تجارت مصرف‌کننده با مصرف‌کننده چگونه کسب و کاری است؟

تجارت مصرف‌کننده با مصرف‌کننده چگونه کسب و کاری است؟

یکی از انواع تجارت الکترونیک، تجارت مصرف‌کننده با مصرف‌کننده است که از آن تحت عنوان C2C نام برده می‌شود. در این نوع تجارت انواع مزایده و حتی مناقصه برای فروش کالا از طریق اینترنت صورت می‌گیرد.

تجارت مصرف‌کننده با مصرف‌کننده

این نوع تجارت با احداث سایت ebay که بزرگ‌ترین حراجی آنلاین دنیاست آغاز شده است. به دلیل ناچیز بودن هزینه‌های مرتبط با تبلیغات در اینترنت برای فروش یا خرید محصولات مورد نظر، این مدل از تجارت الکترونیک بین کاربران آنلاین از توجه بیشتری برخوردار است.

عمدتا در این نوع از معامله، سامانه به شما این اجازه را می‌دهد تا در نقش فروشنده، قیمت اولیه‌ای برای کالای خود تعیین کنید، سپس شرکت‌کنندگان تا قبل از اتمام زمان تعیین شده قیمت پیشنهادی خود را ارائه داده و در نهایت شما کالای خود را به بالاترین قیمت پیشنهاد شده به فروش می‌رسانید. کالایی که به‌منظور فروش قرار می‌گیرد می‌تواند نو و حتی دست دوم باشد؛ اما به این دلیل که خریدار از تولید‌کننده کالا را دریافت نمی‌کند و این خرید با واسطه صورت می‌گیرد به‌نوعی فروشنده، خود نیز مصرف‌کننده محسوب خواهد شد.

سعی می‌شود در این نوع از سامانه‌ها و به‌طور کلی معاملات آنلاین، از نظرات کاربرانی که قبلاً آن نوع کالا را خریداری کرده‌اند یا حتی تجربه خریدی که از آن فروشنده دارند، استفاده شود؛ چرا که وجود این نظرات و استفاده از آنها باعث بالا رفتن رضایتمندی مشتری خواهد شد. در ایران نه تنها تعداد سایت‌های موفق و پرفروشی که در این زمینه از تجارت الکترونیک فعالیت می‌کنند کم نیست؛ بلکه روز به روز به تعداد آنها اضافه می‌شود.

با این حال هنوز به علت نبودن سایت‌هایی نظیر ebay با همان رویکرد، سازوکار و وسعت در خدمات و همین طور تلاش در کسب رضایت مشتری محسوس است. به‌نظر می‌رسد اقدام برای تأسیس چنین سامانه‌ای با استقبال خوبی در بین کاربران آنلاین نیز مواجه خواهد شد که این خود قدمی مؤثر در راستای نیل به ایجاد شهرهای الکترونیکی خواهد بود.

منبع: کسب و کار

 گردآوری شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار