در نشست صمیمی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهالی فرهنگ و هنر بخش خصوصی را به فرهنگ و هنر گره بزنیم

در نشست صمیمی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهالی فرهنگ و هنر بخش خصوصی را به فرهنگ و هنر گره بزنیم

پردیس سلیمانی/
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ظرفیت‌های فرهنگی استان البرز را ویژه خواند و گفت: البرز با استعدادهای فرهنگی و تنوع اقوام و قومیت‌ها می‌تواند پایلوت اجرای طرح‌های فرهنگی در سطح ملی باشد.
علی جنتی در نشست صمیمی با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه که با حضور استاندار البرز و مسئولان استانی در سالن شهدای دولت استانداری البرز برگزار شد با تبریک هفته وحدت، اظهار داشت: استان البرز استانی چند فرهنگی و تنوع اقوام از امتیازات آن محسوب می‌شود.
وی با اشاره به اینکه تنوع فرهنگ‌ها در این استان ظرفیت ویژه‌ای را برای اجرای جشنواره‌ها و طرح‌های ملی – فرهنگی اقوام فراهم آورده است؛ افزود: طرح‌های متعددی را می‌توان در حوزه ملی اجرایی کرد و البرز نیز می‌تواند پایلوت آن باشد.
گروه‌های مرجع کشور شناسایی می‌شوند
جنتی خاطرنشان کرد: در سال گذشته طرح بررسی ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان در سطح کشور انجام شد که یکی از ویژگی‌های آن، بررسی روند جابه‌جایی گروه‌های مرجع در جامعه بود و طی آن بسیاری از گروه‌های مرجع شناسایی شد، امروز نیز این طرح در دولت تدبیر و امید در حال اجراست.
وی با تأکید بر اینکه باید از امکانات بخش خصوصی کمک گرفت، گفت: درحال حاضر باید از بخش موجود نهایت استفاده را داشته باشیم و از آنها برای ساخت مجموعه‌های فرهنگی استفاده کنیم.
افزایش اقبال مردمی به هنر و هنرمندان در کشور
جنتی با بیان اینکه هنرمندان یکی از گروه‌های مرجع در جامعه و مردم اقبال عمومی هستند، افزود: با توجه به دیدگاه‌ و میل مردم نسبت به هنرمندان، متوجه می‌شویم این افراد به عنوان گروه‌های فرهیخته و مرجع جایگاه خود را پیدا کرده‌اند.
وی استقبال مردم از حضور در مراسم مختلفی که به نوعی با هنرمندان در ارتباط است را مصداق عینی این تفکر دانست و تصریح کرد: این امر نشان‌دهنده آن است که گرایش‌های مردم نسبت به فرهنگ و هنر با اقبال بیشتری همراه شده است.
از امکانات کشور در گذشته بهره‌مند نشدیم
جنتی با تأکید بر اینکه در حال حاضر امکانات کشور محدود است، گفت: تحریم‌های ظالمانه باعث فشارهای اجتماعی و اقتصادی زیاده شده و متأسفانه در دوره‌ای که شرایط فراهم بود از آن استفاده نکردیم.
وی تصریح کرد: در ۸ سال گذشته ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی کشور بود که می‌توانست برای پیشرفت کشور هزینه شود اما ارز ناشی از درآمدهای نفتی با ورود اجناس ارزان در کشور صرف کالای مصرفی شد.
جنتی با بیان اینکه اکنون در دوران خشکسالی مالی قرار داریم، گفت: درحال حاضر قیمت نفت بسیار کاهش یافته و باید در این موقعیت از امکانات موجود بهترین استفاده را داشته باشیم.
البرز محروم از زیرساخت‌های استانی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به فقدان زیرساخت‌ها در استان تازه تأسیس البرز افزود: البرز در بسیاری از حوزه‌ها فاقد زیرساخت‌های اساسی است و هنوز وضع ساختمان‌ها و مراکز اداری این استان به نحو مطلوبی شاکله استانی پیدا نکرده است و این روند به فراخور در حوزه فرهنگی نیز مشهود است.
انجمن‌های هنری و ادبی حمایت می‌شوند
وی با بیان اینکه سرمایه انسانی مناسبی در استان وجود دارد که باید ساماندهی و تقویت شود، تصریح کرد: انجمن‌های ادبی و هنری با سرعت بیشتری ساماندهی شود و وزارت ارشاد نیز با وجود همه محدودیت‌ها، حمایت مالی مناسبی از این امر خواهد داشت.
طرح دغدغه‌های هنرمندان و اهالی رسانه با وزیر فرهنگ و ارشاد
بر اساس این گزارش، در ابتدای دیدار صمیمانه وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی با هنرمندان و اهالی رسانه در استان البرز نیز دغدغه‌های متعددی مطرح شد، شاعران خواستار فراهم شدن امکانات بیشتر و برخورد با سارقان ادبی بودند. انجمن نمایش استان تداوم دیدارهای هنرمندان با استاندار البرز و همچنین گسترش فضاهای فرهنگی را مورد تأکید قرار دادند.
فراهم شدن بسترها برای فعال شدن انجمن موسیقی استان البرز، تدوین اطلس قرآنی و توجه به مناطق روستایی و محروم در توسعه فعالیت‌های قرآنی، توجه به صندوق حمایت از اهالی رسانه و خبرنگاران با اختصاص اعتبارات مناسب و همچنین درنظرگرفتن بودجه‌های آموزشی و برگزاری نمایشگاه‌های منطقه‌ای حوزه رسانه، تقویت دفاتر خبری و نشریات با اختصاص تعرفه آگهی و رسیدگی به بیمه خبرنگاران البرز از جمله مطالبات جامعه رسانه‌ای استان به‌شمار می‌رفت. میزبانی جشنواره‌های ملی در استان، معرفی البرز به‌عنوان مهد تعزیه ایران، رسیدگی به بیمه هنرمندان و توسعه سالن‌ها و مجتمع‌های فرهنگی متناسب با جمعیت ۳ میلیونی البرز از دیگر دغدغه‌هایی بود که استادان، هنرمندان و اهالی رسانه در دیدار با وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح ساختند.
در ادامه از خیران فرهنگی استان البرز تقدیر به عمل آمد، مهندس جلالی مهر یکی از خیرانی بود که در این جلسه مورد تقدیر قرارگرفت.
نماینده شرکت رهسازگسترمهردر غیاب وی در صحنه حاضر شد و توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تقدیر قرارگرفت.
شرکت رهساز گستر مهر با مدیریت مهندس جلالی مهر، ‌سال‌هاست برای ارتقای سطح فرهنگی استان فعالیت‌های درخوری از ساخت نخستین خانه فرهنگ و هنر استان البرز گرفته تا حمایت از انجمن‌های نمایشی و هنرهای تجسمی، بازسازی تئاتر شهر مجموعه چمران و… را ارائه داده است.

این مطلب را به اشتراک بگذار