تکنیک های اجرای آگهی

مدیران خلاقیت، طراحان و مشاوران تبلیغات، شیوه های گوناگونی برای طراحی و ساخت آگهی های برند مورد نظر خود به کار می گیرند.

شاید بتوان به طور کلی شیوه ها و تکنیک های اجرای آگهی را به سه بخش تقسیم کرد که در این مطلب به بررسی آن ها می پردازیم.

روش ها و تکنیک های اجرای آگهی

۱) ایده محور (هوشمندنما – منطق گرا)

۲) دیده محور (قدرت نما – حس گرا)

۳) ایده و دیده محور (ترکیب هر دو روش)

آگهی ایده محور:

در شیوه ایده محور، تأکید بر تأثیر روی فکر مخاطب است. نقش تصویر کمرنگ است بطوری که اگر همان ایده به صورت شفاهی برای مخاطب بیان شود نیز، بیش از نیمی از تأثیر خود را خواهد گذاشت و پیام را به مخاطب منتقل خواهدکرد. در این روش برداشت مخاطب از هوشمندی یا لااقل «هوشمندنمایی» برند، بر ذهن او تأثیر گذاشته و او را ترغیب و جذب می کند و زمان ماندگاری پیام آگهی بر ذهن او را افزایش می دهد. اگر هم هیجانی در مخاطب ایجاد شود ناشی از درک مفاهیمی است که به یاری ذهنش به آنها رسیده و از شوق دستیابی به چنین تفکری و نیز حس مشترک میان خود و پیام دهنده، به هیجان می آید.

خلاقیت در این تکنیک حرف اول را می زند و گرافیک، صرفاً در خدمت دستیابی به ایده، پیام و مفاهیم خلق شده قرار می گیرد به طوری که در صورت اجرای ضعیف آگهی، اگرچه پیام بطور کامل توسط مخاطب دریافت می شود، اما او را به افسوس واداشته که چرا چنین پیام زیبایی با چنین ضعفی بیان شده است.

آگهی دیده محور:

در این روش، تأکید آگهی دهنده بیشتر بر تأثیر روی احساسات مخاطب و در نتیجه اجرای آگهی است که از طریق بصری به مخاطب منتقل می شود. کیفیت تصویر و توانایی بالای طراحی آگهی، حرف اول را می زند و دقیقاً همین کیفیت است که مخاطب را مجذوب می کند. تماشای تصاویر مختلف، کمک زیادی به رسیدن به ایده هایی در این قالب می کند. اکثر آگهی هایی که طراح و گرافیست آن، خود مدیر خلاقیت نیز بوده، از این تکنیک پیروی می کند. تصویر استفاده شده در آگهی بواسطه کیفیت ویژه ای که دارد، مخاطب را به هیجان می آورد که ناشی از قدرت برند و یا لااقل «قدرت نمایی» است و این هیجان باعث ماندگاری در ذهن می شود. اگرچه گاهی تصاویر بکار رفته در آگهی های خلق شده چنان تاثیرگذار است که مخاطب نام برند و هدف او را فراموش می کند و فقط جذابیت تصویر را به ذهن می سپارد.

ایده و دیده محور:

در هر چیز میانه روی مناسب و توصیه شده است. اگرچه افراط و تفریط در تبلیغات بسیار توصیه شده است. زیرا به جلب توجه کمک می کند. اما میانه روی در تبلیغات نیز می تواند به معنای استفاده توأمان از افراط و تفریط باشد که با توجه به دو روش ذکر شده، می تواند هم به «هوشمندنمایی» و هم به «قدرت نمایی» برند کمک کند و در نتیجه هم بر فکر و هم بر احساسات مخاطب تأثیر مطلوب بگذارد. اما خود ایده ها گاهی ذاتاً «ایده گرا» یا «دیده گرا» هستند که باعث ایجاد رویکردهای مختلفی در خلق آگهی ها می شوند. در واقع هیچ مدیر خلاقیت یا طراح آگهی، ابتدا سبک را انتخاب نمی کند، بلکه خود ایده ممکن است ذاتاً «منطق گرا» یا «حس گرا» باشد و روش اجرا را معطوف به یکی از روش های فوق کند.

نویسنده: مهندس بهنود الله وردی نیک

لینک منبع: مدیر سبز

گردآوری شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر