دانستنی انرژی / مصرف برق در ایام محرم – پایگاه خبری دانستنی آنلاین

با توجه به آغاز مراسم عزاداري و سوگواري شهادت اباعبدا… الحسين (ع) در روزهای آتی،  هیات ها و دسته جات عزاداري باید به توصيه هاي ايمني برقی ویژه ايام محرم توجه کنند.

توصيه های ايمنی برقی ویژه ايام محرم

به گزارش دانستنی انلاین ، از هیات ها و دسته جات عزاداري که نسبت به تدارك محل هاي عزاداري و برپايي خيمه و داربست اقدام مي كنند، خواهشمند است به منظور پيشگيري از بروز هرگونه حادثه ناخواسته برای عزاداران نسبت به رعايت موارد ذيل توجه فرماييد:

1-در مورد حوادث يا اتفاقات برق در طول شبانه روز با تلفن 121 تماس گرفته شود.

2- به هنگام برپايي چادرها و خيمه هاي عزاداري اهل بيت (ع) توسط هيئت هاي مذهبي لازم است حريم شبكه هاي برق مدنظر گرفته شود.

3-اگر مشغول نصب علم يا پرچم هاي مخصوص عزاداري هستيد بايد از هر لحاظ تاسيسات و شبكه هاي برق را در نظر داشته باشيد.

4- از نصب علم و پرچم هاي عزاداري بر روي شبكه ها، پايه ها و تاسيسات برق جدا خودداري كنيد. شبكه هاي برق عايق نمي باشند، به آنها نزديك نشويد.

5- اگر مشغول حمل پرچم ها و علامت هاي مخصوص عزاداري هستيد بايد مراقب شبكه هايي كه از عرض خيابان عبور كرده است، باشيد.

6-از كابل ها و وسايل فرسوده به منظور برقدار كردن محل برگزاري مراسم خودداري كنيد، زيرا بيشترين حوادث برق گرفتگي و آتش سوزي از اين طريق رخ داده است.

7-براي تامين برق خيمه هاي عزاداري و مساجد از متخصصان برق استفاده كنيد.

8- از وسايل كم مصرف سرمايشي برقي استفاده كنيد.

9- براي ايجاد روشنايي محافل عزاداري از لامپ هاي كم مصرف و ال اي دي استفاده نماييد.

10- صعود از پايه ها و تاسيسات برقي خطرآفرين است. ايمني عزاداران امام حسين را در نظر داشته باشيد.

11- براي جلوگيري از اتصال كوتاه در اين گونه اماكن از اتصال سيم ها و كابل ها بصورت دست پيچ خودداري و از ترمينال مناسب استفاده و سپس كاملا عايق كاري شود.

12- استفاده از يك پريز براي تامين برق لوازم الكتريكي مختلف مانند بلندگو، پروژكتورو کولر، و … غير ايمن بوده و از هر پريز تنها يك مصرف كننده مجاز به استفاده مي باشد.

13-از لامپ هاي پرمصرف و پرحرارت در چادرها استفاده نگردد.

14-از سيم هاي روكار پلاستيكي و غيرمقاوم استفاده نشود زيرا در صورت مصرف بيش از ظرفيت سيم يا كابل برق، روكش آنها در اثر عبور جريان بالا داغ و موجب بروز آتش سوزي خواهد شد.

15- از يك نفر متخصص و آشنا به سيستم برق كشي در هنگام برگزاري مراسم عزاداري استفاده شود. در پايان مراسم عزاداري سيستم هاي برقي را قطع نماييد.

16-از هر گونه انشعاب گيري مستقيم و غيرمجاز از شبكه هاي برق جدا خودداري و جهت تامين برق مطمئن و استاندارد به امور برق منطقه خود مراجعه و فرمهاي مخصوص ايمني را تكميل و بروشور مربوطه را دريافت كنند.

مهندس علی رحیمی


لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=126984

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر