با حضور جمعی از کارآفرینان برتر البرز انتخابات اعضای غیردولتی هیأت امنای کانون کارآفرینی برگزار شد

با حضور جمعی از کارآفرینان برتر البرز ۶ نفر از نمایندگان کارآفرین برتر در بخش‌های کشاورزی، خدمات و صنعت به عنوان اعضای غیردولتی هیأت امنای کانون کارآفرینان این استان انتخاب شدند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز در این آیین با اشاره به اینکه البرز از جمله نخستین استان‌هایی بود که در سال ۸۹ مبادرت به تشکیل این کانون کرد، گفت: کانون‌های کارآفرینی با حضور و مشارکت نخبگان، دانشگاهیان، تولیدکنندگان، صنعتگران و فعالان موفق در عرصه کشاورزی، خدمات و تعاونی می‌تواند در تمامی زمینه‌ها به عنوان اتاق فکر کارآفرینان و مبدأ خلاقیت، پویایی و تفکر نو برای توسعه کشور و استان عمل کنند.
علی ایمانی اظهار داشت: این کانون‌ها با گردهم آوردن مسئولان بخش دولتی و فعالان بخش خصوصی می‌توانند در مورد آینده کارآفرینی استان تصمیم‌گیری کنند و تصمیم و ابتکارهای آنان در کارگروه اشتغال استان را به صورت الگویی نوین در جهت اشتغالزایی، کاهش مشکل بیکاری و توسعه اقتصادی مطرح و اجرا کنند.
وی تأکید کرد: اگر کانون‌های کارآفرینی جدی گرفته شوند به‌معنی این است که افکار سازنده در کشور جدی گرفته شده است و از این طریق است که تفکرها در اتاق فکر جمع و در مورد آنها بحث و تبادل نظر می‌شود، بنابراین درصدد هستیم با پررنگ کردن نقش کانون‌های کارآفرینی به بررسی موانع و مشکلات پرداخته و برای آنها راهکار ارائه کنیم. ایمانی همچنین به دستورالعمل اجرایی کانون کارآفرینان اشاره کرد و گفت: ایجاد نظام مدیریت یکپارچه راهبردی در توسعه کارآفرینی، کشف و بهره‌گیری مطلوب از ظرفیت‌های نهفته کارآفرینان، تعامل مستمر بین مدیران و کارشناسان نهادهای حاکمیتی با کارآفرینان بخش غیردولتی برای تصمیم‌سازی و پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای البرز از جمله اهداف کانون کارآفرینان استان است.
وی خاطرنشان کرد: کارآفرینان برتر و موفق حوزه‌های مختلف صنعتی، خدماتی، بازرگانی و صاحبان کسب و کارهای خانگی موفق که در فعالیت‌های کارآفرینی، نوآوری و دارای ارزش افزوده بالا مشغول به فعالیت هستند، استادان برجسته و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های استان که دارای فعالیت‌های برجسته در حوزه کارآفرینی هستند، نمایندگان تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی (NGO) استانی فعال در حوزه کارآفرینی و مسئولان، کارشناسان و نمایندگان سازمان‌ها و اداره‎های دولتی حامی حوزه کارآفرینی اعضای کانون کارآفرینان استان را تشکیل می‌دهند.
ایمانی ادامه داد: کانون کارآفرینان استان به صورت هیأت امنایی اداره می‌شود و ارکان آن شامل هیأت امنا، رئیس، دبیر و اعضای کانون کارآفرینان هستند که از میان آنان، رئیس و دبیر کانون به پیشنهاد مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و از بین اعضای غیردولتی هیأت امنا معرفی و با ابلاغ معاون برنامه‌ریزی استانداری تعیین می‌شوند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز یادآور شد: از میان اعضای هیأت امنای این کانون، معاون برنامه‌ریزی استانداری به عنوان رئیس هیأت، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان به عنوان دبیر هیأت هستند و رئیس مرکز صدا و سیما، دبیر کانون عالی کارفرمایی، دبیر کانون عالی کارگری استان، ۲ عضو هیأت علمی با معرفی دانشگاه مادر استان و تأیید رئیس یا دبیر هیأت و ۴ نفر صاحب‌نظر از نمایندگان کارآفرینان برتر ملی یا استانی با معرفی مدیر کل کار و امور اجتماعی استان سایر اعضای این هیأت امنا را تشکیل می‌دهند.
در پایان این انتخابات ۶ عضو منتخب غیردولتی هیأت امنا کانون کارآفرینان استان البرز، رئیس هیأت‌مدیره و دبیر هیأت امنا نیز منصوب شدند که برای صدور احکام به استانداری البرز معرفی خواهند شد.
نشست نمایندگان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی استان البرز
در تحول دیگری دلاور نظری مدیر کل سازمان‌های کارگری و کارفرمایی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در نشستی با مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان البرز و جمعی از نمایندگان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی استان دیدار و گفت‌وگو کرد. نظری، هدف سازمان‌‎های کارگری و کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را نظارت بر کار انجمن‌ها و تشکلات کارگری و کارفرمایی اعلام کرد و گفت: در دولت یازدهم رویکرد اداره کل سازمان‌های کارگری و کارفرمایی وزارت متبوع تعامل و همراهی با فعالان صنفی در زمینه توسعه تشکل‌های صنفی کارگری و کارفرمایی است و این سازمان با رویکرد دخالت نکردن در امور تشکل‌های صنفی کارگری و کارفرمایی به وظیفه نظارتی خود عمل می‌کند با این حال همچنان برخی به غلط وظایف نظارتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را دخالت در امور صنفی
تعبیر می‌کند. وی بازبینی و اصلاح ساختارهای موجود صنفی را از برنامه‌های سازمان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی عنوان کرد و افزود: ما به دنبال خالص‌سازی تشکل‌ها و غربالگری آنها هستیم و افراد و تشکل‌های واقعی باید رأس امور قرار گیرند، در مجموع نگاه دولت یازدهم به تشکل‌ها رویکرد جدیدی است که همسو با این رویکرد تشکل‌ها نیز باید جایگاه واقعی خود را پیدا کرده و در نهادهای تصمیم‌گیری دولت تأثیر‌گذار باشند و در همین راستا این سازمان از پیشنهادات سازنده تشکلات صنفی در استان‌ها به دلیل ارتقا و توسعه تشکل‌ها استقبال می‌کند.
علی ایمانی، مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی البرز نیز در این نشست ضمن ارائه گزارش از عملکرد و وضع تشکل‌های کارگری و کارفرمایی استان، گفت: در دولت یازدهم و بویژه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و نیز معاونت روابط کار وزارت متبوع فعالیت‌های خوبی برای توسعه و ارتقای تشکل‌های صنفی انجام گرفته و در حال حاضر تشکل‌های کارگری و کارفرمایی از نقش تعیین‌کننده‌ای در حوزه کار و تولید و تصمیم‌سازی‌های کلان برخوردار بوده و مسئولیت اجتماعی بالایی برعهده آنها قرار گرفته است. در پایان این نشست علی اصلانی، رئیس کانون شورای اسلامی کار، شادبخش رئیس خانه کارگر و رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان و تعدادی از نمایندگان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی استان البرز مطالب و خواسته‌هایی را در مورد مسائل و مشکلات مرتبط با تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی و شوراهای اسلامی کار استان مطرح کردند.
استقبال دانش‌آموزان البرزی از موزه تاریخ طبیعی
مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست البرز از استقبال دانش‌آموزان این استان از موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی البرز خبر داد و گفت: نسل جوان در صورت فراهم بودن شرایط، آمادگی همکاری برای حفاظت محیط زیست را دارد.
به گزارش فارس، حسین محمدی اظهار داشت: استان البرز دارای ظرفیت‌های متعددی در حوزه محیط زیست، گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری است.
وی تصریح کرد: این شرایط موقعیت مناسبی برای توسعه گردشگری استان البرز را فراهم کرده، به شرط آنکه بتوانیم از محیط زیست و منابع طبیعی ارزشمند بویژه در منطقه حفاظت شده البرز جنوبی به درستی حفاظت کنیم.
این مسئول افزود: اهداف مهم سازمان محیط زیست برای حفاظت از منابع گیاهی و جانوری و محیط زیست ارزشمندی که در اختیار نسل امروز قرار گرفته، به طور قطع بدون همکاری و مشارکت مردم محقق نمی‌شود.
محمدی گفت: برای این منظور نیز باید آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی لازم به شهروندان بویژه کودکان و نوجوانان انجام شود، تا آنها از ضرورت حفاظت صحیح از محیط زیست مطلع شوند. وی اظهار داشت: در همین راستا این سازمان طرح‌هایی را به صورت مشترک با دیگر نهادهای آموزشی و فرهنگی از جمله آموزش و پرورش استان البرز در دست اجرا دارد که بخشی از آن مربوط به آگاهی بخشی به نسل جوان، دانش‌آموزان و دانشجویان است. مدیرکل سازمان حفاظت از محیط زیست استان البرز با اشاره به فعالیت موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی در این استان گفت: موزه فوق از اوایل سال ۹۲ در پارک شهید چمران کرج راه اندازی شده و تا به امروز اقشار مختلف مردمی از آن بازدید کرده‌اند. محمدی گفت: در میان بازدید مردمی از این موزه، میزان بازدید دانش‌آموزان چشمگیر، قابل توجه و بی‌نظیر است، به صورتی که تنها طی ۹ ماه ابتدای سال جاری بیش از ۷ هزار دانش‌آموز از این مرکز بازدید کرده‌اند. وی اظهار داشت: توجه ویژه دانش‌آموزان به موزه منابع طبیعی و تنوع زیستی استان البرز نشان دهنده این است که آنها در صورت ارائه آموزش‌های لازم و فراهم‌سازی شرایط مناسب، آماده هرگونه همکاری برای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی هستند. محمدی گفت: استفاده از این ظرفیت ارزشمند، در راستای تحقق اهداف سازمان حفاظت از محیط زیست، از جمله اولویت‌های اصلی این سازمان در سراسر کشور و بویژه استان البرز است.

این مطلب را به اشتراک بگذار