به ابتکار نماینده ولی فقیه و با حضور مسئولان سازمان های مردم نهاد انجام شد بر پایی نخستین نشست هم اندیشی خیریه ها در البرز

به ابتکار نماینده ولی فقیه و با حضور مسئولان سازمان های مردم نهاد انجام شد بر پایی نخستین نشست هم اندیشی خیریه ها در البرز

اولین نشست هم اندیشی مدیران مؤسسه‌های خیریه و عام المنفعه البرز به ابتکار و پیشنهاد امام جمعه کرج و نماینده ولی فقیه در استان با حضور مسئولان سازمان‌های مردم نهاد و خیران برگزار شد.
در این نشست موضوع‌هایی از جمله جمع آوری و بازخوانی آیین نامه‌ها و قوانین، چالش‌ها و آسیب‌های خیریه ها، برنامه‌ها و راهکارها، نیازهای آموزشی، یافته‌های نظری، ایجاد بانک آمار و اطلاعات، تبلیغات و اطلاع‌رسانی و تخصصی‌سازی خیریه‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
امام جمعه کرج در این نشست با بیان اینکه مردم عیار و معیار خداوند برای انجام صالحات و باقیات هستند گفت: کار خیر و خدمت‌رسانی به مردم در جامعه علاوه بر اینکه موجب رشد فرد می‌شود در کاهش فقر و آسیب‌های اجتماعی نیز نقش
به سزایی دارد.
آیت‌ا… حسینی همدانی افزود: هر توانی که خداوند به انسان‌ها داده است همچون مال، هنر، علم، اخلاق و حتی قدرت بدنی نعمت و رزق خداوند محسوب می‌شود که باید با استفاده از آن به دیگران کمک کرد تا انفاق آن نعمت انجام شود. خیران برای اینکه در چنین مجموعه‌ای قرار گرفته‌اند، باید خداوند بزرگ را شاکر باشند و برای ارتقای سطح زندگی افراد با محوریت آگاهی بخشی و ساماندهی مشکلات افراد نیازمند، کاری بزرگ در جامعه برای از بین بردن فقر انجام دهند.
وی اظهار داشت: درجامعه امروز فقر یکی از عوامل بروز آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شود که با ریشه‌یابی آن می‌توان برای محرومیت‌زدایی گام‌های موثری برداشت.
امام جمعه کرج با اشاره به آیات قرآنی در زمینه نیکوکاری ادامه داد: خداوند به افرادی که برای امور خیر قدم برمی دارند پاداش عطا می‌کند و انسان که خلیفه باری تعالی بر روی زمین است می‌تواند برای تحقق این مهم گام بردارد.
حسینی همدانی گفت: کار خیر باید با نیت درست و اخلاق همراه با سازندگی باشد زیرا بهشت با عقاید و عمل صالح انسان‌ها ساخته می‌شود.
وی اضافه کرد: برای ماندگاری کارها باید اتصال به ذات اقدس ربوی در نظر گرفته شود ضمن آنکه کارهای خیر سبب تطهیر انسان‌ها می‌شود و رشد آنان را در تمام عرصه‌ها به همراه دارد.
نماینده ولی فقیه در استان خاطرنشان کرد: تشکل‌های مردم نهاد و مؤسسات خیریه باید به شکل جدی در البرز ساماندهی شوند. در این زمینه براساس گزارش‌ها اکنون چند مرجع برای صدور مجوز این تشکل‌ها وجود دارد که ادغام این مراجع در یک مرکز ضروری است.
همچنین با تخصصی‌کردن سازمان‌های مردم نهاد می‌توان گام‌های موثری برای رفع مشکلات اجتماعی برداشت.
به‌طور مثال یک سازمان می‌تواند برای تأمین جهیزیه برای افراد بی‌بضاعت فعالیت کند و سایر سازمان‌ها نیز با تعامل آن سازمان را یاری دهند.
امام جمعه کرج همچنین افزایش طلاق را یکی از مشکلات اجتماعی استان دانست و گفت: بسیاری از مشکلات اجتماعی در جامعه امروزی ریشه دراعتیاد و فقر دارد.
وی با تأکید بر شناسایی معضلات اجتماعی جامعه افزود: بهداشت و درمان مسائل معیشتی مردم از جمله موضوعات مهمی است که باید کارشناسی شده و مورد پیگیری ویژه قرار گیرند. در این میان برخی قوانین را باید تغییرداد چراکه سازمان‌هایی که برای امور خیر به مردم نیازمند، فعالیت می‌کنند مشمول قانون مالیاتی نمی‌شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذار