در گفت‌وگو با جلالی مهر فعال سیاسی ـ اقتصادی مطرح شد‌ چه راهی برای رسیدن به استان برتر طی کرده‌ایم؟

در گفت‌وگو با جلالی مهر فعال سیاسی ـ اقتصادی مطرح شد‌ چه راهی برای رسیدن به استان برتر طی کرده‌ایم؟

جلالی مهر از جمله کسانی است که در راستای اعتلای فرهنگ و اقتصاد استان نوپای البرز زحمات زیادی کشیده و طرح‌های زیادی را برای نخستین بار در کشور به نام البرز به ارمغان آورده است، با توجه به اهمیت فرهنگ و اقتصاد و طرح پیشنهاد ۴۰ طرح در جشن ۴۰ سالگی انقلاب از سوی وی بر آن شدیم تا با وی به
گفت وگو بنشینیم که در ذیل می‌خوانید:
با تشکر از وقتی که به ما اختصاص دادید. به عنوان اولین سوال با توجه به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به ‌عنوان «سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی»وظیفه مسئولان برای تحقق آن چیست؟
نامگذاری امسال از سوی
رهبر‌معظم‌انقلاب به‌عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی مسئولیت همه مردم، دستگاه‌ها و نهادها، نیروهای نظامی، انتظامی، امنیتی و به‌خصوص دولت تدبیر و امید و آنانی که دل در گرو کار و مدیریت جهادی دارند را سنگین‌تر و صد چندان می‌کند. بنابراین با توجه به ناتوانی فرهنگی و تحریم‌های اقتصادی و سایر نقشه‌های شوم و ناجوانمردانه دشمنان این نظام الهی، باید با اولویت‌بندی طرح‌ها و پروژه‌های فرهنگی و اقتصادی بتوانیم در راستای تحقق بیانات مقام عظمای ولایت درباره نامگذاری امسال حرکت کنیم. دیگر فرصتی برای آزمون و خطا وجود ندارد و باید با بهره گیری از مدیریت و کار جهادی تنها با تکیه بر برنامه‌های پنج‌ساله توسعه اقتصادی و فرهنگی و همچنین چشم داشتن به برنامه چشم انداز، کارها را پیش ببریم.
علت انتخاب فرهنگ و اقتصاد با مدیرت جهادی از سوی
مقام معظم رهبری چیست؟
همان طور که می دانید فرهنگ و اقتصاد ۲ شاخص اصلی توسعه یافتگی جامعه و دفع‌کننده دسیسه‌های دشمنان است. فرهنگ جهادی فرهنگی تحول آفرین است که هدفی غیر از عمران و آبادانی ندارد. دشمن اقتصاد و فرهنگ، ما را مورد هجوم قرار داده و جنگ تحمیلی اقتصادی و هجمه‌های سنگین فرهنگی به ‌وجود آورده است و می‌خواهد ما را از فرهنگ اصیل خودمان جدا و از سرچشمه‌های معرفت دورمان کند. تنها راهکار ما «عزم ملی» و «مدیریت جهادی» است که عزم ملی وظیفه مردم و مدیریت جهادی نیز وظیفه دولتمردان است که اگر این دو در کنار هم قرار گیرند یقین بدانید که به حول قوه الهی و با استعانت از انفاس قدسیه امام راحل «ره» و ارواح مطهر شهدا و با پیروی از فرامین و رهنمودهای مقام معظم رهبری «مد ظله العالی» در زمینه‌های فرهنگ و اقتصاد گام‌های بلندی را برخواهیم داشت.
آیا اقتصاد بدون فرهنگ موفق و مفید خواهدبود؟
هیچ اقتصادی ولو پررونق بدون وجود یک فرهنگ متعالی نمی‌تواند سعادت آفرین و مفید واقع شود، با اشاره به شعار امسال که فرهنگ نیز در آن قید شده است می‌توان این گونه برداشت کرد که اقتصاد زمانی مفید و حیات بخش است که نتیجه یک فرهنگ صحیح باشد.
هر ۲ موضوع اقتصاد و فرهنگ، زمانی محقق می‌شود که با مدیریت جهادی که مدیریتی مبتنی بر دانش و برنامه‌ریزی و روحیه خستگی ناپذیری، کم توقعی و پاک دستی و در یک کلام مدیریت بسیجی است، اداره شود.
رهبر فرزانه انقلاب اسلامی سیاست‌های کلی نظام را در زمینه اقتصادی تحت عنوان اقتصاد مقاومتی ابلاغ فرمودند، اقتصاد مقاومتی، فرهنگ پویا و با نشاط دینی که فرد را عزتمند و ولایتمند تربیت می‌کند راهبرد اصلی ماست. باید توجه داشته باشیم که فرهنگ متعالی اسلام ناب محمدی همه عناصری که برای تحقق رشد مادی و معنوی یک جامعه نیازمند است را در خود دارد اما رنجی که می‌کشیم به‌دلیل نهادینه نکردن این فرهنگ است.
جایگاه کار و تلاش در فرهنگ اسلامی ارزشمند و بنابر تعلیمات دینی نوعی جهاد است. اگر به موضوع کار و تلاش به عنوان جهاد نگاه کنیم می‌توانیم به دستاوردهای بسیار خوبی دست پیدا کنیم. شما به عینه تأثیر فرهنگ‌سازی را در اقتصاد می بینید. برای مثال برخی شبکه‌های ماهواره‌ای که شروع به برنامه‌سازی کرده اند و اساس فعالیت‌شان بر دروغ بنا نهاده شده با تبلیغات ‌دروغین سعی در عوض کردن فرهنگ ما دارد و چه بسیارند سرمایه‌گذارانی که با همین فرهنگ‌سازی دروغین به کشورهای همسایه کشیده
شده‌اند، به عنوان مثال با ساخت تیزرهای سرمایه‌گذاری در ترکیه با رویایی نشان دادن شهرهایی که در حد روستاهای ما هم نیستند نسبت به جذب سرمایه‌گذار با نرخ‌های دروغین گزاف می گویند؛ البرز طبیعتی دارد که با نشان دادن موقعیت‌های بکر آن می‌توان سرمایه‌گذاران زیادی را ترغیب کند. پس فرهنگ به دور از اقتصاد نیست. در این راه توجه به مسائل ذیل ضروریست:
افزایش اعتماد عمومی، تعامل فرهنگی، پایبندی به اخلاقیات، پاسخگویی به مردم در قبال مسئولیت ها، خدا باوری و مردم محوری در کارها. تبلور عینی وحدت، یکپارچگی و تشکیل سرمایه‌های اجتماعی و توسعه اقتصادی جز با داشتن وجدان کاری و پایبندی به قوانین و مقررات و دوری از تبعیض و قانون گریزی حاصل نمی شود.
شفاف‌سازی گردش کار دستگاه اجرایی، حذف رویه‌های غیرضروری و بهره گیری از ظرفیت‌های دولت الکترونیک و ارائه خدمات در حداقل زمان به ارباب رجوع.
تدوین برنامه هایی با مدیریت بدون پول که همان اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی است و لازمه تحقق آن بسیج نیروهای خلاق، کارا،
با‌تجربه، دلسوز و عاقل و عالم است که مدیران اجرایی باید در این زمینه سعی وافر کنند.
پرداختن به عمران شهری و روستایی و آماده‌سازی فضای عمومی استان برای جذب سرمایه‌گذار و معرفی توانمندی ها و جاذبه‌های سرمایه‌گذاری از اصول اولیه پذیرش گردشگر اقتصادی و تجاری است بنابراین انتظار می رود شهرداران، دهیاران و شوراهای شهر و روستا در این زمینه همت و تلاش مضاعفی مبذول کنند.
نقش تصمیم گیری در رسیدن به ۱۰ استان برتر کشور در چه جایگاهی قرار دارد؟
تصمیم‌سازی مهمترین مقوله‌ای است که به دلیل خودباوری بیش از حد برخی از مسئولان، مورد بی‌توجهی قرار گرفته و همواره از آن غفلت می‌شود. وجود مسائل و مشکلات فراوان برای کشوری که همواره به دلیل استقلال طلبی و خوداتکایی مورد هجمه دشمنان بوده است باعث شده که مقوله مهم تصمیم‌سازی و سپردن امور مختلف به کارشناسان امر با بی‌توجهی مواجه شود.
این مهم در سطح و گستره استانی بیشتر نمود پیدا می‌کند چرا که مدیران تنها به واسطه تجربیات خود می‌خواهند بر سازمان ها و نهادهایی مدیریت کنند که مهمترین رکن آن تصمیم‌سازی است، غافل از اینکه تصمیم‌سازی نیازمند بهره‌مندی از خرد جمعی است که تنها با اتکا به مطالعه و بررسی حاصل می‌شود.
در استانی که به تازگی در نقشه سیاسی و جغرافیایی کشور جای گرفته این نکته بیش از پیش خود را نشان می‌دهد به‌طوری که تصمیم‌سازی حلقه مفقوده‌ای است که در جلسات متعدد این استان، شهرها و مرکز آن نمود دارد. تصمیم گیری صرف بدون توجه به زوایای مختلف مسائل بعضا به چالش هایی تبدیل می‌شود که شاید در ابتدا و پیش از ورود مسئولان اینگونه نبوده است.
طرح مباحث غیرکارشناسی و حضور مدیران کم اطلاع از برخی وظایف و رسالت های ذاتی باعث شده که ساعت ها وقت از دیگر مسئولان که از اوقات اداری خود زده اند تا در این نشست ها به مسائلشان رسیدگی شود، گرفته می‌شود و در عین حال هزینه‌های مادی و معنوی فراوانی نیز به هدر می‌دهد که حاصل آن تنها روزمرگی و پیشرفت نکردن است.
در طول ماه با توجه به تقویم جلساتی که برای اداره ها پیرامون برگزاری جلسات و کارگروه‌های تخصصی ارسال می‌شود شاهد برگزاری نشست‌های مختلفی هستیم اما خروجی این جلسات تکرار
صحبت‌های گذشته و رفع مقطعی مشکلات است. مشکلاتی که اگر با ورود کارشناسان همراه می‌شد نتایج مثبتی به همراه داشت. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که برگزاری جلساتی با عنوان کارگروه‌های تخصصی،
اتاق‌های فکر، پنجره‌های واحد و… که متشکل از همان افراد کارگروه با تعداد محدودتری است، نمی‌تواند مثمرثمر واقع شود چراکه مشکلات امروز البرز حاصل اهمال مسئولانی است که دیروز به دلیل بی‌توجهی به نکته
قابل‌ تأمل تصمیم‌سازی موجبات انباشت معضلات شهرها و روستاهای این استان را فراهم کردند.
طرحی از سوی شما مطرح شد که با استقبال برخی از مسئولان مواجه شد، این طرح چه بود؟
متأسفانه مشکلی که در البرز با آن دست و پنجه نرم می کنیم نداشتن طرح‌های بلند مدت و چشم‌انداز چند‌ساله است، همه برنامه‌های البرز با افق کوتاه مدت شکل می گیرد، ما پیشنهاد دادیم تمام مسئولان استانی۴۰ پروژه را به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب به اجرا در بیاورند. برای مثال در حوزه بهداشت و درمان افتتاح ۴۰ درمانگاه، خرید ۴۰دستگاه خودروی اورژانس، اضافه کردن ۴۰ تخت بیمارستانی در هر سال را در دستور کار خود قرار دهند یا در حوزه شهرداری‌ها طرح
۴۰‌پروژه عمرانی مثل تقاطع غیرهمسطح، ایجاد فضای سبز منطقه‌ای را داشته باشیم. همچنین ساخت ۴۰ مدرسه، ۴۰کلاس آموزشی، همه اینها با اراده و همکاری مسئولان و با به کارگیری سرمایه‌گذاران بومی به راحتی محقق خواهد شد. هر یک از اداره های ما با توجه به ظرفیت‌های استان هنوز نواقص زیادی در خدمت رسانی به شهروندان دارند که این مشکلات جز با برنامه‌ریزی هدفمند و بلندمدت محقق نمی شود و این امر در سایه همدلی همه دستگاه‌های نظارتی محقق می شود. عزم ملی یعنی صرف کردن فعل خواستن در جامعه که همچون یک انقلاب بزرگ مردمی که برای دستیابی به آن تمام افراد بدون ملاحظه به خواسته‌ها و نیازهای شخصی در آن مشارکت دارند، نمود پیدا می‌کند. در این عزم ملی، منافع جامعه و مردم بر منافع شخصی، گروهی و حتی جناحی و حزبی اولویت خواهد داشت و در یک کلام منافع ملی و کلان بر منافع خرد و مقطعی ارجحیت پیدا خواهد کرد.
شرکت «رهسازگستر‌مهر» در راستای این طرح چه اقدامی انجام داده است ؟
شرکت ما نیز در این راستا اعلام کرده است که در همه فعالیت‌های یاد شده آمادگی ساخت نخستین مدرسه، کلاس درس، پروژه عمرانی، بیمارستان وغیره را دارد و منتظر ۳۹ طرح بعدی هستیم، امیدواریم بتوان سرمایه‌گذاری برد –برد را نه تنها در شعارهای تبلیغاتی و زیبا بلکه با عزم ملی برای البرز در واقعیت به ارمغان آوریم. اما عزم ملی را نباید تنها در چند کلمه زیبا جست‌و‌جو کرد.
‌مردم البرز تاکنون نشان داده اند در پی تحقق آرمان‌های انقلاب ‌اسلامی همیشه پیرو و مطیع اوامر رهبری بوده و با پرهیز از هرگونه شعار‌زدگی مدیریت جهادی را راهکار اصلی تبلور عزم ملی با بهره‌گیری از فرهنگ مردم برای تحقق اقتصاد مقاومتی می دانند،
در پایان امید است که با ترویج فرهنگ خرد جمعی و همچنین بهره گیری از نقطه نظرات نخبگان و کارشناسان مسائل مختلف شاهد آبادانی استانی باشیم که برای تحقق آن زحمات فراوانی کشیده شد و با همت مسئولان دلسوز و خدوم نظام و همراهی و مشارکت مردم و توجه عمیق به منویات مقام معظم رهبری روز به روز شاهد پیشرفت ایران کوچک (استان البرز) به‌عنوان الگوی همه استان‌ها باشیم.

این مطلب را به اشتراک بگذار