تلاش 13 ساله به بار نشست  گره‌گشایی ساخت قطار شهری کرج به همت مردم

بر اساس خبرهاي موثق، مراحل قانوني اخذ مجوز انتشار اوراق مشاركت با هدف تأمين منابع مالي براي ادامه طرح ساخت قطار شهري كرج رو به پايان است و قرار است به‌زودي يعني 2 تا 3 ماه آينده منتشر شود.
اين همان گره مالي است كه در 13 سال گذشته موجب كندي روند ساخت قطار شهري اين كلانشهر شده و اكنون كرج‌نشينان و ساير قشرهاي مردم، خود آستين‌ها را بالا زده و با خريد اين اوراق مشاركت، اين قطار را روي ريل حركت قرار داده و رؤياي استفاده از اين وسيله نقليه در كلانشهر پرترافيك كرج را بيش از پيش به تحقق نزديك كرده است.
به ياد داشته باشيم كه اجراي طرح قطار شهري تبريز با فاصله اندكي پس از قطار شهري كرج شروع شد، اين در حالي است كه امسال همزمان با عيد سعيد فطر بهره‌برداري آزمايشي از 6 كيلومتر قطار شهري تبريز آغاز شد، البته فارغ از برخي گفته‌ها و شنيده‌ها كه اكنون مجال پرداختن به آنها نيست، يكي از موانع اصلي و مهم تأخير در بهره‌برداري از قطار شهري كرج كمبود اعتبار بوده است.
به‌طور كلي اخذ مجوز براي انتشار اوراق مشاركت از طريق سيستم بانكي، يكي از روش‌هاي معمول و مرسوم براي تأمين نقدينگي با هدف خريد تجهيزات يا تكميل طرح‌هاي بزرگ عمراني و خدماتي است، همانگونه كه ‌اكنون برخي كلانشهرها از جمله مشهد سالانه بيش از يك‌هزار ميليارد تومان اوراق مشاركت به خريداران عرضه مي‌كند، بنابراين انتظار مي‌رود كرج‌نشينان‌ و بخصوص مديريت شهري اين كلانشهر نيز بتوانند از اين طريق به تأخير چند‌ساله طرح قطار شهري پايان دهند.
به گزارش رسانه‌ها، فرمانداري كرج مصوبه انتشار يكصد‌ميليارد تومان اوراق مشاركت به‌منظور تكميل و تجهيز خط 2 قطار شهري كرج و حومه را پس از تأييد، به معاونت برنامه‌ريزي رياست جمهوري ارسال كرده است كه با پيگيري و رايزني‌هاي فشرده شوراي شهر و شهرداري كرج، اين نهاد نيز با انتشار اين اوراق موافقت كرده است.
بر اين اساس، بانك شهر به عنوان بانك عاملِ انتشار اوراق مشاركت انتخاب شده و در چند ماه اخير مكاتبه اين بانك با بانك مركزي برای اخذ مجوز ادامه دارد و پيش‌بيني‌ها حاكي از به ثمر رسيدن اين مهم در 3 ماه آينده است.
فاطمه آجرلو، عضو ناظر شوراي شهر كرج در سازمان قطار شهري اين كلانشهر گفت: همانطور كه شاهد بوديم يكي از سياست‌هاي راهبردي مديريت شهري جذب تسهيلات بانكي با هدف تكميل طرح‌هاي عمراني و جلوگيري از ايجاد وقفه در بهره‌برداري آنهاست، از اين رو، اميدوارم سازمان قطار شهري كرج نيز با منابع مالي حاصل از فروش اوراق مشاركت بتواند بر مشكلات و موانع اين طرح فائق آيد و يك قدم به قرار گرفتن روي ريل بهره‌برداري نزديك شود.
وي افزود: بهره‌برداري از 2 ايستگاه بوستان جهان در چهار‌راه طالقاني و ايستگاه 45 متري گلشهر در اولويت كاري مديريت شهري كرج قرار دارد.
اين عضو شوراي اسلامي كلانشهر كرج يادآور شد: در صورت صدور مجوز نهايي از سوي بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران، بانك شهر به عنوان بانك عامل و چاپ و انتشار اوراق مشاركت تكميل طرح قطار شهري كرج و فرايند عرضه اين اوراق را آغاز خواهد كرد.
از سوي ديگر مديرعامل سازمان قطار شهري كرج از امضاي قرارداد همكاري با يك شركت چيني براي مشاركت در طرح ساخت قطار شهري اين كلانشهر خبر داد.
به گزارش ایرنا، علي اصغر همتي گفت: ارزش اين قرارداد 315 ميليون دلار، معادل 10 هزار ميليارد ريال است كه اين شركت چيني در تكميل فاز يك خط 2 قطار شهري كرج مشاركت مي‌كند.
وي با اشاره به اينكه در صورت صدور مجوزهاي لازم از طرف دولت‌هاي ايران و چين تا پايان سال جاري، كار جذب 315 ميليون دلار تسهيلات مالي اين شركت چيني آغاز خواهد شد، تأكيد كرد: چنانچه با همكاري اين شركت بتوانيم بخشي از خط 2 قطار شهري كرج را طبق جدول زمانبندي به بهره‌برداري برسانيم، روند اين همكاري و مشاركت با اين شركت چيني ادامه خواهد يافت.
همتي با يادآوري اينكه تاكنون 15 كيلومتر از حدود 27‌كيلومتر طول تونل خط 2 قطار شهري كرج حفاري شده است، ادامه داد: عمليات ساخت خط 2 قطار شهري كرج از سال 80 آغاز شد كه به عللي از جمله محدوديت منابع مالي، بهره‌برداري از اين طرح با تأخير مواجه شده است.
همتي اين را هم گفت كه تاكنون 2 رام قطار براي خط دو قطار شهري كرج خريداري شده كه در صورت تأمين به موقع اعتبار و جذب فاينانس فاز يك اين خط بين 45 متري گلشهر تا چهار‌راه طالقاني در يك سال و نيم آينده به بهره‌برداري مي‌رسد.
كرج از جمله كلانشهرهاي كشور است كه ترافيك بخصوص در مناطق مركزي اين شهر به معضلي جدي بدل شده و تسريع در راه‌اندازي قطار شهري اين كلانشهر با حدود يك‌ميليون و 800 هزار نفر جمعيت را اجتناب ناپذير كرده است.

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر