با حضور دبیر کل مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران و جمعی از مسئولان صورت گرفت راه‌اندازی مرکز داوری اتاق بازرگانی البرز

با حضور دبیر کل مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران و جمعی از مسئولان صورت گرفت راه‌اندازی مرکز داوری اتاق بازرگانی البرز

با حضور دبیرکل مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران، معاون برنامه‌ریزی استانداری و مدیر کل دادگستری، قضات و رئیس کانون وکلای استان البرز و مرکز داوری اتاق بازرگانی البرز گشایش یافت.
حسین طوسی رئیس اتاق بازرگانی البرز در حاشیه این آیین گفت: پیگیری‌ها برای گشایش مرکز داوری اتاق البرز از ۲ سال پیش با برگزاری مذاکرات و نشست هایی با مقامات قضایی و دادگستری استان آغاز شد و خوشبختانه توانستیم با همت و کمک مراجع قضایی و دادگستری، فضایی در‌ شأن داوران و بازرگانان استان، این مرکز را به‌طور رسمی راه‌اندازی کنیم.
وی افزود: با همکاری مرکز داوری اتاق ایران، داوران پیشنهادی به تأیید این مرکز رسیده و داوران از امروز کار خود را به‌طور رسمی آغاز کرده و پاسخگوی مراجعاُن خواهند بود.
رفع مشکلات حوزه صنعت از اهداف راه‌اندازی اتاق بازرگانی
طوسی ادامه داد: کاهش مراجعه به محاکم قضایی و دادگستری و رفع مشکلات حوزه صنعت استان در راستای تعالی بهبود مستمر قانون کسب و کار از مهمترین اهداف تشکیل و راه‌اندازی این مرکز است. به گزارش ایرانا، در آیین گشایش این مرکز محمدصادق مهدوی راد مدیرکل دادگستری استان نیز، تسریع در رسیدگی و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه را از مهم‌ترین مزیت‌های نهاد داوری دانست.
وی ادامه داد: تصور و ذهنیت جامعه این است که برای رفع هرگونه اختلاف، دریافت جریمه یا هر تصمیم حکومتی مستلزم مراجعه به دادگستری و اتخاذ دستور از سوی محاکم قضایی هستند و به علت این رویکرد، شورای داوری که در گذشته تصویب شده بود، تعطیل شد. سپس جرائمی که در کمیسیون ماده صد به پرداخت جریمه منتج می‌‌شد به دادگستری ارجاع داده شد و کم کم جرایم قوانین راهنمایی و رانندگی و در نهایت اختلافات خانوادگی و یک سری مسائل این چنینی در سطح جامعه به مراجع قضایی ارجاع داده شد. مهدوی راد تاکید کرد: داوری به عنوان یک نهاد در تمام جوامع کارکرد پراهمیتی دارد و تجربیات حاصله نه تنها ارزش آن را کاهش نداده است بلکه لازم و ضروری است به‌طوری که یکی از موضوعات مهم در جهان است و کشورها در روابط بین‌المللی خود هم نیاز به اتاق داوری را احساس کرده‌اند.
رئیس کل دادگستری استان افزود: بسیاری از اختلافات خانوادگی از طریق قانون حل نمی‌شود و نیازمند وجود داور و نگاه روان‌شناسانه است، چه لزومی دارد این اختلافات و نظایر آن وارد محاکم قضایی شود یا آنکه مشاهده می‌کنیم در جامعه فردی درآمدش از ۲۰۰ هزار تومان پایین‌تر است اما دسته چکی دارد که می‌تواند میلیاردها تومان امضا کند، به هر حال هدف از داوری، قضا زدایی است ضمن آنکه به دلیل مسائل کوچک و قابل حل دیگر پای همه افراد به دادگستری باز نمی‌شود. مهدوی راد گفت: دفتر داوری در اتاق بازرگانی یکی از نهادهای بسیار ارزشمند است که می‌تواند مزایا و امتیازات مهمی را برای تجار به دنبال داشته باشد. وی درباره ویژگی‌های یک داور توضیح داد: داور باید به عدالت عمل کرده چرا که داور مانند یک قاضی است و همانطور که دین مبین اسلام درباره داوری سفارش کرده باید تخصص و تعهد و نیز خیانت نکردن و پایبندی وجود
داشته باشد.
کاهش حجم پرونده‌های قضایی با فعالیت اتاق داوری در بخش تجارت و صنعت
دبیرکل مرکز داوری اتاق بازرگانی ایران نیز در این آیین اظهار داشت: با توجه به تخصصی بودن مسائل اقتصادی، تجاری و اختلافات در این بخش، فعال شدن اتاق بازرگانی در رفع مشکلات اقتصادی تأثیر‌گذار است. علی محبی افزود: در این اتاق، کارشناسان امور اقتصادی با استفاده از اهرم‌های قانونی به حل و فصل مشکلات اقتصادی و تجاری بخش صنعت و معدن می‌پردازند. وی تصریح کرد: فعالیت اتاق داوری در بخش تجارت و صنعت از حجم پرونده‌های قضایی در دادگاه‌ها خواهد کاست ضمن اینکه امور اقتصادی به صورت کارشناسی‌تر بررسی می‌شود. محبی اظهار داشت: برخی اختلافات در دایره صنعت و تجارت ناشی از فهم نادرست از قوانین و مقررات به‌وجود می‌آید. در ادامه این آیین آرش ذوالفقار عضو دیوان داوری اتاق بازرگانی ایران که به عنوان رئیس مرکز داوری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن البرز معرفی شده نیز گفت: فعالان اقتصادی به دلیل پیچیدگی‌های خاص مسائل قضایی یا طولانی شدن روند دادرسی، رغبت چندانی در مراجعه به محاکم قضایی ندارند. وی افزود: مرکز داوری اتاق البرز آمادگی خود را اعلام می‌کند تا با رعایت حیثیت و حقوق اجتماعی فعالان اقتصادی در اسرع وقت با اتکا به دانش داوران متخصص و کارشناسان متبحر در یک مرحله از رسیدگی به حل و فصل دعاوی اقدام کند.

این مطلب را به اشتراک بگذار