اصولاً کسی نیاز به نوشتن طرح بازاریابی دارد که کسب‌وکاری را راه انداخته، محصول یا خدمتی را توسعه داده و حالا در فکر فروش آن است یا در سمت مسئول یا مدیر فروش یک بنگاه قرارگرفته است و تنها چیزی که نیاز دارد مجموعه‌ای مخاطبین است. طرح بازاریابی درواقع پله آغازین برای مطلع شدن دیگران از محصول و خدمت ارائه‌شده توسط شما و تشویق آن‌ها به خرید است، به همین منظور شما نیاز به یک برنامه بازاریابی (طرح بازاریابی) دارید.

شما برای تهیه یک طرح یا برنامه کوچک و کاربردی نیاز به نخبه بازاریابی بودن ندارید، تنها باید سؤالات خوب و مناسب بپرسید، قدری تحقیق کنید و پاسخ‌های مناسب برای آن پرسش‌ها تهیه کنید. به این شکل طرحی در اختیار خواهید داشت که به شما کمک می‌کند تا ارزش بیشتری از بودجه بازاریابی خودتان به دست بیاورید و کسب‌وکار خودتان را بیش‌ازپیش رشد و توسعه دهید. در این مطلب سؤالاتی را برای شما به اشتراک می‌گذارم که در ایجاد یک طرح بازاریابی مناسب به شما کمک می‌کند.

طرح بازاریابی

اما ابتدا می‌خواهم به‌منظور ساده‌تر کردن کار مراحل انجام کار را توضیح دهم:

1- اطلاعات و نکاتی در رابطه پاسخگویی به این پرسش‌ها

2- اطلاعاتی کلی در مورد پرسش‌ها و ارتباط آن‌ها با یکدیگر

3- پرسش‌هایی در رابطه با کسب‌وکار کوچک، محصولات و خدمات شما

4- پرسش‌هایی در رابطه با مخاطبین بالقوه کسب‌وکار، محصولات و خدمت شما

5- پرسش‌هایی در رابطه با تعامل با این مخاطبین

6- و اینکه مرحله بعدی چیست؟

اما توضیحات تکمیلی در رابطه با هر بخش:

1- اطلاعات و نکاتی در رابطه پاسخگویی به این پرسش‌ها

برای دریافت بهترین نتیجه باید سؤالات درستی را مطرح کرده و به شکلی درست به آن‌ها پاسخ دهید. برخی پیشنهاد‌ها در این رابطه به این قرار است:

– پاسخ‌های خود را تا جای ممکن به‌صورت مشخص و دقیق ارائه کنید. این روش به شما برای تعیین رویکرد و بازار هدف بسیار کمک می‌کند.

– به گروه خاص و تخصصی توجه کنید. خطاب قرار دادن تمامی گروه‌ها به‌عنوان مشتری غیرممکن است، هرقدر به‌صورت تخصصی و دقیق‌تر مخاطبین خود را مشخص کنید، بهتر و بهتر است.

– همه‌چیز نباید در ابتدای کار صحیح و دقیق باشد. پاسخ و رویکرد شما در این رابطه با توسعه کسب‌وکار و وارد شدن افکار و ایده‌های جدیدتر تغییر می‌کنند.

– برای آزمودن و اصلاح برنامه در مراحل بعدی آمادگی داشته باشید. این پرسش‌ها را مجدداً با توسعه و تغییر یافتن استراتژی کسب‌وکار، مخاطبین و محصولات خودتان موردبررسی قرار دهید و پاسخ‌های خود را چک کنید.

– پاسخ‌های شما بسته به نوع کسب‌وکار متفاوت است. خواه یک کسب‌وکار آنلاین باشید یا یک آزادکار، یک کسب‌وکار فیزیکی یا چیزی شبیه به آن، این پرسش‌ها را باید پاسخ دهید، اما پاسخ شما به آن‌ها متفاوت خواهد بود.

2- اطلاعاتی کلی در مورد پرسش‌ها و ارتباط آن‌ها با یکدیگر

در تصویر زیر به‌خوبی می‌توانید نمایی کلی از ارتباط این پرسش‌ها با یکدیگر را ببینید:

طرح بازاریابی

یک مثال: کسب‌وکار کوچک محمد

برای کمک به شما برای درک بهتر چگونگی پاسخ دادن به این پرسش‌ها، مثالی ساده از یک کسب‌وکار کوچک را برای شما تهیه‌کرده‌ام که در آن محمد یک برنامه‌نویسی است که چند سال قبل در نوشتن و عرضه چند برنامه و بازی کامپیوتری برای گوشی آیفون موفقیت‌هایی را کسب کرده است. ازآن‌پس، وی فردی بسیار فعال در گروه و فروم های آنلاین بوده و کمک‌های شایان توجهی را به برنامه نویسان جوان برای توسعه برنامه‌های خودشان داشته است و اخیراً هم در تهیه و تولید فایل‌های صوتی و تصویری برای دیگر برنامه نویسان فعالیت‌هایی داشته است. وی در پی پاسخ دادن به این سؤال است که کجا و چگونه قادر به بازاریابی محصولات آموزشی خود هست و به این پرسش‌ها در زیر پاسخ داده است:

ادامه دارد . . .

لینک منبع

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر