بازاریابی خوب و مؤثر بر روی یک شالوده و بنیان خوب استوار می‌شود. یک باور در محصول یا خدمت! یک خواست یا میل و آرزوی بادوام و پایدار! و البته با انگیزه تولید سود و ثروت!

 بازاریابی همانند یک ساختمان نیاز به فونداسیون خوب دارد

با نقشه‌ها و طرح‌ها آغاز کنید

برای بازاریابی همانند یک ساختمان ، شما نیاز به طرح‌ها و برنامه‌هایی در طی راه دارید تا همه اعضای تیم را برای حرکت به‌سوی یک هدف مشخص هدایت کنید. داشتن این طرح و برنامه‌ها به این معنا نیست که شما نمی‌توانید در طی مسیر، طرح‌ها و برنامه‌های خود را تغییر دهید، اما اطلاع از این که یک طرح و برنامه چطور می‌تواند و باید منطبق با کلیه فعالیت‌های شما باشد، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

طرح بازاریابی شما باید به‌طور کامل چگونگی رشد و گسترش مجموعه شمارا در طی مسیر مشخص کند، این که باید به چه چیزهایی دست پیدا کنید، چه چیزهایی موجب ایجاد موفقیت می‌شود و این که در طی زمان چگونه قرار است به آن نقطه برسید. به عبارتی این طرح باید شامل یک استراتژی و نقشه عملیاتی برای دستیابی به اهداف شما هم باشد.

 

ساختمان

فهرستی از موارد موردنیاز تهیه کنید

هر سازنده خوب و دانا در ابتدا کار فهرستی از ابزارها و اقلام موردنیاز برای استفاده در طی فرایند ساخت تهیه‌کرده همچنین برنامه‌ای زمان‌بندی‌شده در رابطه با زمان استفاده از هر یک از آن‌ها ارائه می‌کند. مثلاً شما هرگز مصالح موردنیاز برای اجرای سقف ساختمان را پیش از اجرای دیوار در محل کارگاه تخلیه نمی‌کنید. به همین ترتیب در امر بازاریابی هم، برخی اقلام تحویل شدنی  در طی رشد و پیشرفت دیگر فعالیت‌های شما موردنیاز است. البته ممکن است همه آن‌ها را در ابتدا تهیه کنید، اما عموماً این کار منطقی نبوده و اجرا نمی‌شود. بنابراین اقلامی را که نیاز دارید، اولویت‌بندی کرده و اجازه دهید برنامه عملیاتی شما زمان تهیه کردن هر یک از آن‌ها را به شما دیکته کند.

 

ابتدا از طبقه اول شروع کنید

اساس معمول و اولیه بازاریابی که به آن‌ها نیاز دارید، عبارتند از: یک لوگو، یک استراتژی جایگاه‌یابی، یک پیشنهاد منحصربه‌فرد فروش

عناصر ضروری کسب‌وکار از قبیل شماره تلفن، فهرست ایمیل‌ها و یک آدرس سایت اینترنت تا آن‌ها را بر روی کارت ویزیت خود درج کنید و نیز ممکن است به برخی از اقلام و لوازم موردنیاز برای تحریر هم نیاز داشته باشید. البته نیاز به تهیه و چاپ سربرگ یا کارت ویزیت خیلی سنگین و آن‌چنانی برای هر فردی ندارید، اما باید آن‌ها را آماده کرده و در اختیار افرادی قرار دهید که به‌عنوان نماینده و چهره‌های اصلی سازمان شما شناخته می‌شوند.

همچنین امروزه نیاز به یک وب‌سایت و عضویت و فعالیت داشتن در شبکه‌های اجتماعی مختلف هم به‌طور کامل احساس می‌شود؛ هرچند که طراحی و اداره یک وب‌سایت خیلی سنگین و با تمام امکانات هم در ابتدای راه نیاز نیست. اما باید وب‌سایتی را در اختیار داشته باشید که قادر به ارائه اطلاعات کامل و شفاف در رابطه با محصولات و خدمات شما باشد و همچنین راه و روشی برای مردم جهت برقراری تماس با شمارا ارائه نماید. حساب شبکه‌های اجتماعی شما باید برقرار بوده و تعامل لازم و کافی با مخاطبین شما ایجاد کند و همچنین همواره باید نظارت کافی بر روی فعالیت‌های انجام‌شده بر روی آن‌ها داشته باشید. توجه داشته باشید که همانند یک شماره تلفن تماس – راه‌اندازی این موارد را هم جزء هزینه‌های اولیه راه‌اندازی یک کسب‌وکار در نظر گرفته و این‌گونه به مخاطبین خودتان اجازه دهید تا به هر طریقی که تمایل دارند با شما ارتباط برقرار کنند.

 

پس از طبقه همکف، به سراغ طبقه دوم بروید

در مرحله بعدی باید برای فروش و پشتیبانی‌های لازم و ضروری هم از آمادگی‌های لازم برخوردار شوید. مواردی از قبیل بروشورها و یا کاتالوگ، برگه‌های فروش، قالب‌های ایمیل، متن سخنرانی برای ترفیع و ترویج کسب‌وکار و محصول خودتان و … شامل این بخش می‌شود. درواقع شاید بتوان گفت فهرست این موارد بی‌پایان است، اما در این مرحله هم نباید اولویت‌بندی را فراموش کنید. برنامه اولیه شما بازهم در این مرحله به شما در فرایند اولویت‌بندی تهیه این اقلام کمک می‌کند.

ساختمان

سقف را اضافه کنید

من ترجیح می‌دهم سقف هر کسب‌وکاری را افراد، کارکنان و شرکای آن کسب‌وکار در نظر بگیرم. تیمی از بهترین افراد را به استخدام خود دربیاورید و  همواره در آرامش و به‌دوراز دردسرهای دیگر کسب‌وکارها فعالیت کنید. تیمی از بدترین افراد ممکن را به استخدام خود دربیاورید و سیلی از مشکلات غیرقابل‌پیش‌بینی را به‌سوی خود سرازیر کنید. پس به سقف سازمان و کسب‌وکار خود به‌شدت توجه داشته باشید. برای آن کم نگذارید، در غیر این صورت همواره باید سطل‌های متعددی در دست داشته و برای جلوگیری از سرازیر شدن آب باران در زیر اثاثیه خود آن‌ها را در جای‌جای ساختمان خود قرار دهید.

یک تیم قوی و قابل‌اطمینان از همکاران و شرکا حتی به شما کمک می‌کند تا در بحبوحه باد و طوفان هم بدون نگرانی به ساخت و توسعه کسب‌وکار خود ادامه دهید. فقط و فقط به این فکر کنید که اگر مثلاً در کنار ساختمان یک درختی وجود داشته باشد و براثر یک حادثه شکسته و بر روی سقف شما سقوط کند.

وارد مرحله نازک‌کاری شوید

شما فونداسیون خوب و مناسبی تدارک دیده‌اید، طبقه اول را با استحکام لازم بناکرده‌اید، طبقه دوم را بر روی آن قرار داده و سقف ساختمان را هم نصب‌کرده‌اید. حالا مجدداً می‌توانید به سراغ هر یک از این بخش‌ها رفته و نازک‌کاری‌های لازم را پیاده کنید. اصول اساسی اولیه – استخوان‌ها – در جای خود قرار داده‌شده و اکنون در آرامش نسبی می‌توانید به نازک‌کاری بپردازید.

در این مقطع زمانی ممکن است نیاز داشته باشید که نیروهایی را به‌صورت قراردادی استخدام کنید که در حوزه کاری خودشان دارای تخصص و تبحر کافی هستند، چراکه مطمئناً شما هم مثل بسیاری از سازنده‌ها که دارای تخصص در تمام امور ساخت و ساز از قبیل لوله‌کشی و برق و … نیستند، دارای مهارت و تخصص کافی در حوزه‌های مختلف راه‌اندازی و نگهداری کسب‌وکار خود نباشید.

شاید مثلاً به یک طراح بازاریابی همانند یک ساختمانبرای راه‌اندازی سایت نیاز داشته باشید، یا به یک تهیه‌کننده محتوا برای تهیه محتوای بهتر و غنی‌تر جهت درج در سایت خود، یک طراح گرافیک برای طراحی تبلیغات و غرفه نمایشگاهی، یک تیم برای آپدیت کردن شبکه‌های اجتماعی و مدیریت تعامل با مخاطبین خود نیاز داشته باشید.

همانند روال گذشته، باید با نقشه‌های تهیه‌شده برای راه‌اندازی و پیش بردن کسب‌وکار خود مشورت کنید تا ببینید در حقیقت در کجای کسب‌وکار خود قرار دارید. بله، البته که ممکن است در برخی بازه‌های زمانی به این نتیجه برسید که به ایجاد تغییری در برنامه‌های از پیش تدوین خود دارید، اما به یاد داشته باشید که اگر طرح و برنامه‌ای در اختیار نداشته باشید، مطمئناً نمی‌توانید متوجه شوید که چگونه یک تغییر می‌تواند موجب ایجاد تغییری در بخش‌های دیگر روند کاری شما شود.

همه‌چیز را به‌صورت مرتب و منظم حفظ کنید، همواره به تزئین و آراستگی مجدد بپردازید، در غیر این صورت فقط و فقط باید گردوخاک و . . . جمع کنید

واقعیت تلخ این است که حتی پس از اتمام کار ساخت ساختمان ، هرگز این ساختمان به معنای واقعی تمام نشده و نمی‌شود. یعنی دقیقاً همانند یک ساختمان همواره موارد زیادی را می‌توانید پیدا کنید که نیاز به تغییر و اجرای مجدد یا حتی رنگ‌آمیزی مجدد دارد. همچنین حتی بخش‌هایی که به‌طور کامل انجام‌شده‌اند نیز، نیاز به مراقبت مستمر دارند تا به‌مرورزمان دچار مشکلات از پیش تعیین نشده‌ای نشوند. اجزا و بخش‌های طرح و فعالیت بازاریابی شما برای کسب‌وکار خودتان نیز به همین صورت است و شما همواره نیاز به تغییر آن‌ها در طی زمان‌دارید. اما نکته مثبت این است که چون اساس و پایه خوبی را برای ابتدای کار در نظر گرفته‌اید، این بخش‌ها در طی زمان عموماً نیاز به تغییر و تحول اساسی و از پایه نداشته و حتی نسل‌های بعدی هم می‌توانند از آن‌ها بهره ببرند.

لینک منبع

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر