به ابتکار نماینده ولی فقیه و با حضور مسئولان سازمان های مردم نهاد انجام شد بر پایی نخستین نشست هم اندیشی خیریه ها در البرز

اولين نشست هم انديشي مديران مؤسسه‌های خيريه و عام المنفعه البرز به ابتكار و پيشنهاد امام جمعه كرج و نماينده ولي فقيه در استان با حضور مسئولان سازمان‌هاي مردم نهاد و خيران برگزار شد.
در اين نشست موضوع‌هايي از جمله جمع آوري و بازخواني آيين نامه‌ها و قوانين، چالش‌ها و آسيب‌هاي خيريه ها، برنامه‌ها و راهكارها، نيازهاي آموزشي، يافته‌هاي نظري، ايجاد بانك آمار و اطلاعات، تبليغات و اطلاع‌رساني و تخصصي‌سازي خيريه‌ها مورد بحث و بررسي قرار گرفت.
امام جمعه كرج در اين نشست با بيان اينكه مردم عيار و معيار خداوند براي انجام صالحات و باقيات هستند گفت: كار خير و خدمت‌رسانی به مردم در جامعه علاوه بر اينكه موجب رشد فرد مي‌شود در كاهش فقر و آسيب‌هاي اجتماعي نيز نقش
به سزايي دارد.
آيت‌ا… حسيني همداني افزود: هر تواني كه خداوند به انسان‌ها داده است همچون مال، هنر، علم، اخلاق و حتي قدرت بدني نعمت و رزق خداوند محسوب مي‌شود كه بايد با استفاده از آن به ديگران كمك كرد تا انفاق آن نعمت انجام شود. خيران براي اينكه در چنين مجموعه‌اي قرار گرفته‌اند، بايد خداوند بزرگ را شاكر باشند و براي ارتقای سطح زندگي افراد با محوريت آگاهي بخشي و ساماندهي مشكلات افراد نيازمند، كاري بزرگ در جامعه براي از بين بردن فقر انجام دهند.
وي اظهار داشت: درجامعه امروز فقر يكي از عوامل بروز آسيب‌هاي اجتماعي محسوب مي‌شود كه با ريشه‌يابي آن مي‌توان براي محروميت‌زدايي گام‌هاي موثري برداشت.
امام جمعه کرج با اشاره به آيات قرآني در زمينه نيكوكاري ادامه داد: خداوند به افرادي كه براي امور خير قدم برمي دارند پاداش عطا مي‌كند و انسان كه خليفه باري تعالي بر روي زمين است مي‌تواند برای تحقق اين مهم گام بردارد.
حسيني همداني گفت: كار خير بايد با نيت درست و اخلاق همراه با سازندگي باشد زيرا بهشت با عقايد و عمل صالح انسان‌ها ساخته مي‌شود.
وي اضافه كرد: براي ماندگاري كارها بايد اتصال به ذات اقدس ربوي در نظر گرفته شود ضمن آنكه كارهاي خير سبب تطهير انسان‌ها مي‌شود و رشد آنان را در تمام عرصه‌ها به همراه دارد.
نماينده ولي فقيه در استان خاطرنشان كرد: تشکل‌هاي مردم نهاد و مؤسسات خيريه بايد به شكل جدي در البرز ساماندهي شوند. در این زمینه براساس گزارش‌ها اكنون چند مرجع براي صدور مجوز اين تشکل‌ها وجود دارد كه ادغام اين مراجع در يك مركز ضروري است.
همچنين با تخصصي‌كردن سازمان‌هاي مردم نهاد مي‌توان گام‌هاي موثري براي رفع مشكلات اجتماعي برداشت.
به‌طور مثال يك سازمان مي‌تواند برای تأمین جهيزيه براي افراد بي‌بضاعت فعاليت كند و ساير سازمان‌ها نيز با تعامل آن سازمان را ياري دهند.
امام جمعه كرج همچنين افزايش طلاق را يكي از مشكلات اجتماعي استان دانست و گفت: بسياري از مشكلات اجتماعي در جامعه امروزي ريشه دراعتياد و فقر دارد.
وي با تأكيد بر شناسايي معضلات اجتماعي جامعه افزود: بهداشت و درمان مسائل معيشتي مردم از جمله موضوعات مهمي است كه بايد كارشناسي شده و مورد پيگيري ويژه قرار گيرند. در این میان برخي قوانين را بايد تغييرداد چراكه سازمان‌هايي كه برای امور خير به مردم نيازمند، فعاليت مي‌كنند مشمول قانون مالياتي نمي‌شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر