در دو بخش پیشین از این مطلب با عنوان تهیه طرح بازاریابی فوق‌العاده با پاسخگویی به این پرسش‌ها سه پرسش از پرسش های مد نظر برای نگارش یک طرح بازاریابی را ملاحظه کردیم و با آنها آشنا شدیم، در این بخش پایانی سه پرسش دیگر باقی مانده را می خوانیم:

4- پرسش‌هایی در رابطه با مخاطبین بالقوه کسب‌وکار، محصولات و خدمت شما

این پرسش‌ها به شما کمک می‌کنند تا مخاطبین خود را شناسایی کرده و بهتر بشناسید. به شما کمک می‌کنند که بهتر متوجه شوید مخاطبین شما در کجا قرار دارند، چه کسانی هستند و چه چیزی می‌خواهند.

مخاطبین و بازار هدفی که محصولات و خدمات خودتان را به آن‌ها عرضه می‌کنید، چه کسانی هستند؟ مردم و کسب‌وکارهایی را که احتمال بیشتری می‌دهید به کسب‌وکار، محصول و خدمات شما علاقه نشان دهند، مشخص کنید. هرقدر در این مرحله هدفمندتر عمل کنید، کار شما در ادامه ساده‌تر می‌شود. همواره به یاد داشته باشید که بازاریابی کردن محصول خودتان در بازارهای تخصصی بجای بازارهای عادی و عمومی به‌مراتب سودآورتر و اثربخش‌تر است.

مخاطبین شما چه می‌خواهند یا به چه چیزی نیاز دارند؟ به‌طور مشخص تعیین کنید که مخاطب هدف شما به‌طور خاص از کسب‌وکار، محصول و خدمت شما چه انتظاری دارد؟ در اینجا باید یک مزیت کاملاً قابل توضیح در محصول برای آن‌ها وجود داشته باشد که درنتیجه خرید از شما به آن‌ها انتقال می‌یابد.

طرح بازاریابی

مخاطبین شما اوقات فراغت خود را در کجا می‌گذرانند؟ از تجربه خود استفاده کنید و فکر کنید ببینید مخاطب تعیین‌شده در چه جاها و مکان‌هایی قابل‌دسترس هست. در این رابطه ممکن است فروم های آنلاین معروف یا وب‌سایت‌هایی وجود داشته باشد، یا حتی مجلات و روزنامه‌هایی چاپ شوند که مخاطب آن‌ها به‌طور خاص افرادی باشد که به‌عنوان مشتری هدف برای محصول خود انتخاب کرده‌اید. دوباره یادآوری می‌کنم، هرقدر در این مرحله شفافیت بیشتری از خود به خرج دهید، بهتر و بهتر می‌شود؛ چراکه به‌طور اثربخش‌تر قادر به بازاریابی محصول خود می‌شوید.

سؤالات کلیدی که می‌بایست مطرح کنید، می‌تواند به‌قرار زیر باشد:

تعریف محصول یا خدمت:

– محصولات و خدمات شما مشخصاً چه مواردی هستند؟ چه چیزی باعث می‌شود تا محصولات پیشنهادی از طرف شما منحصربه‌فرد باشد؟ چرا یک مشتری باید از شما خرید کند؟

شناخت مخاطب خودتان:

– محصولات و خدمات شما باهدف چه فرد یا افرادی تهیه‌شده‌اند؟ مزیت آن برای مخاطب شما چیست؟ آن‌ها به چه چیزی نیاز دارند؟ بیشتر در چه مکان‌ها یا فضاهایی وقت خود را سپری می‌کنند؟

نزدیک شدن به مخاطب خودتان:

– مؤثرترین روش‌ها برای برقراری ارتباط با آن‌ها کدام موارد است؟ مخاطبین شما چگونه با شما تعامل برقرار می‌کنند؟ از آن‌ها انتظار چه رفتار یا عملی رادارید؟

در مرحله بعدی به بررسی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های بازاریابی می‌پردازیم که همان فراخوان به عمل است. فراخوان به عمل گامی است که در آن انتظار دارید یک مشتری بالقوه در تعامل با کسب‌وکار شما بردارد. این عمل ممکن است انجام یک خرید، تماس با شما، ارائه اطلاعات خودش یا کار دیگری باشد.

هر چه که هست، ارتباط و تعامل برقرار کردن به‌صورت اثربخش با مخاطب خودتان در نهایی کردن یک خرید بسیار حیاتی است و هرقدر این مرحله را سریع‌تر و آسان‌تر به نتیجه برسانید، موفقیت بیشتری را از آن خودکرده‌اید.

طرح بازاریابی

5- پرسش‌هایی در رابطه با تعامل با این مخاطبین

این پرسش‌ها همگی در ارتباط با برقراری تعامل با مخاطب خودتان و رفتار متقابل مشتری است که از آن‌ها انتظار دارید در برابر دیدن فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغاتی شما از خود بروز دهند.

اثربخش‌ترین روش‌ها و کانال‌ها برای برقراری ارتباط با مخاطب خودتان چیست؟ بر اساس این که مخاطب شما زمان خود را در کجا سپری می‌کند، بهترین و مؤثرترین راه‌هایی را که ممکن است با استفاده از آن‌ها بتوانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید، تعیین کنید. روش‌های مختلفی می‌تواند برای این برقراری ارتباط در نظر گرفته شود: تبلیغات آنلاین و آفلاین (بر روی کاغذ، رسانه‌های تصویری، رادیو و …)، شبکه‌های اجتماعی (لینکداین، توییتر،فیس‌بوک، گوگل+)، تبلیغات بر روی وب‌سایت‌های خاص، فروم ها یا روزنامه‌ها، تبلیغات کلیکی و نمایشی و بسیاری دیگر. زمانی را برای تحقیق در رابطه با کانال‌ها و روش‌های مختلف ارتباط صرف کنید. صرف این زمان مطمئناً ارزش داشته و در آینده برای شما مفید خواهد بود.

مخاطب شما چگونه با شما ارتباط برقرار می‌کند؟ با فرض اینکه مخاطب هدف شما ممکن است با شما تماس بگیرد، در رابطه با چگونگی تعامل و ارتباط خود با او فکر کنید. اگر این ارتباط از طریق یک وب‌سایت است، توجه کنید که آیا حتماً این وب‌سایت برقرارشده تا شرایط این ارتباط را ممکن سازد و برای این کار اطلاعات موردنیاز را در اختیار آن‌ها قرار دهید. اگر قرار است به‌صورت رو در رو یا تلفنی به صحبت با آن‌ها بپردازید، بررسی کنید و مطمئن شوید که برقراری ارتباط با شما حتماً ساده باشد. به راه‌ها و روش‌هایی فکر کنید که تا حد امکان برقراری ارتباط با خودتان را ساده، سریع و بی‌دردسر کنید.

انتظار چه رفتاری را از این افراد دارید؟ این مرحله که تحت عنوان “فراخوان به عمل” شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین مراحل بازاریابی است که درواقع تعریف می‌کند که شما درنتیجه دیده شدن پیام خودتان توسط مشتری بالقوه و تعامل با وی از او انتظار دارید که چه رفتاری را در مقابل از خود نشان دهد. این رفتار ممکن است ثبت‌نام برای یک حساب رایگان، انجام یک خرید از شما، برقراری ارتباط برای گرفتن اطلاعات بیشتر یا کار دیگری باشد. درواقع این قدم بعدی در فرایند تبدیل آن‌ها از یک مشتری بالقوه به یک مشتری واقعی برای شما است.

6- و این که مرحله بعدی چیست؟

پاسخ دادن به تمام این پرسش‌ها اساس و پایه خوب و قوی برای ایجاد یک طرح بازاریابی ساده و مؤثر با برای شما ایجاد می‌کند. زمانی که به‌خوبی پیشنهاد خود برای مشتری را بشناسید، بدانید که قصد هدف‌گیری چه کسی رادارید، چگونه آن‌ها را هدف‌گیری می‌کنید و درنتیجه این فرایند چه انتظاری از آن‌ها دارید، درواقع در جایگاهی بسیار بهتر و مطمئن‌تر از بقیه رقبا قرارگرفته‌اید. سپس می‌توانید از این اطلاعات برای ساخت پیام‌ها و فراخوان به عمل‌هایی استفاده کنید که برای مشتری جذابیت ایجاد می‌کنند، برند شمارا توسعه داده و موجب موفقیت کسب‌وکار شما می‌شوند.

لینک منبع

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر