تفاوت اصلی بازاریابی و تبلیغات چیست ؟

بازاریابی و تبلیغات مفاهیم فازی برای شروع هستند. اگر از ۲۰ متخصص بپرسید تفاوت اصلی بازاریابی و تبلیغات چیست ؟ ۲۰ جواب مختلف خواهید شنید. بسیاری از کسب و کارها تبلیغات و بازاریابی را به عنوان کلیتی ترکیبی می­ بینند که شامل رویکردهایی برای ارائه محصول به مشتریان و مشتریان بالقوه است. برای افراد حرفه ای مهم است که بدانند اجرای بازاریابی و ابتکار عمل تبلیغات  و این دو واژه، دارای معنای متفاوتی هستند.

تبلیغات فقط یکی از اجزا یا زیر مجموعه ­های بازاریابی است. ارتباط عمومی، برنامه ریزی رسانه، قیمت گذاری محصول و توزیع، استراتژی فروش، حمایت از مشتریان، تحقیق بازار و تعاملات اجتماعی و استراتژی های بازاریابی بخشی از تلاش ­های جامع بازاریابی هستند. همانطور که شرکت و محصولات و خدماتتان را بازاریابی می کنید، به خاطر بسپارید که تمام این اجزا در کنار هم، بازاریابی را تشکیل می دهند :

بازاریابی در تعریف مفهومی ساده است، اما  در اجرا این گونه نیست. بازاریابی هر راهی است که از طریق آن، به مشتریان و مشتریان بالقوه ی خود، دسترسی می ­یابید. بازاریابی شامل ابزاری است : از جمله تبلیغات پرداختی ( paid advertising )، که خودش متغیرهای کوچک بسیاری را دربرمی­ گیرد، هر چیزی از پذیرش پاسخگویی شرکت به تماس مشتریان گرفته تا اجرای درخواست آنها و شایعات مثبت و منفی در مورد محصول شما در این حوزه قرار می گیرد.

طبق گفته­ ی Kathleen Micken (استادیار بازاریابی دانشگاه راجر ویلیامز )، “بازاریابی ممکن است به عنوان هر چیزی که سازمان برای تسهیل کردن تبادلات بین خود و مشتریان ارباب رجوعان خود انجام می ­دهد، باشد. تبلیغات فقط یکی از فعالیت­ های بی شمار بازاریابی است.”

بسیاری از دپارتمان ­های بازاریابی، چه از سر انتخاب و چه به دلیل طراحی، از سایر کار ویژه­ ها مانند فروش و خدمات مشتریان جدا هستند. این جدایی دپارتمان ­ها باعث قطع ارتباط  هدف نهایی شرکت برای جذب مشتریان تازه و عملکردی که در واقعیت برای تحقق آن صورت می­ گیرد، می­ شود. برای مثال، شما ایمیلی مبنی بر بازدید از یک سایت B2B دریافت می ­کنید که اتفاقا به دنبال خرید آن بوده­ اید. پس بر حسب نیاز سایت مذکور را بررسی می ­کنید و ایمیلی با هدف برقراری ارتباط با فروشنده می­ فرستید. سپس صبر می­ کنید و صبر می ­کنید. وقتی جوابی دریافت نکردید، یعنی هزینه­ ی شرکت برای ایجاد کمپین هدفمندش هدر رفته است. این اتفاق بسیار متداول است، و شاخصی است که نشان می­ دهد تلاش ­های بازاریابی شما تا چه حد وابسته به هم هستند، و در بازاریابی کار های بیشتری علاوه بر ساختن تبلیغات، وجود دارد.

تمام شاخص ­ها و المان­ های بازاریابی باید در عین وابستگی، مستقلا با هم کار کنند. برای درک بهتر آن به ساخت خانه ­ی رویاهاتون فکر کنید : شما به زمین مناسب، معمار، پیمانکار اصلی، برق کار، لوله­ کش و نقاش نیاز دارید. تمام این افراد علاوه بر آنکه وظایف خود را به درستی و مستقل از سایرین انجام می ­دهند، باید توانایی آن را داشته باشند تا با همکاری هم خانه ­ای عالی و بی ­نقص بسازند. اگر ارتباط عمومی را به عنوان پیمانکار اصلی، تحقیق بازار را به عنوان برق کار و تبلیغات را به عنوان نقاش تصور کرده ­اید، متوجه ضرورت همکاری آنها با یکدیگر، با وجود استقلال در انجام وظایف ­شان، خواهید شد.

تبلیغات پرخرج ترین برنامه ­ی بازاریابی است، تبلیغات به همراه روابط عمومی و تحقیقات بازار سه­ گانه ­ی بازاریابی را تشکیل می دهند، که بیشترین بودجه را مصرف می ­کنند. طبق دیکشنری واژه­ های بازاریابی باروون  تبلیغات “شکل پرداختی برقراری ارتباط برای ارسال یک پیام غیر شخصی از طریق رسانه ­های متنوع است. تبلیغات ترغیب کننده و حاوی اطلاعات است و طراحی شده تا بر روی رفتار خرید یا الگوهای فکری مخاطبان، اثر بگذارد. ”

تبلیغات شامل پست مستقیم، روزنامه، مجله، تلویزیون، رادیو، اینترنت و تبلیغات خارجی، مانند بیلبوردها می ­شود. هنگام انتخاب بهترین نوع تبلیغات لازم است بودجه، مخاطبان هدف و پیام­ تان را در نظر بگیرید. معمولا “ترکیب رسانه­ ای”  برای نفوذی که مد نظرتان است، ضروری خواهد بود. مثلا ترکیی از تبلیغ رادیویی و تلویزیونی به همراه پست مستقیم. چرا که مشتریان بالقوه­ ی شما روزانه با هزاران تبلیغ به این شکل بمباران می ­شوند، در نتیجه نمی ­توانید فقط به یک ابزار اکتفا کنید.

فراوانی و تکرار تبلیغات هم بخش مهمی از هر کمپین تبلیغاتی است. اگر در حال پخش کردن تبلیغات چاپی در اماکن عمومی و به صورت ماهانه هستید، ممکن است نیاز شود مصرف ماهانه خود از تبلیغات معمولی را افزایش دهید، و آن را به صورت هفتگی یا روزانه از طریق چاپ و تلویزیون و رادیو به دست مخاطبان خود برسانید. تمام بودجه­ ی خود را صرف روشی که به ندرت مؤثر واقع می ­شود، نکنید. اگر نمی ­توانید بخش مناسبی از بودجه­ ی رسانه ­ی خود را به بخش خاصی اختصاص دهید، اصلا آنها را خرج  نکنید. چرا که اگر به صورت درست از یک ابزار استفاده نکنید تمام آنچه تاکنون برای آن خرج کرده­ اید هم بی ­فایده می ­شود. برای مثال وارد تبلیغات رادیویی نشوید، و پس از دو هفته بدون اینکه نتیجه و اثرگذاری آن را دریافت کرده باشید، فعالیت خود را متوقف کنید. اگر کمی بودجه­ ی اضافی داشتید، آن را خرج  بهتر و هیجان انگیز تر کردن یکی از کانال­ های تبلیغاتی فعلی خود کنید. ممکن است تبلیغات چاپی خود را رنگی کنید یا از حامیان برای تبلیغات خود استفاده کنید.

لینک منبع

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر