در ۵ روز نخست اجرای قیمت‌های جدید نان صورت گرفت جریمه ۱۶۰ میلیون ریالی برای ۷۵ نانوای متخلف در البرز

در ۵ روز نخست اجرای قیمت‌های جدید نان صورت گرفت جریمه ۱۶۰ میلیون ریالی برای ۷۵ نانوای متخلف در البرز

در ۵ روز نخست از اجرای طرح اصلاح قیمت نان که از روز دوشنبه ۱۰ آذر ماه جاری همزمان با سراسر کشور در استان البرز نیز صورت گرفت، پرونده ۷۵نانوای متخلف در این استان برای رسیدگی به تعزیرات حکومتی ارجاع شد.
سیامک آقایی، معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز با اعلام این خبر افزود: این ۷۵ نانوایی متخلف از مجموع ۷۷۰ مورد بازرسی از واحدهای صنفی نانوایی در سطح استان شناسایی شدند.
وی، گرانفروشی و کم‌فروشی را بیشترین مورد تخلف این نانوایی‌ها عنوان کرد و افزود: این واحدهای متخلف به پرداخت بیش از ۱۶۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شدند. از سوی دیگر رئیس صنعت، معدن و تجارت البرز، قیمت جدید انواع نان در این استان را اعلام کرد و گفت: هر قرص نان سنگک با وزن چانه ۷۰۰ گرم با قیمت ۷ هزار و ۵۰۰ ریال، نان بربری با وزن چانه ۶۲۰ گرم با قیمت ۶هزار ریال، نان لواش با وزن چانه ۱۷۵ گرم با قیمت ۲ هزار ریال و نان تافتون سنتی با وزن ۳۰۰ گرم هر قرص با قیمت ۳هزارو ۷۵۰ ریال تعیین شده است.
ایرج موفق با اشاره به قیمت‌های جدید آرد تحویلی در محل کارخانه به نانوایان افزود: هر کیلوگرم آرد ۶هزارو ۶۵۰ ریال به نانوایان عرضه می‌شود.
وی یادآور شد: قیمت‌های جدید نان در استان البرز در کارگروه آرد و نان استان به ریاست استاندار، معاون برنامه‌ریزی استانداری و رئیس صنعت، معدن و تجارت (دبیر)، رئیس جهادکشاورزی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان، مدیر شرکت غله و خدمات بازرگانی در استان، رئیس اتاق اصناف مرکز استان و رئیس هیات‌مدیره اتحادیه نانوایان تعیین شده است.
رئیس صنعت، معدن و تجارت البرز تأکید کرد: همزمان با اجرای نرخ‌های جدید انواع نان، طرح مقابله با گرانفروشی توسط نانوایان در این استان تشدید
شده است.
موفق گفت: دولت در اجرای اهداف کلان اقتصادی و ساماندهی وضع اقتصادی و معیشتی مردم طرح‌ها و برنامه‌های کلان و بلندمدت در دستور کار دارد که یکی از این طرح‌ها اصلاح قیمت نان است.
به گفته وی، شاید در نگاه نخست تصور شود که افزایش قیمت نان موجب فشار اقتصادی به مردم بویژه اقشار کم ‌درآمد و آسیب‌پذیر خواهد شد، اما اگر این طرح‌ها به‌طور صحیح اجرا شود، منافع اقتصادی بیشتری به مردم می‌رسد.
موفق افزود: به‌طور قطع اگر در چرخه تولید آرد و نان با کیفیت موفق باشیم، دور ریز نان کمتر شده و به تبع آن مردم نان کمتری را خریداری می‌کنند که این امر نه تنها به نفع مصرف‌کنندگان است بلکه به نوعی تأمین‌کننده منافع ملی و عمومی است.
وی گفت: واحد بازرسی و نظارت اداره صنعت، معدن و تجارت استان البرز در صورت مشاهده تخلف، در کمترین زمان با متخلفان برخورد قاطع قانونی خواهد کرد. ایرج موفق افزود: علاوه براین، سامانه مردمی ۱۲۴ به صورت شبانه‌روزی فعال است و شهروندان می‌توانند هرگونه گران‌فروشی را از طریق تماس با این سامانه، اطلاع دهند و مطمئن باشند که در کمترین زمان مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

این مطلب را به اشتراک بگذار