در نشست صمیمی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهالی فرهنگ و هنر بخش خصوصي را به فرهنگ و هنر گره بزنيم

پرديس سليماني/
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ظرفيت‌هاي فرهنگي استان البرز را ويژه خواند و گفت: البرز با استعدادهاي فرهنگي و تنوع اقوام و قوميت‌ها مي‌تواند پايلوت اجراي طرح‌هاي فرهنگي در سطح ملي باشد.
علي جنتي در نشست صميمي با اهالي فرهنگ، هنر و رسانه كه با حضور استاندار البرز و مسئولان استاني در سالن شهداي دولت استانداري البرز برگزار شد با تبريك هفته وحدت، اظهار داشت: استان البرز استاني چند فرهنگي و تنوع اقوام از امتيازات آن محسوب مي‌شود.
وي با اشاره به اينكه تنوع فرهنگ‌ها در اين استان ظرفيت ويژه‌اي را براي اجراي جشنواره‌ها و طرح‌هاي ملي – فرهنگي اقوام فراهم آورده است؛ افزود: طرح‌هاي متعددي را مي‌توان در حوزه ملي اجرايي كرد و البرز نيز مي‌تواند پايلوت آن باشد.
گروه‌هاي مرجع كشور شناسايي مي‌شوند
جنتي خاطرنشان كرد: در سال گذشته طرح بررسي ارزش‌ها و نگرش‌هاي ايرانيان در سطح كشور انجام شد كه يكي از ويژگي‌هاي آن، بررسي روند جابه‌جايي گروه‌هاي مرجع در جامعه بود و طي آن بسياري از گروه‌هاي مرجع شناسايي شد، امروز نيز اين طرح در دولت تدبير و اميد در حال اجراست.
وي با تأكيد بر اينكه بايد از امكانات بخش خصوصي كمك گرفت، گفت: درحال حاضر بايد از بخش موجود نهايت استفاده را داشته باشيم و از آنها براي ساخت مجموعه‌هاي فرهنگي استفاده كنيم.
افزایش اقبال مردمي به هنر و هنرمندان در كشور
جنتی با بيان اينكه هنرمندان يكي از گروه‌هاي مرجع در جامعه و مردم اقبال عمومي هستند، افزود: با توجه به ديدگاه‌ و ميل مردم نسبت به هنرمندان، متوجه مي‌شويم اين افراد به عنوان گروه‌هاي فرهيخته و مرجع جايگاه خود را پيدا كرده‌اند.
وی استقبال مردم از حضور در مراسم مختلفي كه به نوعي با هنرمندان در ارتباط است را مصداق عيني اين تفكر دانست و تصريح كرد: اين امر نشان‌دهنده آن است كه گرايش‌هاي مردم نسبت به فرهنگ و هنر با اقبال بيشتري همراه شده است.
از امكانات كشور در گذشته بهره‌مند نشديم
جنتی با تأكيد بر اينكه در حال حاضر امكانات كشور محدود است، گفت: تحريم‌هاي ظالمانه باعث فشارهاي اجتماعي و اقتصادي زياده شده و متأسفانه در دوره‌اي كه شرايط فراهم بود از آن استفاده نكرديم.
وی تصريح كرد: در 8 سال گذشته 700 ميليارد دلار درآمد ارزي كشور بود كه مي‌توانست برای پيشرفت كشور هزينه شود اما ارز ناشي از درآمدهاي نفتي با ورود اجناس ارزان در كشور صرف كالاي مصرفي شد.
جنتی با بيان اينكه اكنون در دوران خشكسالي مالي قرار داريم، گفت: درحال حاضر قيمت نفت بسيار كاهش يافته و بايد در اين موقعيت از امكانات موجود بهترين استفاده را داشته باشيم.
البرز محروم از زيرساخت‌هاي استاني
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه با اشاره به فقدان زيرساخت‌ها در استان تازه تأسيس البرز افزود: البرز در بسياري از حوزه‌ها فاقد زيرساخت‌هاي اساسي است و هنوز وضع ساختمان‌ها و مراكز اداري اين استان به نحو مطلوبي شاكله استاني پيدا نكرده است و اين روند به فراخور در حوزه فرهنگي نيز مشهود است.
انجمن‌هاي هنري و ادبي حمايت مي‌شوند
وي با بيان اينكه سرمايه انساني مناسبي در استان وجود دارد كه بايد ساماندهي و تقويت شود، تصريح كرد: انجمن‌هاي ادبي و هنري با سرعت بيشتري ساماندهي شود و وزارت ارشاد نيز با وجود همه محدوديت‌ها، حمايت مالي مناسبي از اين امر خواهد داشت.
طرح دغدغه‌هاي هنرمندان و اهالي رسانه با وزير فرهنگ و ارشاد
بر اساس این گزارش، در ابتداي ديدار صميمانه وزيرفرهنگ و ارشاد اسلامي با هنرمندان و اهالي رسانه در استان البرز نيز دغدغه‌هاي متعددي مطرح شد، شاعران خواستار فراهم شدن امكانات بيشتر و برخورد با سارقان ادبي بودند. انجمن نمايش استان تداوم ديدارهاي هنرمندان با استاندار البرز و همچنين گسترش فضاهاي فرهنگي را مورد تأكيد قرار دادند.
فراهم شدن بسترها براي فعال شدن انجمن موسيقي استان البرز، تدوين اطلس قرآني و توجه به مناطق روستايي و محروم در توسعه فعاليت‌هاي قرآني، توجه به صندوق حمايت از اهالي رسانه و خبرنگاران با اختصاص اعتبارات مناسب و همچنين درنظرگرفتن بودجه‌هاي آموزشي و برگزاري نمايشگاه‌هاي منطقه‌اي حوزه رسانه، تقويت دفاتر خبري و نشريات با اختصاص تعرفه آگهي و رسيدگي به بيمه خبرنگاران البرز از جمله مطالبات جامعه رسانه‌اي استان به‌شمار مي‌رفت. ميزباني جشنواره‌هاي ملي در استان، معرفي البرز به‌عنوان مهد تعزيه ايران، رسيدگي به بيمه هنرمندان و توسعه سالن‌ها و مجتمع‌هاي فرهنگي متناسب با جمعيت 3 ميليوني البرز از ديگر دغدغه‌هايي بود كه استادان، هنرمندان و اهالي رسانه در ديدار با وزيرفرهنگ و ارشاد اسلامي مطرح ساختند.
در ادامه از خيران فرهنگي استان البرز تقدير به عمل آمد، مهندس جلالي مهر يكي از خيراني بود كه در اين جلسه مورد تقدير قرارگرفت.
نماينده شركت رهسازگسترمهردر غياب وی در صحنه حاضر شد و توسط وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تقدير قرارگرفت.
شركت رهساز گستر مهر با مديريت مهندس جلالي مهر، ‌سال‌هاست برای ارتقاي سطح فرهنگي استان فعاليت‌هاي درخوري از ساخت نخستین خانه فرهنگ و هنر استان البرز گرفته تا حمايت از انجمن‌هاي نمايشي و هنرهاي تجسمي، بازسازي تئاتر شهر مجموعه چمران و… را ارائه داده است.

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر