تلاش ۱۳ ساله به بار نشست گره‌گشایی ساخت قطار شهری کرج به همت مردم

تلاش ۱۳ ساله به بار نشست  گره‌گشایی ساخت قطار شهری کرج به همت مردم

بر اساس خبرهای موثق، مراحل قانونی اخذ مجوز انتشار اوراق مشارکت با هدف تأمین منابع مالی برای ادامه طرح ساخت قطار شهری کرج رو به پایان است و قرار است به‌زودی یعنی ۲ تا ۳ ماه آینده منتشر شود.
این همان گره مالی است که در ۱۳ سال گذشته موجب کندی روند ساخت قطار شهری این کلانشهر شده و اکنون کرج‌نشینان و سایر قشرهای مردم، خود آستین‌ها را بالا زده و با خرید این اوراق مشارکت، این قطار را روی ریل حرکت قرار داده و رؤیای استفاده از این وسیله نقلیه در کلانشهر پرترافیک کرج را بیش از پیش به تحقق نزدیک کرده است.
به یاد داشته باشیم که اجرای طرح قطار شهری تبریز با فاصله اندکی پس از قطار شهری کرج شروع شد، این در حالی است که امسال همزمان با عید سعید فطر بهره‌برداری آزمایشی از ۶ کیلومتر قطار شهری تبریز آغاز شد، البته فارغ از برخی گفته‌ها و شنیده‌ها که اکنون مجال پرداختن به آنها نیست، یکی از موانع اصلی و مهم تأخیر در بهره‌برداری از قطار شهری کرج کمبود اعتبار بوده است.
به‌طور کلی اخذ مجوز برای انتشار اوراق مشارکت از طریق سیستم بانکی، یکی از روش‌های معمول و مرسوم برای تأمین نقدینگی با هدف خرید تجهیزات یا تکمیل طرح‌های بزرگ عمرانی و خدماتی است، همانگونه که ‌اکنون برخی کلانشهرها از جمله مشهد سالانه بیش از یک‌هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت به خریداران عرضه می‌کند، بنابراین انتظار می‌رود کرج‌نشینان‌ و بخصوص مدیریت شهری این کلانشهر نیز بتوانند از این طریق به تأخیر چند‌ساله طرح قطار شهری پایان دهند.
به گزارش رسانه‌ها، فرمانداری کرج مصوبه انتشار یکصد‌میلیارد تومان اوراق مشارکت به‌منظور تکمیل و تجهیز خط ۲ قطار شهری کرج و حومه را پس از تأیید، به معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری ارسال کرده است که با پیگیری و رایزنی‌های فشرده شورای شهر و شهرداری کرج، این نهاد نیز با انتشار این اوراق موافقت کرده است.
بر این اساس، بانک شهر به عنوان بانک عاملِ انتشار اوراق مشارکت انتخاب شده و در چند ماه اخیر مکاتبه این بانک با بانک مرکزی برای اخذ مجوز ادامه دارد و پیش‌بینی‌ها حاکی از به ثمر رسیدن این مهم در ۳ ماه آینده است.
فاطمه آجرلو، عضو ناظر شورای شهر کرج در سازمان قطار شهری این کلانشهر گفت: همانطور که شاهد بودیم یکی از سیاست‌های راهبردی مدیریت شهری جذب تسهیلات بانکی با هدف تکمیل طرح‌های عمرانی و جلوگیری از ایجاد وقفه در بهره‌برداری آنهاست، از این رو، امیدوارم سازمان قطار شهری کرج نیز با منابع مالی حاصل از فروش اوراق مشارکت بتواند بر مشکلات و موانع این طرح فائق آید و یک قدم به قرار گرفتن روی ریل بهره‌برداری نزدیک شود.
وی افزود: بهره‌برداری از ۲ ایستگاه بوستان جهان در چهار‌راه طالقانی و ایستگاه ۴۵ متری گلشهر در اولویت کاری مدیریت شهری کرج قرار دارد.
این عضو شورای اسلامی کلانشهر کرج یادآور شد: در صورت صدور مجوز نهایی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک شهر به عنوان بانک عامل و چاپ و انتشار اوراق مشارکت تکمیل طرح قطار شهری کرج و فرایند عرضه این اوراق را آغاز خواهد کرد.
از سوی دیگر مدیرعامل سازمان قطار شهری کرج از امضای قرارداد همکاری با یک شرکت چینی برای مشارکت در طرح ساخت قطار شهری این کلانشهر خبر داد.
به گزارش ایرنا، علی اصغر همتی گفت: ارزش این قرارداد ۳۱۵ میلیون دلار، معادل ۱۰ هزار میلیارد ریال است که این شرکت چینی در تکمیل فاز یک خط ۲ قطار شهری کرج مشارکت می‌کند.
وی با اشاره به اینکه در صورت صدور مجوزهای لازم از طرف دولت‌های ایران و چین تا پایان سال جاری، کار جذب ۳۱۵ میلیون دلار تسهیلات مالی این شرکت چینی آغاز خواهد شد، تأکید کرد: چنانچه با همکاری این شرکت بتوانیم بخشی از خط ۲ قطار شهری کرج را طبق جدول زمانبندی به بهره‌برداری برسانیم، روند این همکاری و مشارکت با این شرکت چینی ادامه خواهد یافت.
همتی با یادآوری اینکه تاکنون ۱۵ کیلومتر از حدود ۲۷‌کیلومتر طول تونل خط ۲ قطار شهری کرج حفاری شده است، ادامه داد: عملیات ساخت خط ۲ قطار شهری کرج از سال ۸۰ آغاز شد که به عللی از جمله محدودیت منابع مالی، بهره‌برداری از این طرح با تأخیر مواجه شده است.
همتی این را هم گفت که تاکنون ۲ رام قطار برای خط دو قطار شهری کرج خریداری شده که در صورت تأمین به موقع اعتبار و جذب فاینانس فاز یک این خط بین ۴۵ متری گلشهر تا چهار‌راه طالقانی در یک سال و نیم آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
کرج از جمله کلانشهرهای کشور است که ترافیک بخصوص در مناطق مرکزی این شهر به معضلی جدی بدل شده و تسریع در راه‌اندازی قطار شهری این کلانشهر با حدود یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت را اجتناب ناپذیر کرده است.

این مطلب را به اشتراک بگذار