جشن روز پاك برگزار شد كودكان، حافظان قدرتمند محيط‌ زیست

امین صادقی فرد-ایران البرز/
جشن «زمين پاك» با حضور اعضاي شوراي اسلامي شهر، مدير عامل سازمان مديريت پسماند شهرداري كرج و مسئولان سازمان و جمعي از شهروندان با هدف نگهداري و صيانت از زمين و محيط زيست برگزار شد.
جشن زمين پاك با قرائت قرآن و سرود ملي توسط كودكان و با هنرنمايي گروه موسيقي كودكان آغاز شد.
در اين جشن كودكان زيادي حضور داشتند و با تكان دادن پرچم‌هاي كوچكي كه به منزله حمايت از زمين بود اقتدار دست‌هاي كوچك خود را در نگهداري از زمين پاك به نمايش گذاشتند.
فرهنگ استفاده از دوچرخه و انتخاب راه‌هاي مناسب برای جلوگيري از آلودگي‌هاي زيست محيطي از مهم‌ترين پيامدهاي برگزاري اين مراسم بود.
با توجه به اينكه نگهداري از زمين براي آيندگان از مهم‌ترين وظايف ماست، فرهنگ نگهداري از زمين توسط كودكان امري تأثير‌گذار در تحقق اين مهم است چرا كه كودكان خود حافظ منابع طبيعي آينده خود هستند و به فرزندان خود نيز اين امر مهم را يادآوري خواهند كرد.
كودكان جهان حق دارند از محيط زيستي پاك در كره زمين برخوردار باشند و از هر گونه آسيب يا خسارتي كه به آن در اشكال مختلف و توسط هر شخص حقيقي يا حقوقي در هر كجاي جهان وارد مي‌شود جلوگيري كنند.
آنها حق دارند با آگاهي از موانع و محدوديت‌هاي رو به رشد آسيب زننده به محيط زيست بر توجه خانواده‌ها و مسئولان به پيشگيري و رفع آنها همچنين تلاش براي حفظ و مراقبت علمي در راستاي استانداردهاي جهاني تاكيد كنند.
كودكان مجازند كه خود هميار محيط‌زيست زيبا و جلوه‌هاي زيباي زندگي بخش و هستي آفرين در آن باشند.
محيط زيست بدون هرگونه آلودگي، تخريب و بي‌مهري نسبت به طبيعت، جنگل‌ها، مراتع، درياها، بيابان ها، زمين و آسمان و محيط پيرامون، حق كودكان است پس بايد در راستاي نگهداري داري از آنها همه تلاش كنند.
محيط زيست بايد به عنوان ” ميراث مشترك بشريت “، مورد احترام و مراقبت تمام كودكان، نوجوانان، جوانان، مردان و زنان، پدران و مادران و همه مسئولان، صرف نظر از هر نژاد، مليت، زبان، رنگ و وابستگي به اين و قرار گيرد و هرگونه آسيب وارده به اين ميراث مشترك بشريت، به هر شكل و نوعي، به صورت جزيي يا كلي بايد ” تجاوز به ميراث مشترك بشريت و جنايت عليه بشريت ” تلقي شود.
هرگونه بي‌توجهي، بي‌احترامي و تخريب محيط زيست و كوتاهي در حفاظت و مراقبت درست و همه جانبه از آن، به معناي نقض آشكار قانون طبيعت، قوانين مرتبط با حقوق بشر و محيط زيست و توهين و تجاوز نسبت به بشريت تلقي شده و باید مورد برخورد جدي و حقوقي قرار گيرد.
در اين مراسم گروه هنري
رنگين كمان ( نيما، خاله نرگس و پنگول) در فرهنگ‌سازي اين امر مهم، سازمان مديريت پسماند و معاونت فرهنگي شهرداري كرج را ياري كردند و با تأكيد بر حفاظت از زمين، كودكان را بر آن داشتند تا از منابع طبيعي خود به خوبي حفاظت كنند.
در حاشيه اين مراسم ديگر كاركنان سازمان مديريت پسماند شهرداري كرج در غرفه‌هاي حجيم‌سازي پسماندهاي خشك و گريم صورت كودكان با اشكال پرچم ايران، كره زمين، گل و… مشغول به فعاليت بودند.

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر