تغییر بخشنامه ها در تغییر نرخ خدمات نقش دارد

تغییر بخشنامه ها در تغییر نرخ خدمات نقش دارد

مهندس محمدعلی شعیبی بنیانگذار خانه بتون و رئیس سابق انجمن بتون ایران که استانداردسازی و مقاوم سازی ساختمان را یکی از اصول ساختمان سازی مدرن می داند نسبت به بی ثباتی بخشنامه ها اظهار گلایه کرد. وی معتقد است که تغییر بخشنامه ها در تغییر نرخ خدمات نقش دارد .

آقای مهندس شعیبی بنیانگذار خانه بتون و رئیس سابق انجمن بتون ایران در گفتگوی اختصاصی با روزنامه دنیای اقتصاد غرب تهران، به نقش و اهمیت کیفیت در مواد اولیه ساختمان به خصوص بتون مرغوب توضیحاتی ارائه کرده است. این فعال صنعتی و ساختمانی درباره پیشینه شرکت خانه بتون و فعالیت های صورت گرفته در پایه ریزی استانداردهای بتون نیز سخن گفت.

مدیرعامل شرکت خانه بتن بیان کرد: توسعه کسب و کار در شرایط کنونی اقتصادی کشور، زیربنای توسعه فعالیت های اقتصادی و زمینه ساز رفاه اجتماعی در کشور خواهد بود. از طرفی صنعت ساختمان، از مؤلفه های توسعه و زمینه ساز کسب و کارهای بسیار محسوب می شود که یکی از موارد اولیه آن بتن و مواد اولیه و اصولی است. ضمن این که استانداردسازی و مقاوم سازی ساختمان یکی از اصول ساختمان سازی مدرن محسوب می شود.

پیشکسوت این صنعت و رئیس سابق انجمن بتون ایران معتقد است که توجه به استانداردسازی صنعت ساختمان و مواد اولیه، اهمیت دادن به بخش هایی است که کمتر مورد بازدید و کنترل مصرف کننده قرار می گیرد. استاندارد بودن مواد اولیه ای که در زیربناهای ساختمان به کار می رود بسیار مهم تر از مواد و مصالحی است که در دید مصرف کننده قرار دارد. این در حالی است که در صورت به وجود آمدن حوادث مهم از قبیل زلزله؛ مواد مرغوب و با کیفیت زیربنای سختمان است که در کاهش آسیب نقش بسزایی ایفا می کند.

آقای شعیبی ادامه داد: بخش های مختلف و سازمان های گوناگون هر کدام به صورت غیرمتمرکز بخشنامه هایی صادر می کنند و ما مکلف هستیم با هزینه های بسیار این بخشنامه ها را اجرا کنیم و در صورتی که برای مراقبت از کیفیت بخواهیم کاری انجام دهیم شامل هزینه ها و جریمه های بسیاری خواهیم شد که همه این ها روی قیمت تمام شده محصول تأثیر می گذارد و در صورت اعتراض نیز هیچگونه همکاری صورت نمی گیرد.

در جریان این گفتگو بخشنامه ای به ایشان ابلاغ شد در این باره که با وجود یک شرکت تعاونی در انجمن شن و ماسه ایران؛ نرخ فروش شن و ماسه به یکباره با افزایش چند درصدی روبرو شده است. شعیبی بعد از دریافت این بخشنامه اظهار کرد: همانطور که ملاحظه کردید مواردی مانند بی ثباتی بخشنامه و دستورالعمل ها در تعیین نرخ خدمات نقش مهمی ایفا می کنند. در حالی که شرکت خانه بتن در اجرای تعهدات خود که مطابق خریدهای روز، قیمت گذاری شده و قرارداد بسته دچار چالش جدی می شود.

مهندس شعیبی همچنین بیان کرد: این موضوع ما را در مرحله ای از تصمیم قرار می دهد که یا باید به تعهدات خود با قیمت قبلی متعهد باشیم و تا پایان قرارداد محصول تمام شده را به فروش برسانیم یا به روش غیر حرفه ای قرارداد خود را متوقف کرده و منتظر اعلام نرخ جدید بمانیم که اصلاً چنین چیزی صلاح نیست. ما در اصل به کیفیت و اصول حرفه ای کار و مشتری مداری متعهد هستیم و با وجود نوسانات و مشکلات تعهدات خود را اجرا می کنیم.

وی در پایان بیان کرد: اگر دولت همکاری نکند خودش هم متضرر می شود و حادثه ساختمان پلاسکو تجربه ای است که همه مان شاهدش بودیم. بتن موجود زنده است و باید همه همکاری کنند تا به موقع به دست مصرف کننده برسد. ما مشکلات فراوانی داریم که باید با تصمیمات درست از پیش رو برداریم. من مثبت اندیش هستم و معتقدم در این اوضاع کنونی باید همکاری کنیم تا به نتیجه برسیم.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد – ویژه نامه غرب استان تهران

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار