با هدف جلوگیری از مراجعه بیماران به پایتخت عمل پیوند کلیه بزودی در کرج انجام می‌شود

با هدف جلوگیری از مراجعه بیماران به پایتخت عمل پیوند کلیه بزودی در کرج انجام می‌شود

با تلاش‌های صورت گرفته بزودی شاهد نخستین عمل پیوند در بیمارستان البرز در کرج خواهیم بود.
مجید کرمی، رئیس انجمن بیماران کلیوی البرز با اعلام این خبر افزود: در حال حاضر بیماران کلیوی استان البرز مجبور هستند برای دیالیز و پیوند به تهران مراجعه کنند اما در آینده‌ای نزدیک با تجهیز بیمارستان‌های کرج به بخش دیالیز و پیوند، تمام نیازهای درمانی‌ این بیماران در کرج بر طرف خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان البرز در سال ۷۹ به همت خیران این استان و با هدف کمک به بیماران کلیوی تأسیس شد، افزود: این انجمن برای تجهیز بیمارستان‌های استان به بخش دیالیز و اقدام برای آماده‌سازی زمینه‌های پیوند کلیه در بیمارستان البرز تلاش‌های چشمگیری انجام د اده است.
کرمی تصریح کرد: به‌طور قطع خیران نقش بسیار تعیین کننده‌ای در ساخت مراکز درمانی دارند اما دیدگاه نیکوکاران با هم متفاوت است. برخی علاقه‌‌مند هستند تا هزینه‌های درمان بیماران را پرداخت کنند، برخی دیگر بیماران را از نظر معیشتی حمایت می‌کنند و برخی بیمارستان می‌سازند.
وی با اشاره به مشارکت ۷۰ درصدی خیران در ایجاد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان البرز، ادامه داد: نزدیکی کرج به تهران سبب شده که احساس نیاز به‌وجود بیمارستان بزرگ و مجهز در کرج کمتر احساس شود، این مسأله در گذشته موجب بروز مشکلات فراوانی برای بیماران شده بود به‌طور مثال بیماران کلیوی به دلیل نبود مرکز دیالیز در کرج مجبور بودند یک روز در میان به تهران بروند اما خوشبختانه امروز با وجود ۷ مرکز دیالیز در استان البرز دیگر نیازی به رفتن آنها به تهران نیست.
کرمی در مورد مشکلات بیماران کلیوی گفت: نخستین مشکل آشنایی نداشتن مردم با این بیماری است، بیماران دیالیزی بعد از مدتی بسیار ضعیف می‌شوند تا آنجایی که برخی از مردم با دیدن آنها گمان می‌کنند که این افراد اعتیاد دارند و رفتار نامناسبی را در برخورد با آنها از خود نشان می‌دهند.
وی افزود: بیماران دیالیزی قادر به انجام کارهای سنگین نیستند بنابراین از نظر تأمین مخارج زندگی دچار مشکل می‌شوند، ضمن اینکه این بیماران باید بعد از عمل پیوند مرتب دارو مصرف کرده و تحت مراقبت باشند که این امر هزینه‌های زندگی آنها را افزایش می‌دهد.
کرمی گفت: برای کاهش تبعات بیماری کلیوی امر آموزش باید جدی گرفته شود، ما در انجمن بیش از اینکه بر کمک به بیماران کلیوی تأکید داشته باشیم بر آموزش تأکید می‌کنیم چرا که با آگاه‌سازی مردم می‌توان از گسترش این مشکل در جامعه جلوگیری کرد، متأسفانه از آنجایی که بیماری‌های کلیوی بسیار دیر آشکار می‌شوند لازم است مردم حداقل سالی یک بار چکاب شوند تا در صورت وجود مشکل سریع اقدام کنند.
رئیس انجمن بیماران کلیوی البرز خاطرنشان کرد: ما آمادگی این را داریم که با خیران در هر بخشی که تمایل داشته باشند اعم از تجهیز بخش‌های دیالیز، پرداخت کمک هزینه زندگی به بیماران دیالیزی و پرداخت کمک هزینه پیوند همکاری کنیم.
گفتنی است، اکنون ۲هزار و ۶۷۰ بیمار کلیوی در استان البرز زندگی می‌کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذار