رئیس کانون صنفی مهندسان ساختمان کرج: معماری شهری دچار بی‌هویتی شده است

امین صادقی فرد – ایران البرز/ معماری شهری در غالب شهرهای کشور به نوعی دچار بی‌هویتی است که منشأ آن به آموزش نادرست معماری در دانشگاه‌ها برمی‌گردد.
«رضا طهماسبی» رئیس کانون صنفی مهندسان ساختمان کرج، در چهارمین جشنواره «روز معمار» که دهم اردیبهشت به همت مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی شعبه کرج برگزار شد، گفت: در بحث معماری متاسفانه در دانشگاه‌های مختلف کمیت را به کیفیت ترجیح می‌دهند و در نتیجه اکثر فارغ‌التحصیلان این رشته یا در این رشته فعالیت نمی‌کنند و یا حرفی برای گفتن ندارند.
وی افزود: سطح علمی رشته معماری در دانشگاه‌ها کاهش یافته و شاید به این دلیل است که تا حدودی اخلاق حرفه‌ای را گم کرده‌ایم و نقشه‌هایی را مهر می‌زنیم که خودمان آن را طراحی نکرده‌ایم.
طهماسبی خاطرنشان کرد: بودجه کل کشور در ۲ بخش جاری و عمرانی برنامه‌ریزی می‌شود که بودجه عمرانی با طراحی معماران هزینه می‌شود و اگر به این قسمت بی‌اعتنا باشیم از ارزش کار مهندس و معمار کاسته‌ایم ولی متأسفانه مسئولان شهری به طراحی معماران و مهندسان آن طور که باید توجه ندارند و شهرها قربانی بی‌توجهی مسئولانی هستند که داعیه توجه به شهر را دارند ولی با بی‌توجهی به معماری، شهر و نمای شهری را قربانی می‌کنند. وی با بیان اینکه یک معمار با تداعی نما یا معماری با مردم و فرهنگ مردم ارتباط برقرار می‌کند، گفت: یک معماری برجسته فقط طراح حرفه‌ای نیاز ندارد بلکه به مدیریت خوب برای طرح مسئله، طراحی خوب توسط مهندس و یک مجری مناسب نیز نیاز دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذار