تبلیغات تعاملی (Interactive advertising) چیست؟

تبلیغات تعاملی (Interactive advertising)  چیست؟

تبلیغات تعاملی (Interactive advertising) به نوعی از تبلیغات گفته می شود که با استفاده از رسانه های آنلاین یا آفلاین، با هدف برقراری ارتباط با مصرف کنندگان و همچنین برای ترویج محصولات، علامت های تجاری، خدمات، و اطلاعیه های خدمات عمومی ، شرکت های بزرگ و یا گروه های سیاسی تولید می شود.

به گفته مجله Journal of Interactive Advertising، تبلیغات تعاملی به معنی ارائه و پروموشن یک محصول، خدمت یا یک ایده توسط یک واسطه (اسپانسر) گفته می شود. این نوع از تبلیغات بهترین فرم برای ایجاد ارتباط مستقیم بین مشتری و فروشنده است. بیشترین استفاده از تبلیغات تعاملی از طریق اینترنت صورت می گیرد.

هدف تبلیغات تعاملی چیست؟

هدف اصلی، همانند گذشته فروش یک محصول مشخص است. معنی این جمله این است که بسیاری از عناصر سنتی، در این نوع از تبلیغات نیز وجود دارد. تبلیغات تعاملی دارای شاخصه های زیادی است که تأثیر تبلیغات و وسعت آن را افزایش می دهد. همچنین استفاده از تبلیغات تعاملی باعث کاهش خسارات مالی برندها (به دلیل ضعف برخی از آژانس های تبلیغاتی) می شود و توانایی رساندن پیام به صورت مستقیم به ذهن مخاطبان را دارد و کمک زیادی به برندهای صاحب نام برای غلبه بر محصولات جدید تر می کند. تبلیغات تعاملی کمک زیادی به مخاطبان برای درک تبلیغات می کند و همچنین جایگاه پر اهمیت مشتری و مصرف کننده را در دنیای بازاریابی مدرن مشخص می کند. این نوع از تبلیغات مخاطبانش را تشویق به حضور مؤثر و فعال در دنیای بازاریابی می کند و از آنها تقاضای بازخورد دارد که بتواند نکات بی اهمیت برای مشتریان را در تبلیغات حذف کند و محتوای اصلی را به آن ها نشان دهد.

البته تبلیغات تعاملی مسائلی را نیز با خود به وجود می آورد. به عنوان مثال استفاده از این نوع تبلیغات برای برندهای نوظهور که هنوز در سطح جامعه به مقبولیت نرسیده اند، مشکلات و هزینه های بیش از حد به وجود می آورد. همچنین استفاده از تبلیغات تعاملی برای محصولات و برندهای کوچک و کم نام توصیه نمی شود. از دیگر مشکلات استفاده از تبلیغات تعاملی فرم بسیار خلاق آن است که در برخی مواقع توجه مشتری را نسبت به موضوع اصلی دور می کند و هدف اصلی تبلیغ کننده را که همان فروش محصول است، تبدیل به یک موضوع ثانویه می کند.

شبکه های اجتماعی

یکی از روش های مؤثر تبلیغات تعاملی، بازاریابی اینترنتی از طریق رسانه های اجتماعی و وب سایت ها است. بازاریابی اینترنتی به معنی تبلیغات از طریق وب سایت ها و شبکه های اجتماعی، وبلاگ های مختلف و… است و هدف آن رساندن پیام تبلیغاتی به صورت مستقیم به ذهن مخاطب است. به عنوان مثال یک شرکت سلامت و بهداشت، ممکن است جامعه هدف خود را به ورزشکاران اختصاص دهد که بتواند از طریق وب سایت و به صورت مستقیم با آن ها در ارتباط باشد و کالای مورد نیاز را در اختیارشان قرار دهد.

تبلیغات ویدیویی

یکی دیگر از روش های تبلیغات تعاملی، استفاده از ویدیوهای آنلاین است. این ویدئو ها می توانند به صورت کوتاه و خلاصه و با استفاده از ایده های خلاقانه، پیام خود را به مخاطب برسانند. ویدئو ها می توانند به صورت اتوماتیک و زمانی که مخاطبان وبسایت مورد نظر خود را باز می کنند شروع شده و به سرعت نظر مشتری را به خود جلب کنند. بسیاری از تولید کنندگان، از تبلیغات ویدیویی برای مطرح شدن نام تجاری خود استفاده می کنند. مثل یک شرکت تولید مواد غذایی یا محصولات آرایشی بهداشتی یا فروشگاه های زنجیره ای.

تبلیغات پاپ آپ (pop-up ad)

بسیاری از تولیدکنندگان و برندها از تبلیغات پاپ آپ به عنوان شکلی از تبلیغات تعاملی استفاده می کنند. تبلیغات پاپ آپ یا pop-up ad به صورت یک پنجره اضافه به کاربر نمایش داده می شود. فروشندگان محصولات از تبلیغات پاپ آپ برای دادن اطلاعیه، فروش یک محصول مشخص، تخفیف دادن و یا فقط برای افزایش کاربران اینترنتی در فضای وبسایت خود استفاده می کنند. هرچند لازم به ذکر است که این نوع تبلیغات، از محبوبیت زیادی بین مخاطبان و کاربران اینترنتی برخوردار نیست.

تبلیغات گرافیکی

تبلیغات گرافیکی برای جلب توجه کاربران اینترنتی دارای سهم زیادی است. این نوع تبلیغات ممکن است در هر قسمتی از یک وبسایت و در هر سایز و رنگی وجود داشته باشد. بسیاری از تبلیغات گرافیکی مفهوم یکسانی با تبلیغات سنتی در روزنامه های مختلف دارد. این تبلیغات با استفاده از رنگ ها و طرح های جذاب توجه مخاطب را به خود جلب و معمولاً بیش ترین کلیک برای کسب اطلاعات بیش تر در یک وبسایت را به خود تعلق می دهند.

لینک منبع

گردآوری شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار