حاشا که این مهمانان از مرگ هراسیده باشند

چند روز پیش شورای اسلامی کرج در اقدامی تحسین برانگیز از مهمانانی پذیرایی و تجلیل کرد که نه تنها خدمت ارزشمندشان در جامعه چندان جدی گرفته نمی‌شود که جامعه به خاطر وجود حصار باورهایی غلط از جنس ترس، سعی در دوری و به فراموشی سپردن آنان دارد.
بنابراین، ضمن قدردانی از این اقدام کم نظیر و کم سابقه شورای اسلامی کرج و همچنین مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری کرج، باید از آنان و همه مسئولان و دست اندرکاران خواست که به خاطر ویژگی‌ها و سختی‌های حرفه این قشر محروم و بی‌ادعا، این عزیزان را بیش از گذشته مورد حمایت‌های مادی و معنوی قرار داده تا شاید گوشه‌ای از دین جامعه نسبت به خدمت ارزشمند آنان ادا شود.
همانگونه که شست و شو و کفن و دفن جنازه به عنوان نوعی عبادت و ثواب اخروی در آموزه‌های دینی و اسلامی مورد تأکید قرار گرفته، شایسته است دیگر نهادها و سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی نیز با الگو قرار دادن حرکت نمادین شورای اسلامی کرج در طول سال هر چند وقت یکبار به مناسبت‌های مختلف به تجلیل و قدردانی از این عزیزان برآیند، چه اینکه تکرار اینگونه اقدام‌های خداپسندانه می‌تواند ضمن توجه به نیازهای این قشر زحمتکش، معرف خدمات ارزنده آنان به جامعه باشد و همچنین به ترویج و تقویت این فرهنگ در دیگر شهرها و استان‌ها کمک کند.
گفتنی است، ۱۲ غسال و غساله به عنوان نمایندگانی از این قشر محروم و مقاوم و زحمتکش، چندروز پیش مهمان شورای اسلامی کرج در صحن علنی این شورا بودند تا از دشواری‌های کار و دغدغه‌ها بگویند.
مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری کرج گفت: این قشر مظلوم و محروم باوجود مسئولیت سنگینی که بر عهده دارند و تحت فشار روحی و روانی به این کار مبادرت می‌ورزند، کمتر مورد تأیید و همراهی قشرهای مختلف جامعه قرار گرفته و حمایت می‌شوند.
مجتبی اسکندری افزود: با وجود اینکه سابقه این حرفه در جهان مادی به قرن‌ها پیش باز می‌گردد و می‌توان گفت بیش از همه مشاغل سابقه و عقبه دارد، اما هنوز جامعه دیدگاه روشن و شایسته‌ای به آن ندارد.
وی با تأکید بر اینکه تفکرات نادرست و توهم‌های غلط نسبت به این حرفه، دیوار سیاه و بلندی بین دنیای آنان و جامعه ایجاد کرده است، اضافه کرد: مسئولان به‌خصوص صاحب منصبان در حوزه مدیریت شهری می‌توانند نقش برجسته‌ای در پررنگ کردن و روشن‌سازی جایگاه این افراد در جامعه داشته و به احیای حقوق حرفه‌ای و انسانی آنان بپردازند.
اسکندری گفت: سازمان آرامستان‌های شهرداری کرج می‌کوشد متناسب و همراه با این رویکرد، به شکستن این سد بلند عاطفی و روانی که میان این قشر از جامعه ایجاد شده همت گمارد و این روند را با دعوت از این عزیزان برای مهمانی در صحن علنی شورا دنبال می‌کند.
به هر حال، واضح است آنچه بیش از سختی کار این عزیزان را آزرده خاطر می‌کند، همانا نگاه نابجا و نادرست طیفی از مردم آن هم به خاطر تصور و توهمی است که از مرگ دارند، چه اینکه آنان به عنوان آخرین بدرقه‌کنندگان از دنیای فانی به دنیای باقی، باورمندترین قشر جامعه نسبت به فناپذیر بودن همه چیز از جمله انسان‌ها هستند و روح بزرگشان در این حرفه آنقدر صیقل خورده که حاشا از مرگ هراسیده باشند، بلکه این زندگان هستند که دانسته و ندانسته روح لطیف آنان را می‌خراشد و می‌آزارند.
سرپرستی روزنامه ایران در البرز به عنوان عضوی از خانواده بزرگ رسانه‌ها در این استان در اجرای وظیفه ذاتی خود در پوشش خبرها و هرگونه توجه به نیازهای این قشر محروم را در اولویت قرار داده و برای ادای دین به این عزیزان از همه نهادها و سازمان‌های استان درخواست می‌کند اقدام‌های حمایتی و تشویقی خود را برای انعکاس در اختیار این روزنامه قرار دهند.

این مطلب را به اشتراک بگذار