رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی البرز لزوم توجه بیشتر به ایده‌های فرهنگی در استان البرز

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی البرز لزوم توجه بیشتر به ایده‌های فرهنگی در استان البرز

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان البرز ضمن بازدید از دفتر سرپرستی روزنامه ایران در این استان، بر نقش تأثیرگذار رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی افکار عمومی تأکید کرد و گفت: استفاده بهینه از رسانه‌های داخلی به‌منظور اعتمادافزایی در جامعه با توجه به تنوع و تعدد رسانه‌های برون‌مرزی ضرورتی است که باید همواره مورد توجه تلاشگران عرصه رسانه قرار گیرد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسین روحی‌یزدی درمورد قدرت تأثیرگذاری رسانه‌ها اظهار داشت: تقویت و توسعه کیفی رسانه‌ها در مباحث گوناگون در استان البرز باید مورد توجه اصحاب قلم و اندیشه باشد. وی اصحاب‌رسانه را واسطه بین مردم و مسئولان دانست و بر انجام صحیح رسالت خطیر اطلاع‌رسانی از سوی اهالی قلم تأکید کرد و افزود: انعکاس بموقع، صحیح و درست اخبار و گزارش‌ها به مردم، رسالت ارزشمند و در عین حال خطیری است که باید بیش از پیش مورد توجه اصحاب‌رسانه باشد. حجت‌الاسلام‌ و المسلمین روحی‌یزدی در تبیین وضعیت رسانه‌های استان البرز به نکاتی اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر، رسانه‌های استان منابع مالی خود را از طریق رپرتاژ آگهی تأمین می‌کنند؛ موضوعی که نه‌تنها باعث از بین رفتن خلاقیت، نوآوری و رسالت حرفه‌ای رسانه‌ها می‌شود، بلکه باعث می‌شود برخی افراد از آن به‌عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند، این در حالی است که تعلق یارانه به مطبوعات استان می‌تواند مانع این روند نادرست شود. وی همچنین استان شدن البرز را یکی از آرزوهای خود دانست و ابراز امیدواری کرد با استفاده بهینه از مزیت استان شدن البرز، شاهد رونق هرچه بیشتر این استان در ابعاد مختلف باشیم. رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان البرز مقوله فرهنگ را نیز مورد توجه قرار داد و با بیان اینکه مقوله فرهنگ تک‌بعدی نیست خاطرنشان کرد: بحث فرهنگ جنبه‌های مختلفی دارد چراکه این موضوع با ابعاد مختلف زندگی مردم پیوند دارد.
این مسئول با بیان اینکه استان البرز دارای مردمان فرهنگی و متندین است، ادامه داد: البرز همچون دیگر استان‌های کشور خاستگاه پرورش انسان‌هایی فرهیخته و فرهنگی است که همواره افتخارآفرین این مرز و بوم بوده‌اند.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی البرز ضمن انتقاد از اینکه اغلب بحث جرم‌خیزی و زندانی‌های البرز مورد اشاره قرار دارد، تصریح کرد: متأسفانه بیشتر به بحث جرم‌خیزی و زندان‌های البرز اشاره می‌شود، این در حالی است که البرز فقط میزبان این زندان‌هاست ضمن اینکه استان البرز از نظر دانشگاه‌های کیفی و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد که این قابلیت‌ها باید بیش از پیش برجسته شود. وی با انتقاد از اینکه با وجود نقاط فراوان قوت، چهره ناخوشایندی از البرز ارائه شده است، تصریح کرد: باوجود اینکه بودجه منطقه‌ای و فرهنگی البرز بودجه بالایی است اما این بودجه در مکان تعریف‌شده خود هزینه نمی‌شود که باید این روند اصلاح شود و هزینه‌های فرهنگی بجا و درست صرف برنامه‌های راهبردی فرهنگی شود. حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحی‌یزدی با اشاره به اینکه فعالیت‌های فرهنگی قبل از هر چیز نیازمند ایده و هدف است، افزود: در حال حاضر، تمام تلاش‌های فرهنگی ما دچار روزمرگی است و فقط متناسب با تاریخ‌های تقویمی و وقایع تقویمی، برنامه‌های فرهنگی برگزار می‌کنیم و باید بپذیریم جای ایده فرهنگی در استان ما خالی است.
به گفته وی، از ظرفیت‌های موجود به‌درستی استفاده نمی‌شود و کارها به‌صورت جزیره‌ای انجام می‌شود که همین امر باعث می‌شود خروجی مناسب و مثبتی نداشته باشیم. اگر مدیریت و انسجام در اجرای کارها باشد نتیجه بهتری حاصل می‌شود. وی با اشاره به مناسبت ۹ دی افزود: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی وظیفه خود می‌داند بحث ۹دی را به بهترین شکل و بیشتر از جنبه محتوایی و مفهومی برگزار کند تا جوانان با زوایای این قضیه بیشتر آشنا شوند. وی یادآور شد: علاوه بر برگزاری این مراسم در شهرستان‌های استان، طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است آقای صفار‌هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به همین مناسبت در سالن شهیدان‌نژاد فلاح کرج با حضور اقشار مردم و جمعی از مسئولان سخنرانی کند. سپس اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نخستین نشست خود را با هدف برپایی هرچه باشکوه‌تر برنامه‌های دهه مبارک فجر در البرز، با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه محترم کرج برگزار خواهد کرد. سیدرضا جمشیدی، سرپرست روزنامه ایران در استان البرز نیز از حضور و اهمیتی که حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحی‌یزدی برای بحث‌های فرهنگی و بخصوص جایگاه رسانه‌ها قائل است سپاسگزاری کرد و گفت: همکاری با سازمان تبلیغات اسلامی فرصت مغتنمی است که ما نیز آماده همکاری در زمینه‌های فرهنگی هستیم.

این مطلب را به اشتراک بگذار