سواد رسانه ای؛ اصلاح الگوی تولید تا مصرف!

Posted by on 9:52 ق.ظ in بازاریابی رسانه های اجتماعی | دیدگاه‌ها برای سواد رسانه ای؛ اصلاح الگوی تولید تا مصرف! بسته هستند

سواد رسانه ای؛ اصلاح الگوی تولید تا مصرف!

تقویت سواد رسانه‌ای باعث می‌شود همچنان که شهروندان در انتخاب غذای خود در سفره‌های غذایی دقت و حساسیت به خرج می‌دهند در کسب اطلاعات و خبر هم دقیق باشند، پیامی که وارد ذهن انسان می‌شود حتی بیشتر از غذا می‌تواند در نگرش، رفتار، عملکرد و جهان بینی او موثر باشد، لذا نمی‌توان شهروندان را در انبوهی از رسانه‌های ناشناس، مغرض و هدف دار رها کرد و توقع داشت امنیت روانی جامعه تامین شود.

سواد رسانه ای؛ اصلاح الگوی تولید تا مصرف!

به گزارش دانستنی انلاین ، کبیری مدیر روابط‌عمومی شورای شهر تهران در یادداشتی نوشت: توسعه و پیشرفت‌های روزافزون بشر، انسان امروزی را با پدیده‌های مدرن و پیچیده‌ای مواجه کرده است، چند دهه پیش داشتن سواد خواندن و نوشتن آدمی را مستعد زیستن در جهان می‌کرد و هر شهروند با اتکا به همان دانش مختصر به زندگی عادی خود ادامه می‌داد. اما دنیای مدرن و ملزومات آن، شهروندان را وارد فرآیند‌های پیچیده تری برای زیست در جهان کرد، نمونه آن سواد رایانه بود که سال هاست به نیازی ضروری برای بشر تبدیل شده و کمتر شهروندی می‌تواند بدون شناخت و آگاهی دقیق نسبت به عملکرد و کارکرد ابزار‌های رایانه ای، به امورات روزانه مشغول باشد.

در چنین جهانی و با توجه به گسترش ابزار‌های ارتباطی و به ویژه شبکه‌های اجتماعی و اهمیت رسانه‌ای در شکل گیری الگو‌های رفتاری و اعتقادی شهروندان، سواد رسانه‌ای از اهمیت زیادی برخوردار است. امروز شهروندان همچنان که می‌توانند در سبد غذایی خود، با انتخاب رژیم غذایی دلخواه و مناسب از غذا‌ها و خوراکی‌های متفاوتی استفاده کنند، وجود منابع خبری، رسانه‌ای باعث شده شهروندان روزانه در معرض اخبار و اطلاعات متفاوت و گا‌ها متناقضی قرار گیرند؛ اینکه هر شهروند از چه منبع خبری، چگونه و به چه میزان از منابع رسانه یا استفاده کند، اعتقادات، نگرش، رفتار و سبک زندگی او تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

سواد رسانه‌ای در واقع درک متکی بر مهارت‌هایی است که به هر شهروند می‌آموزد رسانه‌ها و تولیدات آن از کدام منابع خبری و با چه هدف و مقصودی تولید می‌شوند، به زبان ساده‌تر وقتی شهروند، مدیر، مسئول و حتی یک فعال رسانه‌ای هم در معرض اخبار مختلف قرار می‌گیرد باید درک نسبی نسبت به فضای موجود داشته باشد تا بتواند برداشت و تحلیل واقع بینانه‌ای نسبت به پیام‌های رسانه‌ای داشته باشد، گا‌ها در ارتباطات روزانه و فعالیت‌های کاری با شهروندان و حتی مدیرانی مواجه می‌شوم که به راحتی تحت تاثیر تکنیک‌های فریب رسانه‌ای قرار می‌گیرند و ناآگاهانه در خدمت صاحبان رسانه برای انتقال پیام و نیل به هدف آن‌ها هستند.

همچنان که ورود پدیده‌های مختلف بشری باعث شد شهروندان در معرض آموزش‌های جدید و موردنیاز قرار بگیرند، افزایش تاثیر رسانه‌ها بر شکل گیری الگو‌های رفتاری نیز ضرورت آموزش سواد رسانه‌ای را افزایش داده است، این آموزش هم باید به تولیدکنندگان خبر و پیام یا همان اصحاب رسانه و هم مخاطبان به عنوان مصرف کنندگان یعنی شهروندان عادی ارائه شود، گا‌ها اخباری در برخی رسانه‌ها منتشر می‌شود که شگرد‌های رسانه‌ای همچون دستکاری و تحریف در آن مشهود است، اما هم تولیدکنندگان و هم مصرف کنندگان به راحتی تحت تاثیر آن، نسبت به انتشار آن اقدام می‌کنند.

تقویت سواد رسانه‌ای باعث می‌شود همچنان که شهروندان در انتخاب غذای خود در سفره‌های غذایی دقت و حساسیت به خرج می‌دهند در کسب اطلاعات و خبر هم دقیق باشند، پیامی که وارد ذهن انسان می‌شود حتی بیشتر از غذا می‌تواند در نگرش، رفتار، عملکرد و جهان بینی او موثر باشد، لذا نمی‌توان شهروندان را در انبوهی از رسانه‌های ناشناس، مغرض و هدف دار رها کرد و توقع داشت امنیت روانی جامعه تامین شود. رسیدن به این هدف بیش از آنکه نیاز به فیلتر، انسداد و رفتار‌های این چنینی باشد نیازمند افزایش سواد رسانه یا شهروندان است تا آن‌ها آگاهانه و منطبق بر نیاز‌های واقعی و سبک زندگی خود به منابع خبری معتبر رجوع کنند، در غیر این صورت سلامت روانی جامعه همیشه تحت تاثیر فضاسازی و مقاصد صاحبان خبر قرار خواهد گرفت./شارا


خداحافظی خبرنگار رم با صداوسیما

Posted by on 1:39 ب.ظ in بازاریابی رسانه های اجتماعی | دیدگاه‌ها برای خداحافظی خبرنگار رم با صداوسیما بسته هستند

خداحافظی خبرنگار رم با صداوسیما

حمید معصومی نژاد از شرایط سختش در رم گلایه کرد و گفت: بنده به عنوان خبرنگار آزاد فارسی زبان صداوسیما حقوق ثابت ندارم و براساس گزارش‌هایی که به صداوسیما ارسال می‌کنم دستمزد می‌گیرم؛ این در حالی است که در بخش برون مرزی خبرنگاران آن برای یک گزارش هفت برابر ما حقوق می گیرند.

به گزارش دانستنی آنلاین، حمید معصومی نژاد گفت: : به مدت ۵ ماه است در خبرها حضور ندارم و در این مدت هیچ درآمدی نداشتم و در شرایط خیلی سختی هستم. دلیل حذف شدن من را باید از دوستان در ایران بپرسید. توکل‌مان به خدا است همچنان ایستاده‌ایم و شرافت و اعتبار حرفه‌ای‌مان را زیرپا نمی‌گذاریم.

خداحافظی خبرنگار رم با صداوسیما

معصومی نژاد به شرایط سخت زندگی خود در ایتالیا اشاره می‌کند و می‌گوید: من اینجا به عنوان خبرنگار صداوسیما زندان رفتم، چندماه حصر خانگی کشیدم و مشکلات بسیار بسیار زیادی داشتم، حداقل انتظار دارم کسی تماس بگیرد و اعلام کند که شما دیگر #خبرنگار صداوسیما نیستید.

این خبرنگار باسابقه در پایان گفت: اعلام می‌کنم که اموال بنده پس از ۳۰ سال خدمت شبانه‌روزی برای صداوسیما یک اپارتمان ۶۰ متری در طبقه چهارم است که آسانسور هم ندارد و هنوز اقساط آن را هم پرداخت نکردم./پارسینه


بازگشت طبیب به آنتن – پایگاه خبری دانستنی آنلاین

Posted by on 5:32 ب.ظ in بازاریابی رسانه های اجتماعی | دیدگاه‌ها برای بازگشت طبیب به آنتن – پایگاه خبری دانستنی آنلاین بسته هستند

بازگشت طبیب به آنتن – پایگاه خبری دانستنی آنلاین

به گزارش دانستنی آنلاین، برنامه تلویزیونی طبیب که به دلیل اظهار نظر مهمان این برنامه از جدول پخش شبکه سه کنار رفته بود، از دوشنبه ۲۰ تیرماه به تهیه‌کنندگی علی زاهدی و با اجرای پیمان طالبی روی آنتن شبکه سه می‌رود.

بازگشت طبیب به آنتن

پیش از این دادستان انتظامی نظام پزشکی تهران با ارسال نامه‌ای به  رئیس سازمان صداوسیما، بازگشت برنامه «طبیب» به آنتن تلویزیون را خواستار شده بود. در این نامه دکتر بابک عادلی معاون و دادستان انتظامی سازمان نظام پزشکی تهران، ضمن اشاره به تاثیر مثبت برنامه «طبیب» در حفظ و ارتقاء سلامت و بهداشت مردم ایران و پشتوانه این برنامه به مخاطبان پرشمار آن و اقرار کارشناس این برنامه به اشتباهی که در این برنامه صورت گرفته بود، فراهم کردن تمهیدات لازم برای پخش مجدد این برنامه را از رئیس رسانه ملی درخواست کرده بود.

گفتنی است پیرو اظهار نظر کارشناس برنامه طبیب در ۲۸ خردادماه که «یکی از دلایل شیوع آرتروز» در ایرانیان را نماز خواندن عنوان کرده بود، این گفته منجر به توقف پخش این برنامه و حذف آن از آنتن شبکه سه سیما شد./فارس

تی تی به سینما آمد

Posted by on 1:11 ب.ظ in بازاریابی رسانه های اجتماعی | دیدگاه‌ها برای تی تی به سینما آمد بسته هستند

تی تی به سینما آمد

فیلم «تی‌تی» در اولین روز اکران خود حدود ۴۰۰ میلیون تومان بلیت فروخت.

به گزارش دانستنی آنلاین، «تی‌تی» به کارگردانی آیدا پناهنده دو سال قبل در جشنواره سی‌ونهم فیلم فجر در ایران رونمایی شد. این فیلم در دو سال اخیر کرونایی به اکران نرسید ولی از روز گذشته نمایش عمومی آن در سینماهای کشور آغاز شده است.

در این فیلم عاشقانه که نویسندگی ان برعهده پناهنده و همسرش ارسلان امیری بوده، الناز شاکردوست، هوتن شکیبا و پارسا پیروزفر نقش‌های اصلی را ایفا کره‌اند.

آخرین خبر | اکران «تی تی» با بازی الناز شاکردوست به تعویق افتاد

شب گذشته ۱۵ تیرماه عوامل این فیلم در پردیس سینمایی کورش در اولین سانس‌ها مخاطبان خود را همراهی کردند.

آیدا پناهنده کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده فیلم به مخاطبان خود گفت: امیدوارم بعد از دیدن فیلم، دختران و پسرانی که یکدیگر را دوست دارند، بیش از قبل به هم عشق بورزند. همسران بیشتر همدیگر را دوست داشته باشند و فرزندان و والدین بیش از پیش به هم محبت کنند، چون فرصت دوست داشتن در زندگی ما کوتاه است و این فرصت کوتاه را باید قدر دانست. عشق، حلقه‌ مفقوده‌ روزگار ماست.

او از تماشاگران خواست با حمایت خود از فیلم‌های روی پرده، مسیر سینمای ایران را روشن نگه دارند و تاکید کرد که با وجود مشکلات معیشتی و دشواری‌های زندگی، سینما بیش از هر زمان دیگری به حضور جدی و پرشور مردم نیاز دارد.

فیلم سینمایی تی تی : زمان اکران ، خلاصه داستان و بازیگران تی تی

الناز شاکردوست هم با ابراز خوشحالی از تماشاگرانی که برای دیدن «تی‌تی» آمده‌ بودند، از آن‌ها خواست به دیدن فیلم «زالاوا» ساخته ارسلان امیری نیز بروند. همچنین هوتن شکیبا که اخیرا به واسطه گویندگی به جای شخصیت «بچه» در برنامه «مهمونی» مورد توجه بوده، بیان کرد: یک گروه بزرگی سه سال پیش با سختی زیاد در کنار برف، باران و کولاک این فیلم را ساختند و خوشحالم بالاخره فیلم را می‌توانیم در کنار مردم روی پرده سینما ببینم.

«تی‌تی» تاکنون ۹۳۰۰ بلیت و با رقم ۴۰۰ میلیون تومان فروخته است./ایسنا

انتصاب رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی

Posted by on 1:03 ق.ظ in بازاریابی رسانه های اجتماعی | دیدگاه‌ها برای انتصاب رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی بسته هستند

انتصاب رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی حجت الاسلام حامد حاجی ملامیرزایی را به عنوان رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی این وزارتخانه منصوب کرد.

انتصاب رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی

به گزارش دانستنی انلاین ، در حکم محمدمهدی اسماعیلی خطاب به حجت الاسلام حامد حاجی ملامیرزایی آمده است:

«جناب حجت ­الاسلام آقای دکتر حامد حاجی ملامیرزایی

با توجه به دانش، تجربه و شناخت جناب­عالی از نقش تحولات فضای مجازی در عرصه فرهنگ، هنر و رسانه، به موجب این حکم به سمت «رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی» منصوب می شوید.

این مرکز به عنوان پیشران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فضای مجازی و ارتقای نظام حکمرانی فضای مجازی، باید جایگاهی محوری در تحول و اعتلای مرجعیت وزارت متبوع در نظام فرهنگی کشور داشته باشد. در همین راستا، اولویت­های دوره­ جدید فعالیتی آن مرکز به شرح زیر ابلاغ می شود:

۱ـ شبکه سازی و هم­افزایی ظرفیت ارتباط بخش­های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای فراگیرسازی تولید و نشر محتوا و خدمات در فضای مجازی توسط اهالی فرهنگ، هنر و رسانه؛

۲ـ بسیج نیروهای جوان و انقلابی کشور و نیز همسوسازی ظرفیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای محوریت­بخشی به جایگاه خانواده در سلامت فرهنگ و ارتباطات عمومی و سواد زیست مجازی مردم؛

۳ـ ایجاد پنجره واحد توسعه تولید، عرضه، رتبه ­بندی و مصرف محتوای ویژه کودک و نوجوان در فضای مجازی مطابق مصوبه شورای عالی فضای مجازی؛

۴ـ توسعه سکو(پلتفرم)های اختصاصی حوزه فرهنگ، هنر و رسانه برای نقش­آفرینی موثرتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راهبری و نظارت بر تولید، نشر و مصرف محتوا و خدمات فرهنگی در کشور

۵ـ طراحی و پیگیری تاسیس کارخانه نوآوری فرهنگ و نیز هماهنگی و بازآفرینی ظرفیت بخش های مختلف وزارت متبوع در قالب سازمان صنایع خلاق و فرهنگی؛

۶ـ گسترش کاربست فناوری­های نوپدید به ویژه هوش مصنوعی در اعمال حکمرانی فرهنگی با تأکید بر امور نشان­­گذاری، نظارت و رتبه­بندی محتوا و خدمات و نیز فعالان فرهنگی در فضای مجازی؛

۷ـ فعال سازی کمیسیون هماهنگی و تنظیم ­گری کنش­گران لایه محتوا و خدمات فرهنگی، هنری و رسانه ­ای در شبکه ملی اطلاعات کشور مطابق مصوبات و قوانین ابلاغی به این وزارت­خانه

فرصت را مغتنم شمرده و از زحمات و تلاش­های سازنده برادر فاضل و اندیشمند جناب آقای دکتر محمدرضا بهمنی در مدت ایفای مسؤولیت تقدیر و تشکر نموده و همچنان از ایشان برای همکاری و همفکری در جهت پویایی و ارتقاء سطح برنامه­ها و فعالیت­های مرکز دعوت به عمل می­آورم .

مزید توفیق جناب‌عالی را در نیل به اهداف دولت مردمی ظل توجهات حضرت ولی عصر(عج) و رهبری حکیمانه حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه ای (مدظله العالی) از خداوند متعال خواستارم.»

گفتنی است، حجت الاسلام حامد حاجی ملا میرزایی متولد سال ۱۳۵۹ و عضو هیات علمی دانشگاه عالی دفاع ملی است.

از جمله سوابق علمی و مدیریتی وی می توان به مدیر تولید علم و آینده پژوهی دانشگاه عالی دفاع ملی، مدیر دفتر راهبردهای اقتصادی و تقسیم کار ملی- معاونت تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی، مجری پروژه ملی تدوین اکوسیستم پلیس هوشمند، مجری پروژه ملی تدوین الگوی خط مشی گذاری فضای مجازی، مجری پروژه ملی سکوی فضای مجازی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مجری پروژه ملی مطالعات فضای مجازی نقشه مهندسی فرهنگی کشور، مجری پروژه ملی الگوی خط مشی گذاری سند تحول آموزش و پرورش و … اشاره کرد.

از دیگر سوابق علمی، پژوهشی رئیس جدید مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی، مدیر تحقیق و توسعه IT شرکت ملی نفتکش ایران (NITC)، مشاوره و مشارکت علمی در تهیه برنامه های ملی، سیاست ها و خط مشی های مصوب شورایعالی فضای مجازی، تدریس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا متربط با فناوری اطلاعات، ده ها مقاله علمی و پژوهشی و … به شمار می آید.

وی همچنین دارای ۱۵ کتاب علمی و مرجع دانشگاهی در موضوعات فناوری اطلاعات و فضای مجازی، راهنمایی و مشاوره بیش از ۲۰ عنوان رساله دکترا در دانشگاه های کشور است و داوری بیش از ۱۵ عنوان رساله ارشد و دکترا، تدوین بیش از ۱۵ طرح و برنامه ملی در حوزه فضای مجازی ، شبکه ملی اطلاعات و هوشمند سازی و … را نیز عهده دار بوده است.

پیش از این محمدرضا بهمنی عهده دار این مسئولیت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که به تازگی به معاونت فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی منصوب شده است./فارس


WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر