روزه يک درس مساوات و برابري در ميان افراد جامعه است که با انجام اين دستور مذهبي، افراد متمکن هم وضع گرسنگان و محرومان اجتماع را به طور محسوس در مي‏يابند و هم با صرفه‏جويي در غذاي شبانه‌روزي خود مي‏توانند به کمک آنها بشتابند.
البته ممکن است با توصيف حال گرسنگان و محرومان، افراد مرفه را متوجه حال گرسنگان کرد، ولي اگر اين مسأله جنبه حسي و عيني به خود بگيرد اثر ديگري دارد چون روزه به اين موضوع مهم اجتماعي رنگ حسي مي‏دهد.
بنابراین در حديث معروفي از امام صادق(ع) نقل شده که هشام بن حکم از علت تشريع روزه پرسيد، امام‌صادق(ع) فرمود: روزه به اين دليل واجب شده است که ميان فقير و غني مساوات برقرار شود و اين به خاطر آن است که غني، طعم گرسنگي را بچشد و نسبت به فقير اداي حق کند چرا که اغنيا به طور معمول هرچه را بخواهند براي آنها فراهم است، خدا مي‏خواهد ميان بندگان خود مساوات باشد و طعم گرسنگي و درد و رنج را به اغنيا بچشاند تا به ضعيفان و گرسنگان رحم کنند».
راستي اگر کشورهاي ثروتمند جهان چند روز را در سال روزه بدارند و طعم گرسنگي را بچشند، باز هم اين همه گرسنه در جهان وجود خواهد داشت؟
مهندس جلالي مهر، مديرعامل شرکت رهساز گستر مهر که از ديرباز در امور خيريه و عام المنفعه فعال بوده و هرساله در اين ماه پرفيض، خدماتي به البرزنشينان ارائه مي کند، مي گويد: اين ضيافت الهي فرصتي است تا خوبي‌ها نمود بيشتري پيدا کنند و بدانيم باهمه گيرودارهاي زندگي و ناملايمات بازهم يادخدا مي تواند گره مشکلات را
ازهم بگشايد.
وی ادامه داد: سال گذشته بیش از 2هزار نفر از قشرهاي مختلف اعم از مدير، شهروند، دارا، تهيدست و… در کرج، مرکز استان البرز به دور يک سفره افطار به طول 2 کيلومتر جمع شدند تا احساس کنيم به مصداق بني آدم اعضاي يک پيکرند، همه از جنس هم هستيم. مديرعامل شرکت رهساز گستر مهر اضافه کرد: بايد باور کنيم که مقام دنيايي، پول و ارزش هاي مادي نبايد انسانيت ما را تغيير دهد، آري به شکرانه ماه رمضان امسال نيز همراه با 5 هزار شهروندکرجي در کنار هم در مساجد گرد هم مي نشينيم و دست دوستي و دعا رو به خدا برمي‌داريم.
مهندس جلالي مهر گفت: در ماه مبارک رمضان در شماري مساجد استان البرز، سفره افطاري براي ايتام و نيازمندان برپا مي شود و امسال در نظر داريم علاوه برآن تعدادي سبدغذايي را به زندانيان و برخي از مددجويان بهزيستي اختصاص دهيم.
وي يادآور شد: طول سفره افطاري سال گذشته در کرج براي نخستين بار در سطح استان البرز اتفاق افتاد و بسيار خوشحاليم که سعادت اين کار نصيب شرکت رهسازگستر مهر شد، امسال نيز با ياري خداوند و همت کارکنان اين شرکت سعي خواهيم کرد اين کار معنوي را بهتر و بيشتر از سال گذشته برگزار کنيم. مدير عامل شرکت رهساز گستر مهر افزود: رسيدگي به نيازمندان در ماه مبارک رمضان در قالب طرح هماي رحمت انجام مي شود و امسال در تعدادي از مساجد و ميان مددجويان بهزيستي وزندانيان استان سفره هاي افطاري برپا و بسته‌هاي غذايي توزيع مي شود.
جلالي مهر گفت: مراسم افطاري سال گذشته با حضور بيش از 2هزار نفر برگزار شد و امسال به حول و قوه الهي براي بيش از 5هزار نفر از شهروندان کرجي افطاري تدارک ديده ايم.
وی اظهار داشت: رمضان يک ضيافت معنوي و فرصتي استثنايي براي خودشناسي است، پس بياييم با خانه تکاني دروني خود را براي شرکت در مهماني ماه خداوند آماده کنيم مديرعامل شرکت رهساز گستر مهر خاطرنشان کرد: با حلول ماه مبارک رمضان يک ضيافت معنوي بزرگ آغاز شده است ضيافتي که هر فرد مسلمان مي تواند آن را با کم خوردن و کم آشاميدن آغاز کند تا در پايان آن ماه از تحول عميق روحي و اخلاقي
برخوردار شود.
وی اضافه کرد: کساني که در اين ضيافت الهي شرکت مي کنند به خوبي مي دانند که ميزباني مهربان، مهمان نواز و بزرگوار دارند، آنان آگاهند که ميزبانشان با آغوشي باز آنها را مي پذيرد. مديرعامل شرکت رهساز گستر مهر تصریح کرد: رمضان، فرصتی استثنايي براي آشتي با خود و خوبي‌ها است به گونه‌اي که در اين ماه الهي به تجزيه و تحليل رفتاري و تفکر خود مي پردازيم و کارهاي ناپسند را کنار مي گذاريم و افکار شيطاني را از خود دور مي کنيم.
وی گفت: رمضان ماه ايجاد پل ارتباطي بين ما و معبودمان است که با انجام اعمالي چون روزه گرفتن، قرائت قرآن، دعا و نيايش مي‌توانيم اين ارتباط را تقويت کنيم تا در راه بندگي با لغزش کمتري مواجه شويم. مديرعامل شرکت رهساز گستر مهر گفت: در روزهاي مبارک و معطر رمضان هر کسي امکان قاضي کردن کلاه خود را دارد و مي‌تواند از نفس خود به حسابرسي بپردازد و ميزان تسلط بر نفس خود را مورد سنجش قرار دهد. وی افزود: نزديک شدن به خداوند و بهره‌مند شدن از الطاف الهي تنها به اين ماه اختصاص ندارد اما به نظر مي رسد در اين ماه شرايط آماده تر و موانع نزديک شدن به او برداشته مي شود. رمضان بهانه است براي آشتي با ديگران که اگر در اين ماه کينه و دلخوري از يکديگر داريم آن را کنار گذاشته و فراموش کنيم زيرا کسي که مي خواهد راه خدا را در پيش گيرد بايد درون خود را صاف و شفاف کند و کدري درون را با نگاه مثبت انديشي در زندگي
تقويت کند.
جلالي مهر گفت: در اين ماه صفات بدی چون دروغگويي، غيبت و تکبر، تهمت و… را از خانه قلبمان بيرون کنيم و صفات خوبي مانند راستگويي، خوشرويي و نيکو کاري را جايگزين آن کنيم چون ماه رمضان ماه پل سازي بين خود و خدايمان است تا در اين ماه با خودسازي فردي بتوانيم از نعمت‌هاي سفره مهماني خداوند کريم و رحمان برخوردار شويم. وی گفت: براي ورود به اين مهماني باید ابتدا آداب ورود به آن را ياد بگيريم تا در پايان مهماني دست خالي نمانيم. با رعايت آداب اين ماه مي توان از لطف بي کران پروردگارمان بهره‌مند شد و شاهد تحول دروني در
خودمان باشيم. جلالي مهر ادامه داد: پس بياييد با آب و جارو کردن خانه دل و پاکسازي درون، خود و اعضاي خانواده را براي رفتن به مهماني خداوند بزرگ و بي همتا آماده کنيم تا سحر و افطارهاي اين ضيافت الهي به عنوان ارزشمندترين خاطره در ذهن کودکان، نوجوانان و جوانان ايراني ماندگار شود و کانون خانواده در این ماه از الطاف خداوندي
بهره ببرد.
وی تصریح کرد: شرکت رهسازگستر مهر برای ارزش هاي انساني و تقويت هويت انساني در تمام اين سال ها از هيچ کوششي دريغ نکرده و همواره در راستاي منويات مقام معظم رهبري گام‌هاي مؤثري برداشته است.

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر