رئیس شورای اسلامی شهر محمدشهر: برای تثبیت جایگاه واقعی شوراها تلاش می کنیم

رئیس شورای اسلامی شهر محمدشهر:   برای تثبیت جایگاه واقعی شوراها تلاش می کنیم

رئیس شورای اسلامی محمدشهر با اشاره به مظلومیت شوراهای اسلامی به دلیل نوپایی، بر ضرورت ایفای نقش شوراها در کنار سایر دستگاه‌ها برای اداره امور کشور تأکید کرد.
به گزارش شبکه خبری محمدشهر، کامران محمدی‌نژاد به مناسبت روز شوراها گفت: امیدواریم در آستانه سالروز شوراها بتوانیم با همکاری رسانه ها، رسالت آگاه‌سازی مردم درباره شوراها را به انجام برسانیم.
وی سپس به تاریخچه تشکیل شوراهای اسلامی پرداخت و گفت: پیام زیبا و محکم
امام خمینی‌(ره) که در اردیبهشت ۵۸ و در روزهای نخست انقلاب اسلامی صادر شد، نشان می‌دهد که ایشان با چه قدرت و استحکامی در تشکیل شوراها اهتمام ورزیدند.
محمدی‌نژاد سپس به قرائت متن فرمان حضرت امام(ره) به این شرح پرداخت: «در جهت استقرار حکومت مردمی در ایران و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش که از ضرورت‌های نظام جمهوری اسلامی است، لازم می‌دانم بی‌درنگ به تهیه آیین نامه اجرایی شوراها برای اداره امور محله، شهر و روستا در سراسر ایران اقدام و پس از تصویب به دولت ابلاغ کنید تا دولت بلافاصله به مرحله اجرا در آورد.»
وی افزود: متأسفانه بروز جنگ و حوادث ناشی از آن باعث تأخیر در تأسیس شوراهای اسلامی شد که در نتیجه آن، عقب ماندگی در مسائل شوراها ایجاد شد، که ما را مجبور می‌کند برای تثبیت جایگاه واقعی شوراها به طور دائم تلاش کنیم.
رئیس شورای اسلامی شهر محمدشهر با اشاره به اصل هفتم قانون اساسی درباره تشکیل شوراها، آیات قرآن درباره ضرورت مشورت در امور و اصل ۱۰۰ قانون اساسی که اصل تشکیل شوراهاست، گفت: قانونگذار در قانون اساسی تأکید کرده که هر امری در زمینه‌های مختلف از طریق همکاری با مردم با توجه به مقتضیات محلی و با نظارت شوراها باید انجام پذیرد.
محمدی‌نژاد در این باره ادامه داد: با این حال، از آنجا که ۶ دوره مجلس شورای اسلامی بدون وجود شوراهای اسلامی شهر و روستا تشکیل شد، قانون شوراها مغفول مانده و همه دستگاه‌ها به نبود شوراها عادت کرده‌اند. مقام معظم رهبری هم در دومین دیداری که اعضای شورای شهر تهران در سال ۸۲ با ایشان داشتند، تأکید فرمودند که وظایفی بر عهده شوراها بوده که در نبود ایشان، کسان دیگری به وکالت از شوراها این وظایف را انجام داده اند اما اکنون که شوراها تشکیل شده‌اند، خودشان باید وظایفشان را بر عهده بگیرند.
وی با بیان اینکه متن قانون و فرمان حضرت امام(ره) درباره وظایف و حدود اختیارات شوراها صریح است، افزود: حتی در اصل ۱۰۳ قانون اساسی گفته شده که استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طریق دولت منصوب می‌شوند، در حدود وظایف شوراها ملزم به همکاری با آنها هستند.
با این همه این اعتقاد باید برای همه ایجاد شود که شوراها یکی از ارکان جمهوری اسلامی ایران هستند، همان طور که در اصل هفتم قانون اساسی تصریح شده که اینها (شوراها) از ارکان
تصمیم گیری و اداره امور کشور هستند.
محمدی‌نژاد در پایان ضمن تبریک نهم اردیبهشت، سالروز تأسیس شوراها به تمام اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا، خلاصه عملکرد مجموعه شورای اسلامی شهر محمدشهر را از ابتدای دوره چهارم تاکنون به شرح ذیل اعلام کرد:
پیگیری جدی درباره بازگشایی ۲ بلوار شهید بهشتی و بلوار شهدا، که بعد از ۱۵ سال در آینده نزدیک تعریض خواهد شد.
برگزاری نشست‌های مکرر با نمایندگان محترم مردم شهرستان کرج در مجلس شورای اسلامی و مدیران کل اداره های استان در راستای بررسی و رفع مشکلات محمدشهر
پیگیری برای شروع عملیات اجرای طرح پل عابر پیاده هوایی بعد از ۱۵ سال با پیگیری‌های مردمی، همچنین پیش‌بینی بودجه سه دستگاه پل عابر پیاده در بودجه سال ۹۳
پیگیری و نظارت شورای اسلامی شهر و اجرای پیاده رو‌سازی توسط شهرداری از ابتدای ورودی محمدشهر- بلوار شهید بهشتی
پیگیری و نظارت تا حصول نتیجه درباره رفع معضل خاموشی چندین معبر شهری با توافقات به عمل آمده، همچنین در آینده سایر معابر نیز از روشنایی مناسب برخوردار خواهند شد.
تصویب و جابه جایی بودجه چند طرح در انتهای سال ۹۲، به‌دلیل تأمین نشدن زمین و سایر موارد و صرف آن در سایر طرح‌ها از جمله خرید، پخش آسفالت و زیرسازی و. . .
پیگیری و نظارت بر اجرای نصب ست‌های ورزشی در تعدادی از محله‌‎ها توسط شهرداری
پیگیری و نظارت در راستای ساماندهی تمام تابلوهای شهر برای جلوگیری از آشفتگی‌های بصری
پیگیری و نظارت درباره واحد زیباسازی و اجرای رنگ آمیزی، طراحی، نورپردازی و. . . . در معابر شهر توسط شهرداری
پیگیری و نظارت درباره تخریب و بازسازی میدان یزدی ها و تبدیل آن به میدان “ن و القلم” و ساماندهی میدان عباس آباد(نورپردازی، روشنایی، زیباسازی، تکمیل فضای سبز و. . . )
در راستای طرح تکریم ارباب رجوع، پیگیری و تصویب بودجه از سوی شورای شهر برای اجرای ساختمان معاونت‌های فنی عمرانی و شهرسازی توسط شهرداری، که قبل از پایان سال به بهره‌برداری رسید.
تصویب مبلغ۳۰ میلیون تومان، برای
اولین بار برای مساعدت به دانش‌آموزان بی‌بضاعت.
تصویب لوایح درباره مراسم هفته دفاع مقدس، راهیان نور و سایر موارد فرهنگی در شهر
پیگیری و مکاتبات متعدد و برگزاری نشست‌های مکرر برای رفع معضلات کمربندی، آرامستان، حریم محمدشهر و… با مدیران شهرستانی، استانی و نمایندگان محترم مجلس و…
تشکیل و برگزاری تمام کمیسیون‌های داخلی شورا و نظارت‌های عمرانی هفتگی.
برگزاری جلسات متعدد کارشناسی و تخصصی برای تدوین سند چشم‌انداز پنجساله و بیست‌ساله محمدشهر
پیگیری مستمر برای اجرای طرح مترو محمدشهر در سطح شهرستانی، استانی و کشوری
پیگیری و نظارت بر تکمیل سالن ورزشی فجر و آماده‌سازی زمین ورزشی روباز محله چمران
بازدیدهای مکرر میدانی از طرح‌های در حال اجرا و بررسی مسائل و مشکلات شهری.
حمایت از شبکه خبری محمدشهر به‌عنوان یک پایگاه اطلاع رسانی مورد تأیید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تنها رسانه خبری محمدشهر
اطلاع رسانی دقیق در فضای مجازی از طریق سایت شورا و شبکه خبری محمدشهر، رسانه‌های مکتوب و ارسال پیامک به شهروندان
تأکید بر اجرای طرح تکریم ارباب رجوع در مجموعه شورای اسلامی شهر، شهرداری و سایر اداره‌های محمدشهر
تلاش برای شفاف‌سازی عملکرد مجموعه شورای اسلامی شهر و شهرداری محمدشهر
پیگیری و برگزاری جلسات متعدد و حمایت‌های لازم برای جلوگیری از ساخت و سازهای مازاد بر پروانه و غیرمجاز
تأکید برای رسیدن به استانداردهای مطلوب در تمام فعالیت‌های اجرایی شهرداری

این مطلب را به اشتراک بگذار