بازاریابی چیست؟ برندیگ چیست؟ و تفاوت بازاریابی و برندیگ چیست؟

طیفی از نظرات در این مورد یعنی تفاوت بازاریابی و برندیگ وجود دارد اما از نظر من بازاریابی ارتقای فعالانه ی یک کالا یا خدمت است.

بازاریابی یک تاکتیک فشار است. آن یک پیام را به سمت دستیابی به نتایج فروش هل می دهد :” محصول ما را بخر چون بهتر از بقیه است” . (یا چون جذاب تر است یا چون همه سلبریتی ها ان را می خرند یا چون شما این مشکل را دارید و محصول ما آن را حل می کند).

این بیش از حد ساده است. اما برندینگ چیز دیگری است. برندینگ باید اقدامات بازاریابی را هم به پیش ببرد و هم پایه گذاری کند. برندینگ تاکتیک فشار نیست، بلکه تاکتیک کشش است. برندینگ واقعیت اساسی یا ارزش واقعی یک سازمان, محصول یا خدمت را بیان می کند. آن با شخصیت ها, ارزش ها, نگرش هایی ارتباط دارد که مشخص می کند این برند خاص چه چیز هست و چه چیز نیست.

تفاوت بین بازاریابی و برندینگ

یک برند به تشویق افراد برای خرید محصول کمک می کند و به طور مستقیم از هر فعالیت مربوط به فروش یا بازاریابی حمایت می کند اما برند آشکارا نمی گوید “من را بخر” . بلکه می گوید “این چیزی است که من هستم. این علت وجود من است. اگر با آن موافقی , اگر من را دوست داری, می توانی مرا بخری و از من حمایت کنی و من را به دوستان پیشنهاد کنی”.برندینگ استراتژیک است. بازاریابی تاکتیکی است. بازاریابی ممکن است به یک برند مربوط باشد ولی برند بزرگتر از هر اقدام مربوط به حیطه بازاریابی است. برند چیزی است که باقی می ماند. برند به ذهنیت شما در مورد یک محصول یا خدمت یا سازمان ارتباط دارد.

برند

برند در نهایت چیزی است که تعیین می کند که شما به یک مشتری وفادار تبدیل شوید یا خیر.

بازاریابی ممکن است شما را قانع کند که یه تویوتای خاص یا یک اتومبیل خارجی خاص را که تا به حال نداشته اید بخرید ولی برند است که تعیین می کند شما تا پایان عمر اتومبیل های تویوتا را خریداری کنید. برند از چیزهای زیادی تشکیل شده است . مهم ترین آنها تجربه های به دست آمده از یک برند است. آیا این اتومبیل مطابق وعده های شرکتش کار کرده است یا نه؟ آیا تولید کننده استانداردهای کیفیتی را حفظ کرده است یا نه؟ بازاریابی باعث خرید می شود. برند مشتری وفادار, حامی و حتی طرفداران دو آتشه را ایجاد می کند. آیا بازاریابی یک هزینه است؟ فعالیت های بازاریابی بر اساس تحقیقات و اقدامات ضعیف قطعاً هزینه هستند اما بازاریابی های مبتنی بر تحقیقات خوب و اقدامات خوب یک سرمایه گذاری به حساب می آیند که در زمان فروش و تقویت برند سودآوری خواهد داشت. آیا برندینگ هزینه است؟ اگر سطحی نگاه کنیم بله هزینه است

ولی سود آن, وفاداری است. سود آن آسان شدن و مؤثر تر شدن کار فروش است , سود آن داشتن کارمندان وفادار و سختکوش است و مشتریان وفاداری که شرکت و محصولاتش را به دیگران توصیه می کنند. برندینگ برای موفقیت یک کسب و کار , داشتن ویژنی برای اینده یا کارکنانی با کیفیت الزامی است. برندینگ فنداسیونی محکم برای عملیات موفقیت آمیز سازمان است.

منبع: کارنیل

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر