در گفت‌و گوی ایران با مهدی ایران‌نژاد فعال فرهنگی و اجتماعی مطرح شد: بهبود شاخص های فرهنگی در سال اقتصاد و فرهنگ

در گفت‌و گوی ایران با مهدی ایران‌نژاد فعال فرهنگی و اجتماعی مطرح شد: بهبود شاخص های فرهنگی در سال اقتصاد و فرهنگ

مهدی ایران‌نژاد /
امسال که با کلام ارزشمند مقام معظم رهبری مزین به سال اقتصاد و فرهنگ شد باید با اعمال قدرت، اقتدار و عزم ملی با مدیریت جهادی به جنگ و جبهه فرهنگی رفت و با بکار گیری آموزه‌های دین مبین اسلام بار دیگر در صف لشکریان این دین الهی علیه بدخواهان و مخالفان جنگید.
برای تحقق این مهم سربازان ولایت نیز همچون ۸ سال دفاع مقدس با خون خود پشتیبان ولایت فقیه هستیم و با همت و غیرت مردانه در کنار مسئولان بزرگوار فرهنگی ایستاده ایم تا با اقدامات شایسته و بایسته مخلصانه بتوانیم منویات مقام معظم رهبری را جامه عمل پوشانده و جوانان عزیزمان را در مقابل هجمه فرهنگی دشمنان مصون بداریم.
به همین منظور بررسی شاخص‌های فرهنگی و ضعف‌های آنها با ترسیم نقشه راه و تشکیل کارگروه‌های تخصصی ضرورتی انکارناپذیر است که می‌تواند ما را به مقصد نهایی برساند.
تأثیر و بهبود این شاخص‌ها در تغییرات اجتماعی و سیاسی و فرهنگی جامعه نقش بسزایی دارد و حتی نقد سازنده و به دور از غرض و بدون هیچ سلیقه‌ای سیاسی می‌تواند مدیریت دستگاه فرهنگی را یاری کند.
برای اعتلای فرهنگی و برداشتن گام‌های مثبت لازم است همه فعالان این حوزه بر حول تعامل و همدلی حرکت کنند و بدون هیچ چشم داشتی ماحصل آموخته‌های خود رادر منصه ظهورگذارند.
استفاده از آثار ارزشمند جوانان این مرز و بوم به ویژه دانشجویان در حوزه فرهنگی ضروری بوده و دستگاه‌های اجرایی مسئول نیز بایستی بستر مناسب را برای تحقق این مهم فراهم کنند چرا که آثار مشابه غیرمنطبق با فرهنگ این سرزمین اسلامی که اغلب پر هزینه نیز خواهد بود چاره کار نبوده و نخواهد بود.
ساماندهی موضوعات فرهنگی و بسط و گسترش زیرساخت‌های آن و ایجاد فضای مربوطه با بازنگری بعضی از قوانین این حوزه و استفاده از اطلاعات و آمار میسر بوده و با اختصاص اعتبارات لازم استانی و کشوری در این مسیر می‌توان گام‌های موثرتری برداشت.
در این میان نقش سازنده مدیریت جهادی و دلسوزانه عزیزان و مسئولان فرهنگی انکار ناپذیر بوده و باید تلاش کرد قدر فرصت‌ها را بدانیم و فرصت سوزی حتی به‌صورت سهوی نداشته باشیم.
البته برخی از نابسامانی‌های فرهنگی که امروز ما در کرج شاهد آن هستیم از ‌سال های گذشته گریبانگیر این کلانشهر بوده که ریشه بیشتر آنها در مهاجرپذیری بالا و رشد بی‌رویه جمعیت این منطقه نهفته و موجب بروز برخی کمبودها در عرصه‌های مختلف از جمله فرهنگی شده است. شکی نیست در این‌ سال ها اقدامات شایسته‌ای نیز در حوزه فرهنگی کرج انجام شده اما شواهد نشان می‌دهد کافی نبوده و با نقطه مطلوب همچنان فاصله داریم و امید است با تلاش مضاعف این عقب ماندگی‌ها با همکاری و تعامل همه دستگاه‌ها و فعالان این حوزه جبران شود.
مراکز عرضه محصولات فرهنگی
ویدئو کلوپ ها:
آمارها نشان می‌دهد که اکنون بیش از یک هزار و ۶۰۰ مرکز فروش محصولات فرهنگی در کلانشهرکرج داریم که البته تعدادی از این مراکز به دلایل مختلف فاقد پروانه کسب هستند که این موضوع خود نیز زمینه ساز بروز برخی مشکلات در این عرصه شده و که به‌طور حتم ساماندهی آنها می‌تواند آسودگی خاطر فروشندگان محصولات فرهنگی را به همراه آورد.
البته نظارت مستمر دستگاه قضایی و اماکن نیروی انتظامی بر فعالیت این مراکز در کرج
جای تشکر دارد.
دکه‌های مطبوعاتی:
اکنون در کرج بیش از یک هزار و ۴۰۰ دکه مطبوعاتی فعال بوده که در سال های گذشته مجوز فعالیت آنها از سوی شهرداری این شهر صادر شده که بایستی دستگاه‌های مسئول از جمله اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بر عملکرد آنها نظارت مستمر داشته باشد.
کتابخانه‌های عمومی:
در زمینه کتابخانه‌های عمومی استان باید موضوع را جدی بگیریم. البته مدیران این حوزه تاکنون اقدامات مناسبی انجام داده اند ولی تا مقصد راه زیادی را درپیش داریم، ما در استان اکنون به ازای هر۱۰۰ نفر۱۰/۱ سانتی مترفضای کتابخانه‌ای داریم و این در حالی است که درسند چشم‌انداز ۱۴۰۴ می بایست به ازای هر ۱۰۰ نفر۸ مترمربع فضا در این عرصه ایجاد شود. طبق آمار در حال حاضر بیش از ۲۸ هزار مترمربع کتابخانه در البرز داریم که در ۱۰ سال آینده باید به ۲۰۰هزارمترمربع برسد. یکی از راهکارهای مناسب برای تحقق این مهم ایجاد پایگاه‌های کتابخوانی در پارک ها و بوستان ها توسط شهرداری‌های استان است، البته شکی نیست اعتلای فرهنگی با تعامل و همکاری تمام دستگاه‌های مسئول و مشارکت همه جانبه مردم بویژه قشر جوان میسر خواهد شد. در حال حاضر نرخ باسوادی در البرز ۲/۹۰ درصد است که این یک نماد بسیارعالی در کشور است که فضای کتابخانه‌ای موجود استان پاسخگوی نیاز آن نبوده و در مقیاس مطلوب قرار ندارد.
سینما:
از دیگر مراکز فرهنگی کرج وجود ۲ سینما با ظرفیت بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ صندلی است که طبق آمار در سال ۱۳۹۱ حدود ۳۵۰ هزارنفر وسه ماهه اول سال ۹۲ بیش از ۱۱۵ هزار نفر تماشاچی داشته‌اند، که معادل ۸ درصد جمعیت استان هستند که این امر بیانگر وجود برخی کاستی‌ها در این عرصه است و نشان می‌دهد که این حوزه هنوز نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتر است. طبق استانداردهای پیشرفته جهانی به ازای هر۶۰ نفر۱۰ صندلی در سینماها نیاز است که در کشور ما اکنون به ازای هر۴۰۰ نفردارای یک صندلی وجود دارد. در خاتمه امید است در سالی که مزین به نام اقتصاد و فرهنگ از سوی مقام معظم رهبری شده با مدیریت جهادگونه مسئولان فرهنگی البرز و فعالان این حوزه شاهد اعتلای فرهنگی هر چه بیشتر استان باشیم، باید به این باور قطعی برسیم که البرز سرافراز ما دارای ظرفیت های کم نظیر فرهنگی و هنری به خصوص در زمینه نیروی انسانی است که باید برای مقابله با جنگ نرم دشمنان همه آنها به کار گرفته شود. انشاالله

این مطلب را به اشتراک بگذار