت: در بحث معماري متاسفانه در دانشگاه‌هاي مختلف كميت را به كيفيت ترجيح مي‌دهند و در نتيجه اكثر فارغ‌التحصيلان اين رشته يا در اين رشته فعاليت نمي‌كنند و يا حرفي براي گفتن ندارند.
وي افزود: سطح علمي رشته معماري در دانشگاه‌ها كاهش يافته و شايد به اين دليل است كه تا حدودي اخلاق حرفه‌اي را گم كرده‌ايم و نقشه‌هايي را مهر مي‌زنيم كه خودمان آن را طراحي نكرده‌ايم.
طهماسبي خاطرنشان كرد: بودجه كل كشور در 2 بخش جاري و عمراني برنامه‌ريزي مي‌شود كه بودجه عمراني با طراحي معماران هزينه مي‌شود و اگر به اين قسمت بي‌اعتنا باشيم از ارزش كار مهندس و معمار كاسته‌ايم ولي متأسفانه مسئولان شهري به طراحي معماران و مهندسان آن طور که باید توجه ندارند و شهرها قرباني بي‌توجهي مسئولاني هستند كه داعيه توجه به شهر را دارند ولي با بي‌توجهي به معماري، شهر و نماي شهري را قرباني مي‌كنند. وي با بيان اينكه يك معمار با تداعي نما يا معماري با مردم و فرهنگ مردم ارتباط برقرار مي‌كند، گفت: يك معماري برجسته فقط طراح حرفه‌اي نياز ندارد بلكه به مديريت خوب براي طرح مسئله، طراحي خوب توسط مهندس و يك مجري مناسب نيز نياز دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر