رفتن یا نرفتن؟ این پرسشی است که باید در تصمیم‌گیری برای حضور در یک رویداد شبکه‌سازی از خودتان بپرسید؟ آیا شرکت در این رویداد یک فرصت است یا فقط هدر دادن وقت و انرژی است؟ در ادامه 4 پرسش برای شما طرح کرده‌ام که با پاسخ به آن‌ها می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا یک رویداد شبکه‌سازی فرصت مناسبی برای رشد و ترقی است یا خیر؟

4 پرسش برای حضور در یک رویداد شبکه‌سازی

1- آیا افرادی را که در قرار است در آنجا ببینید، دوست دارید؟

چه کسی در این رویداد شرکت می‌کند؟ به‌صورت آنلاین به لیست افراد شاخص شرکت‌کننده دسترسی پیدا کنید و آن‌ها را چک کنید. اگر این اطلاعات به‌صورت آنلاین در دسترس شما قرار ندارند، با یک تماس تلفنی از ترتیب‌دهنده این رویداد اطلاعات درخواست شده را دریافت کنید. آیا در این لیست افراد یا شرکت‌های شاخصی را می‌بینید؟ شبکه‌سازی اصولاً فرصتی برای ملاقات کردن افراد جدید است. اگر در این رویدادها با افرادی که به آن‌ها علاقه‌مند هستید روبرو نمی‌شوید، شاید بهتر باشد این فرصت را نادیده بگیرید.

2- آیا زمانی مشخص در این رویداد (کنفرانس، سمینار و …) برای شبکه‌سازی اختصاص داده‌شده است؟

همواره سعی کنید نسبت به رویدادهایی که در آن‌ها اشاره‌ای به‌صرف غذا شده یا تعداد نفراتی که در آن‌ها شرکت می‌کنند زیاد است، توجه خاصی داشته باشید. شبکه‌سازی همیشه باید به صورتی باشد که افراد به‌صورت تک‌به‌تک فرصت دیدار با یکدیگر را داشته باشند. شما درجایی که همه باید به سخنان یک سخنران اصلی یا مجموعه‌ای از سخنرانان گوش دهند، فرصت آن‌چنانی برای شبکه‌سازی به دست نمی‌آورید. همواره در این جلسات باید فرصتی مشخص و معین برای تبادل اطلاعات و آشنایی با دیگر افراد حاضر در جلسه از قبل تعیین‌شده باشد.

اگر در برنامه این رویداد چنین فرصتی پیش‌بینی‌نشده است و شما همچنان علاقه‌مند به شرکت در آن هستید، باید خودتان زمانی را به آن اختصاص دهید. زودتر از زمان تعیین‌شده به جلسه وارد شوید، پیش از شروع شدن جلسه به‌صورت رسمی فرصتی است تا بهتر بتوانید در هنگام صرف صبحانه یا در زمان ثبت‌نام برای ورود به فضای اصلی افراد بی‌شماری را ملاقات کنید. همچنین بعد از پایان برنامه هم فرصتی برای دیدار با افراد مختلف می‌توانید پیدا کنید. مثلاً از فرد موردنظر درخواست کنید که آیا فرصتی برای یک نوشیدنی کوتاه در اختیار دارد تا بیشتر با یکدیگر صحبت کنید.

شبکه‌سازی

3- آیا حالت عصبی یا ناراحت دارید؟

اگر احساس خوبی از شرکت کردن در رویدادی این‌چنینی دارید، پس احتمال زیادی وجود دارد که در این نوبت هم با افرادی آشنا شوید که پیش‌ازاین و در فرصت‌های دیگر مشغول شبکه‌سازی با آن‌ها بوده اید. برای توسعه فرصت‌های این‌چنینی برای خودتان، رویدادهایی را در نظر داشته باشید که در آن‌ها امکان ملاقات با افرادی دارای سابقه و تجربه متفاوتی از شما وجود داشته باشد. این روش به شما این فرصت را می‌دهد تا در جمع متفاوتی از افراد واردشده و درواقع به چشم بیایید. متفاوت بودن موجب می‌شود تا دیگران بهتر و آسان‌تر شمارا به یاد بیاورند و ارزشی ویژه برای شما قائل باشند.

به‌عنوان مثال، فرض کنید که شما به‌عنوان یک وکیل در یک اتاق مملو از مشاوران مدیریت و استراتژیست قرار دارید. آموزش‌هایی که شما در رابطه با پیش‌بینی موقعیت و مقابله با استدلال حریف دریافت کرده اید، مهارتی است که می‌تواند به استراتژیست ها کمک کند تا همواره یک‌قدم جلوتر از رقیب خود قرار داشته باشند. یا فرض کنید شما یک فرد جوان با یک تخصص قابل‌توجه هستید که در یک رویداد متمرکز بر توسعه مهارت‌های رهبری افراد حرفه‌ای و البته باتجربه شرکت کرده اید. باید چه‌کار کنید؟ باید از این فرصت برای ملاقات با افرادی باقدرت و تأثیر بیشتر استفاده کنید، از محدوده امن خود خارج شوید و خود را در برابر فرصت‌های جدید قرار دهید.

4- آیا آمادگی بیان خواسته خود به دیگران رادارید؟

می‌دانید از شغل حرفه‌ای خودتان چه انتظاری دارید؟ آیا با قدم بعدی که در این راه وجود دارد، آشنایی دارید؟ برای هدر نرفتن وقت شما در جلسات و رویدادهای این‌چنینی در وهله اول باید از آمادگی لازم برای بیان خواسته خود برخوردار باشید.

این مورد را با درخواست یک شغل و یا درخواست استخدام اشتباه نگیرید. این فرصتی است تا با استفاده از آن اهداف خودتان را با دیگران به اشتراک بگذارید، این که بعدازاین می‌خواهید چه‌کار کنید و این که در یک سازمان مثلاً به دنبال دریافت چه ارزش‌هایی هستید. اگر ندانید در شغل و حرفه خود می‌خواهید به چه چیزی دست پیدا کنید، مطمئناً قادر به انتقال آن‌هم به دیگران نیستید و طبیعتاً اگر قادر به بیان خواسته خود نباشید، آن‌ها هم هیچ کمکی نمی‌توانند به شما بکنند. اشتراک‌گذاری خواسته‌های خودتان با دیگران، همانند یک گلوله جادویی برای تأمین و محفوظ داشتن فرصت‌های بعدی شما نیست، اما می‌تواند سرعت رسیدن شما به خواسته خودتان را بیشتر کند. وقتی دیگران به خوبی بدانند که شما چه می‌خواهید، زمانی که با یک فرصت مناسب روبرو می‌شوند، مطمئناً شمارا به یاد می‌آورند.

پس دفعه بعدی که با یک فرصت مناسب برای شبکه‌سازی روبرو شدید، حتماً و حتماً این پرسش‌ها را از خودتان بپرسید. همه فرصت‌ها و رویدادهای شبکه‌سازی سازنده و کمک‌کننده نیستند. باید پیش از شرکت کردن در آن‌ها ببینید آیا اصلاً ارزش زمان شمارا دارند یا خیر. حتماً اطلاعات لازم برای ارزیابی این رویداد را کسب کنید، از فرصت پیش‌آمده برای خارج شدن از محیط امن خود استفاده کنید و فرصت‌های خود را گسترش دهید و در واقع خودتان را بازاریابی کنید.

لینک منبع

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر