تشریح مفاد بسته‌ های تشویقی جدید نوسازی – پایگاه خبری دانستنی آنلاین

سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران ضمن تشریح مفاد بسته‌های تشویقی جدید نوسازی که به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی کشور قرار گرفته است، از اعطای یک طبقه تراکم تشویقی (در پلاک های بیشتر از ۱۰۰ متر مربع) در بافت‌های فرسوده خبر داد.

اعطای یک طبقه تراکم تشویقی برای متقاضیان نوسازی در بافت های فرسوده

به گزارش دانستنی آنلاین ،مهدی هدایت با بیان اینکه رفع سه معضل ترافیک، آلودگی هوا و بافت فرسوده همواره مورد تأکید و دغدغه شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر تهران بوده است، عنوان کرد: موضوع آلودگی و ترافیک نمی تواند یک شبه کل شهر را به چالش جدی بکشاند، اما در صورت وقوع زلزله در پایتخت، کل کشور و مدیریت شهری یک شبه دچار چالش جدی در حوزه بافت فرسوده خواهند شد، از این رو ضروری است موضوع نوسازی بافت های فرسوده به عنوان اولویت اول در شهر تهران مورد توجه قرار گیرد.
سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که ۷.۲ درصد از مساحت شهر تهران را بافت فرسوده تشکیل می دهد، از وجود ۴۴۰۰ هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد و بیش از ۴۵۰۰ هکتار اراضی رها شده و بی دفاع شهری در پایتخت خبر داد و گفت: به طور متوسط حدود ۲۵۰ هزار پلاک در شهر تهران در این محدوده ها واقع شده اند.
هدایت یادآور شد: طبق مطالعات صورت گرفته بیشترین آمار نوسازی مربوط به دورانی است که بسته های تشویقی برای ترغیب مالکان و سرمایه گذاران ابلاغ شده بود و پس از حذف این بسته ها، شاهد کاهش صدور پروانه و کاهش سرعت نوسازی در بافت های فرسوده بودیم.
سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران خاطرنشان کرد: اخیراً با تدابیر شهردار تهران، بسته تشویقی ویژه ای با در نظرگرفتن کلیه جوانب فنی و خدماتی در کمیسیون ماده ۵ تصویب شد و این مصوبه در شورای عالی شهرسازی و معماری نیز مورد تأیید قرار گرفت.
هدایت تصریح کرد: اعطای یک طبقه تراکم تشویقی به پروژه های بیشتر از ۱۰۰ مترمربع، اجازه ساخت حداکثر ۴ طبقه برای املاک بین ۵۰ تا ۱۰۰ مترمربع که امکان تجمیع ندارند، اعطای یک طبقه تشویقی مازاد به پروژه های تجمیعی بیشتر از ۴۰۰ مترمربع در صورت دسترسی به معبر ۸ متری و افزایش مساحت معبر بن بست در پروژه های تجمیع به مساحت ملاک‌ تراکم‌(ضمن واگذاری رایگان بن بست از سوی شهرداری تهران)، ضوابط ویژه پارکینگ متناسب با ویژگی های پروژه و نیز در پهنه های مختلط مسکونی-خدماتی محله ای و ناحیه ای از جمله اهم مفاد بسته تشویقی جدید نوسازی است.
سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران خاطرنشان کرد: متأسفانه به دلیل مشکلات متعدد، شاهد کاهش جمعیت در بافت های فرسوده و رانده شدن دهک های ۱ تا ۵ از شهر تهران هستیم.
به گفته هدایت به متقاضیان نوسازی در بافت های فرسوده، علاوه بر صدور پروانه رایگان از سوی شهرداری، ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات ساخت برای هر واحد مسکونی از سوی دولت پرداخت می شود.
هدایت با اشاره به این که بر مبنای مصوبات بسته های تشویقی جدید نوسازی، شهرداری تهران مکلف به تأمین پارکینگ های محله ای، تعبیه شیر هیدرانت در معابر فاقد دسترسی آتش نشانی و تأمین خدمات در محلات با سرانه های پائین خدماتی است، ابراز امیدواری کرد که با اجرایی شدن مشوق های جدید که بخشی از آن را سازمان نوسازی شهر تهران مدیریت خواهد کرد، روند نوسازی بافت های فرسوده تسریع شود.
سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران گفت: دولت نیز باید در این زمینه کمک کند؛ ما معتقد هستیم تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده باید افزایش پیدا کند و اقساط آن بلندمدت تر و با بهره کمتر ارائه شود، چرا که نوسازی بافت های فرسوده قطعاً در تحقق برنامه دولت در حوزه مسکن نیز مؤثر است و تهدید بافت های فرسوده را به یک فرصت تبدیل خواهد کرد.


لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=128776

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر