تضمین حفظ سلامت مردم برای سازمان محیط زیست جدی است

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست
استان البرز:
تضمین حفظ سلامت مردم برای سازمان محیط زیست جدی است
به‌طور قطع هیچ فردی در سازمان حفاظت محیط‌زیست به دنبال پلمب واحدهای صنعتی و کارخانه‌ها و تولیدی‌ها نیست، اما موضوع سلامت مردم و تضمین حفاظت از سلامت آنها برای این سازمان جدی است.
به گزارش فارس، حسین محمدی، مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان البرز با بیان این مطلب اظهار داشت: حفظ سلامت مردم در کنار محافظت از محیط زیست از جمله وظایف اصلی این سازمان است و تمام نیروهای ما برای انجام وظایف خود بسیج شده‌اند.
وی تصریح کرد: بر اساس قانون، ارزیابی عملکرد زیست محیطی واحدهای صنعتی و تولیدی نیز بر عهده محیط زیست قرار دارد و به‌طور قطع بی‌توجهی در این حوزه آسیب‌های بسیاری به سلامت مردم وارد می‌کند. این مسئول افزود: یکی از آسیب‌های جدی زیست محیطی، مربوط به فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی است که باید قوانین جاری کشور را در این حوزه رعایت کنند چون در غیراین صورت با مدیریت واحدهای فوق برخورد می‌شود. محمدی گفت: قانون جلوگیری از تداوم فعالیت واحدهای صنعتی آلاینده را به عنوان یکی از ضمانت‌های اجرایی این قانون و با هدف تضمین سلامت مردم در نظر گرفته است.
مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان البرز افزود: به همین دلیل است که در مواجهه با یک واحد صنعتی آلاینده، آخرین راهکار ما پلمب و جلوگیری از تداوم فعالیت این واحد است و ابتدا با ارائه مشاوره‌های فنی تلاش می‌کنیم اشکالات برطرف شود. محمدی ادامه داد: وقتی مدیریت یک واحد برای رعایت قانون، رفع اشکالات و نواقص موجود و حفظ سلامت جامعه و محیط زیست اقدامی نکرده و به تذکرات مستمر بی‌توجهی می‌کند، چاره‌ای به غیر از جلوگیری از تداوم فعالیت این واحد نداریم. وی گفت: برای حفاظت از محیط زیست نیازمند همراهی و مشارکت عمومی جامعه هستیم و امیدواریم با همراهی مردم بتوانیم امانتی که در اختیار نسل امروز قرار گرفته است را به آیندگان
تحویل دهیم.
۸۰۰ هکتار جنگلکاری
تا پایان سال
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز با بیان اینکه مساحت قابل ملاحظه‌ای در استان برای اجرای طرح بیابانزدایی در نظر گرفته شده است، گفت: حدود ۸۰۰ هکتار جنگلکاری تا پایان سال‌جاری در البرز اجرا می‌شود.
حسین میررجبی با اشاره به اینکه بهره‌برداری بیش از ظرفیت واقعی از مراتع استان البرز نزدیک به ۲برابر این مراتع بوده، اظهار داشت: این موضوع در حال بررسی است و عملیات لازم برای جلوگیری و احصای آن در دستور کار قرار دارد. وی با اشاره به ساماندهی وضع دامداران و چگونگی چرای دام در استان البرز، افزود: برخی افراد دارای پروانه چرای دام هستند اما از مراتع استفاده نمی‌کنند و در مقابل برخی دیگر که پروانه چرای دام ندارند، متأسفانه از مراتع برای چرای دام‌های خود استفاده می‌کنند. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز با بیان اینکه آمار این افراد در گذشته به صورت یکجا و تلفیقی مورد استفاده قرار می‌گرفت، گفت: متأسفانه تفکیکی در آمار افرادی که فاقد پروانه بوده یا دارای پروانه هستند، انجام نمی‌شد و به صورت تلفیقی در آمار ثبت می‌شد که عملیات جداسازی آنها باید انجام شود. وی خاطرنشان کرد: این امر در حال برررسی است و پس از انجام اقدامات لازم، اطلاع‌رسانی می‌شود.
میررجبی با اشاره به اهم اقدامات اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز تصریح کرد: بحث ترسیب کربن، بیابان‌زدایی و جنگلکاری در استان البرز به صورت جدی در حال پیگیری است.
به گفته وی، عمده فعالیت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در حوزه مبارزه با بیابانزایی است و در این راستا مساحت قابل ملاحظه‌ای در استان برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز با اشاره به اینکه عملیات ترسیب کربن امسال در مرحله اجرایی قرار دارد و در سال جاری حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، بیان کرد: این امر در قالب ۲ پروژه تولید نهال و نهالکاری با تأسیس صندوق‌های توسعه حمایت از منابع طبیعی در محدوده مورد نظر در بخش پلنگ‌آباد و اشتهارد آغاز می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذار