در جلسه کمیسیون تلفیق شورای اسلامی کرج انجام شد بررسی راهکارهای تأمین هزینه‌های قطارشهری کرج

در جلسه کمیسیون تلفیق شورای اسلامی کرج انجام شد  بررسی راهکارهای تأمین هزینه‌های قطارشهری کرج

در جلسه کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر کرج، لوایح پیشنهادی شهرداری این کلانشهر مبنی بر معرفی زمین‌هایی که با بارگذاری تجاری در آن می‌توان بخشی از هزینه‌های راه‌اندازی قطارشهری را تأمین کرد، با حضور اعضای کمیسیون و مدیرعامل سازمان قطارشهری مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه لایحه ساخت مجتمع‌های تجاری در اراضی اختصاصی معرفی شده از سوی شهرداری در محل جاده ملارد، زمین بازار روز ماهان و زمین شهرداری سابق با هدف کسب درآمد برای راه‌اندازی خط ۲قطار شهری مطرح شد.
پیش از این نیز شورای اسلامی شهر کرج با هدف تحقق درآمد برای راه‌اندازی قطارشهری با لایحه شهرداری مبنی بر ساخت مجتمع‌های تجاری در ۳قعطه از زمین‌های تخصصی این مجموعه، موافقت کرده بود.
در این جلسه، موضوع بارگذاری تجاری در اراضی شهرداری با توجه به نیاز پروژه قطار شهری به ۵۱۰ میلیارد تومان اعتبار در شورا مطرح شد و اعضا در جلسه پیشین شورا با بارگذاری تجاری ۳قطعه زمین واقع در اراضی ۱۱ هزار و ۷۰۰ متر مربعی محل فرهنگسرای کوثر، ۲۴ هزار مترمربع زمین در شیخ‌آباد (میدان استاندارد) و زمین ۹هزار و ۶۰۰ متر مربعی واقع در ابتدای جاده چالوس موافقت کردند.
در ادامه این جلسه رضا شریفی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر کرج گفت: بارگذاری تجاری زمین‌های معرفی و مطالعه شده ابتدا باید به تأیید شورای شهر برسد و پس از طرح در کمیسیون ماده ۵ به عنوان منبعی برای منابع درآمدی قطارشهری در نظر گرفته شود.
وی با معرفی ۳ راهکار به‌منظور بهره‌برداری تجاری از این اراضی از سوی شهرداری گفت: از جمله این راهکارها فروش زمین با قیمت مناسب، به مزایده گذاشتن اراضی به پیمانکاران قطارشهری یا واگذاری آنها به صورت تهاتر به شرکت‌هایی که این سازمان به آنها بدهکار است که با این ۳ روش می‌توان از توان و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بهره گرفت.
این عضو شورای اسلامی شهر کرج، زمین بازار روز ماهان را به عنوان یکی از موقعیت‌های معرفی شده برای بارگذاری تجاری ذکر و عنوان کرد: اعضای کمیسیون تلفیق به مطالعه و کارشناسی مجدد درباره موقعیت این زمین رأی مثبت دادند.
شریفی افزود: زمین واقع در جاده ملارد نیز به تأیید اعضای کمیسیون نرسید و زمین ساختمان سابق شهرداری نیز از دستور جلسه خارج شد.
محل دپوی قطار شهری کرج
به زمین‌های مرغ مادر تغییر می‌کند
همچنین طرح انتقال محل پایانه (دپو) و تجهیزات قطار شهری به زمین‌های موسوم به مرغ مادر در جلسه علنی شورای اسلامی کلانشهر کرج به تصویب رسید.
در این جلسه اعضای شورای اسلامی کرج لایحه تغییر کاربری زمین‌های ۱۲۰ هکتاری مرغ مادر واقع در مجاورت پل حصارک و طرح انتقال محل دپو قطار شهری به این زمین‌ها ارائه شده توسط شهرداری این کلانشهر را با اکثریت آرا به تصویب رساندند.
این مصوبه باید در کمیسیون ماده ۵ نیز به تصویب برسد، ضمن اینکه این تغییر کاربری مورد تأیید استاندار البرز به عنوان رئیس شورای سازمان قطار شهری و معاون عمرانی استانداری البرز به عنوان رئیس هیأت‌مدیره قطار شهری نیز قرار
گرفته است. این تغییر کاربری برای تجهیزات شهری در تعامل با جهاد کشاورزی صور ت گرفته و منافع و مزیت‌های بسیاری برای کلانشهر کرج دارد که تسریع در اجرای طرح تعریض پل حصارک و استقرار دپو قطار شهری در مکان بهتر و مناسب‌تر از جمله آن است، ضمن اینکه باقیمانده این زمین نیز به عنوان فضای سبز و بوستان و خدمات شهری مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این پایانه در حال حاضر در دانشگاه خوارزمی کرج قرار دارد و به گفته علی ترکاشوند، شهردار کرج، با انتقال این پایانه به زمین‌های مرغ‌مادر، ۳ کیلومتر به مجموعه قطار شهری نزدیکتر شده و میلیاردها تومان به نفع مدیریت شهری خواهد بود.
رئیس کمیسیون حمل ‌و‌نقل و ترافیک و خدمات شهری شورای شهر کرج نیز در این جلسه بر لزوم ایجاد سوله بحران در هر منطقه تأکید کرد و گفت: باید سوله‌هایی در هسته شهر و چند طبقه زیرزمین ساخته شود که در شرایط عادی کاربری تجاری داشته باشد و در زمان بحران بتوان از آنها استفاده کرد.
مریم قهرمانی صارم با اشاره به افزایش غیرقانونی نرخ سرویس مدارس نیز گفت: افزایش ۳۰ درصدی سرویس مدارس از سوی شورای شهر مورد تصویب قرار گرفت اما اکنون مشاهده می‌شود این افزایش توسط سرویس‌ها بیش از ۳۰ درصد است و با توجه به اینکه تعداد زیادی از این سرویس‌ها اتوبوس است، هیچ نظارتی توسط سازمان اتوبوسرانی بر نرخ دریافتی آنها نمی‌شود. وی افزود: متأسفانه اتوبوسرانی خود را از این بخش کنار کشیده و پیمانکار خودسرانه نرخ تعیین کرده و به دریافت آن اقدام
می‌کند.این عضو شورای اسلامی شهر کرج تصریح کرد: باید نرخ سرویس مدارس مانند تاکسی‌ها در زمان بررسی بودجه تعیین تکلیف شود و هر دو آنها در یک زمان مشخص شود تا از بروز این مشکلات که نظارتی بر نحوه دریافت مبالغ نمی‌شود، جلوگیری شود.

این مطلب را به اشتراک بگذار