رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان البرز: انجمن، یک نهاد مردمی برای حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در البرز است

رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان البرز: انجمن، یک نهاد مردمی برای حمایت از  حقوق مصرف‌کنندگان در البرز است

امین صادقی فرد
رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان البرز گفت: ماهیت این انجمن یک نهاد مردمی بدون وابستگی به سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی دولتی است و مدافع حقوق مصرف‌کنندگان در استان به‌شمار می‌رود.
شریف حمیدوند با اشاره به اینکه قانون حقوق مصرف‌کنندگان در سال ۸۸ به تصویب رسیده است، افزود: این انجمن دارای پشتوانه قانونی است و می‌تواند اجحاف‌کنندگان به حقوق مصرف‌کنندگان را به مراجع قضایی معرفی و پیشنهاد جریمه کند.
وی تأکید کرد: این در حالی است که پیش از این جایگاه و حقوق مصرف‌کنندگان در مثلث تولید، توزیع و مصرف در کل کشور نادیده گرفته شده بود و بالطبع زمینه ساز تضییع حقوق مصرف‌کنندگان، خریداران و دریافت‌کنندگان خدمات را نیز فراهم ساخته بود.
حمیدوند با اشاره به اینکه اکنون حدود ۱۵۰ اتحادیه تولیدی و توزیعی در استان البرز فعال است، یادآور شد: با توجه به اصلاح ماده ۴۸ و کمیسیون نظارت بر اتحادیه‌ها و مجامع صنفی، اکنون شرایط بهتری برای انجمن حمایت ایجاد شد تا بتواند با همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله استاندارد و محیط زیست نیز از حقوق مصرف‌کنندگان دفاع کند.
وی گفت: عضویت انجمن در شورای تنظیم بازار مزیت دیگری است که کمک مؤثری به نقش و جایگاه این نهاد مردمی داشته و موجب شده با حضور در این شورا درباره نرخ‌گذاری کالا و خدمات نقش مؤثری ایفا کند.
رئیس انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان استان البرز گفت: البته نهادها و سازمان‌های دیگری درباره اعاده حقوق مصرف‌کنندگان در کشور فعال است اما آنچه واجد اهمیت است این است که این انجمن مربوط به خود مردم و برای مردم است، بنابراین لازم است به این انجمن اعتماد کنند و اگر اعلام می‌شود که کالا یا میوه‌ای به اندازه کافی در بازار موجود است، از آن کالا و میوه فقط در حد رفع نیاز خریداری کنند.
حمیدوند افزود: مردم اطمینان داشته باشند به درخواست‌ها و اعتراض‌های آنان نسبت به تخلف برخی اصناف در اسرع وقت در این انجمن رسیدگی می‌شود به نحوی که حتی در مواردی برخی اعضا برای پیگیری تماس یک شهروند، شخصا به محل مورد نظر مراجعه و پس از تایید صحت موضوع، روند پیگیری قانونی آن را آغاز و تا مرحله آخر به آن رسیدگی می‌کنند.
وی با یادآوری اینکه برای طرح شکایت لازم است فاکتور خرید یا رسید پرداخت پول توسط خریداران ارائه شود، گفت: عموم مردم و شهروندان می‌توانند علاوه بر تلفن ۱۲۴ که می‌تواند آنان را به این انجمن ارتباط دهد، از سه خط تلفن دیگر شامل ۳۳۵۲۳۰۲۷ – ۳۳۵۲۶۰۸۷ – ۳۳۵۲۳۰۲۷ استفاده کنند و برای طرح شکایت در صورت نیاز نیز به صورت حضوری در انجمن حضور یابند.

این مطلب را به اشتراک بگذار