بازاریابی در صنعت سنگ

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، بازاریابی یک کار ذوقی هنری است. این گفته بدین معنی است که برای اینکه بازاریاب موفق شود باید همواره با این شغل زندگی کند. در بازاریابی نه تنها باید بدانیم که مصرف کننده چه می خواهد. بلکه باید بدانیم چرا می خواهد و اینکه هدف مصرف کننده چیست؟ به چه چیزی می خواهد برسد. اگر کسی این سوالها را از خود بپرسد و به عقب برگردد شانس بیشتری برای درک نیازهای مصرف کننده پیدا می کند.

پس می تواند خدمات و محصولات خود را منطبق با نیازهای مصرف کننده ارائه نماید. این هنری است که اکثر شرکتهای بازاریابی موفق آن را به کار می گیرند. در واقع در صنعت سنگ ساختمانی و تزئینی نیز نوعی خدمات وجود دارد. همین اضافه کردن خدمات خوب کالاست که یک ارائه کننده را از دیگری متمایز می کند. در واقع ارائه خدمات خوب نقش چشمگیری در موفقیت یک کالا دارد. پس برای موفقیت در امر فروش محصولات باید جلب توجه مصرف کننده و توجه به نیاز او در سر لوحه امور قرار گیرد. موفقترین شرکتها آنهایی هستند که خدماتی از قبیل پاسخ سریع تکنولوژی بهتر و خدمات مشخص را در حد عالی به مصرف کننده ارائه می دهند.

ممکن است در ابتدا این تصور پیش آید که سنگ طبیعی است و چیزی غیر از سایر کالاها و محصولات است اما در واقع شباهتهای زیادی میان آنها وجود دارد. آنچه افراد ضمن بازاریابی برای فروش سنگ طبیعی می فروشند نه تنها محصول فیزیکی سنگ از قبیل ، ورق ، پلاک و سنگ کار شده است  بلکه خدمات به صورت تحویل به موقع و مطمئن و خدمات توام با مسئولیت قبل و بعد از فروش، اطلاعات خوب، دانش و راهنمائی نیز هست که به محصول فیزیکی سنگ افزوده می شود.

با فرض اینکه کالاها از نظر فیزیکی یکسان باشند عاملی که یک فروشنده را از دیگری متمایز میکند همان خدمات است.
تشخیص و پیش بینی گرایشها و نیازهای خریدار و متناسب با آن آماده کردن محصول و رائه خدمات مربوط به صورتی هماهنگ با گرایشها از جمله عواملی هستند که یک فروشنده را از دیگری متمایز می کند.

ستونهای برافراشته ، طاقهای متعدد و پیکره های عظیم سنگی در نقاط مختلف کشور حکایت از آشنائی ایرانیان دوران باستان با نحوه بکارگیری ماهرانه سنگ در ساخت و ساز بناها و تندیس ها دارد. از سوی دیگر این امر نشان دهنده این است که ذخایر غنی و پربار انواع سنگهای تزئینی در این کشور وجود دارد.

در عصر حاضر، همزمان با ارائه تعاریف جدیدی از کشف، بهره برداری، فرآوری و نوع استفاده و فروش سنگهای معدنی در جهان فعالان این عرصه در ایران نیز با این نوع روابط در گیر شده اند و ناچارند با افزایش سرعت در فعالیت، فاصله خود را با قافله جهانی این صنعت کم کنند.

دست اندرکاران تولید، فرآوری و صدور سنگهای معدنی در ایران چنانچه بتوانند فعالیت خود را در حوزه های فراتر از صدور قطعات خام و کار نشده گسترش دهند با ایجاد ارزش افزوده و افزایش درآمد ارزی برای کشور نقش عمده ای را در ایجاد اشتغال ایفا خواهند کرد.

ایران به لحاظ تنوع رنگ و جنس سنگ و ذخایر قابل توجه آن موقعیت ویژه ای نسبت به دیگر کشورها در برخی نقاط دنیا دارد. طبق آمار رسمی در حال حاضر ۵/۴ میلیارد تن انواع سنگ قواره ای در کشور شناسائی شده که حدود ۵۳ درصد آن مرمریت، ۳۵ درصد گرانیت و ۵/۱۰ درصد و حدود کمتر از یک درصد آن مرمر است.

بر این اساس ذخیره مرمریت حدود ۱۶۵/۲ میلیارد تن ، گرانیت حدود ۵/۱ میلیارد تن ، تراورتن حدود ۴۵۰ میلیون تن و مرمر ۴۴ میلیون تن برآورده شده است. از این رو در سالهای اخیر استخراج از معادن شتاب گرفته و منابع جدید نیز در دست اکتشاف می باشد بر پایه این آمار، استخراج از معادن سنگ ایران از حدود ۴ میلیون تن در ده سال گذشته به حدود ۳۴۲/۸ میلیون تن رسیده است ( در سال ۸۰ ) که رقمی در حدود ۷ درصد تولید جهانی است.

شرکای تجاری عمده در زمینه صادرات سنگ ایران به ترتیب چین، ایتالیا، کشورهای حوزه خلیج فارس ( عربستان، امارات متحده عربی، کویت و قطر ) کشورهای مستقل مشترک المنافع به ویژه اکراین و آذربایجان و برخی کشورهای خاور دور و اروپایی هستند که در این میان سهم چین و ایتالیا از بقیه برجسته تر است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان محصولات معدنی ایران در مورد میزان شناخت خریداران از سنگ ایران می گوید خریداران چینی شناخت خاصی نسبت به معادن ایران و عمدتا” با انتخاب و اطلاع قبلی سفارش می دهند.

سنگ مرمریت استان فارس در اولویت انتخاب این افراد قرار دارد. وارد کنندگان ایتالیایی هم با شناخت کامل از نوع و کیفیت سنگهای ایران، سفارش های ویژه خود را دارند. بقیه کشورها نیز بنا به سلیقه و تقاضا های متنوع و قیمت سنگ خرید می کنند که روند ثابتی مشاهده نمی شود و در موارد مختلف ، متفاوت است.

art4_012

از سوی دیگر با توجه به روند رو به رشد صادرات سنگ ایران، صادرکنندگان با تجربه ایران باید اطلاعات کلی از وضعیت بازار سنگ کشورهای هدف داشته باشند و متناسب با تغییر شرایط ، خریداران را در سطح دنیا شناسایی کنند.

نایب رئیس انجمن صادرکنندگان محصولات معدنی ایران در این باره می گوید: بازار چین، ایتالیا و حوزه خلیج فارس برای اکثر صادرکنندگان ایرانی شناخته شده است. در مورد سایر کشورها تعدد سلیقه، تنوع سنگهای سفارش شده، تغییر و جابجایی مداوم مشتریان موجب شده که روش آزمون و خط در ارزش و حجم صادرات نوسان ایجاد کند.

در حالی که تجربه می تواند عامل مهمی در برقراری با طرفهای تجاری باشد اما در شرایط فعلی اقتصاد بین الملل که مناسبات به شدت در حال تغییر است وجود یک پایگاه جامع و کامل اطلاع رسانی الزامی به نظر می رسد.

مدیر بازاریابی یکی از شرکتهای صادرکننده سنگ در یک گفتگوی مطبوعاتی تصریح می کند: ما در حال حاضر اطلاعات جسته و گریخته ای داریم که نمی توان به آنها تکیه کرد. هیچ نهادی به دنبال جمع آوری و انجام بررسی های کارشناسانه روی بازار نیست. به این ترتیب واضح است که توان خود را در صادرات از دست بدهیم .

وی افزود : در گروه سنگهای ساختمانی هنوز یک سایت اینترنتی نداریم که کالای خود را معرفی کنیم . بعد از این مرحله است که می توان بر سر قیمت و کیفیت با خریدار خارجی به تفاهم رسید. اگر خرید قابل توجهی انجام شود می توان سرمایه گذاری مجدد کرد و فعالیت را توسعه داد  اما وقتی هیچ اطلاعی از بود یا نبود مشتری وجود ندارد چطور می توان به توسعه فعالیت ها فکر کرد.

عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران گفت: پایگاه اطلاع رسانی منظم و منسجم و فراگیر و رسمی در ایران در زمینه تولید و صدور فرآورده های سنگی وجود ندارد. به علت طبیعی بودن نوع کالا و پراکنده بودن واحدهای تولیدی در کوهستان بیابان و شهر، برقراری ارتباط بین فعالان چندان آسان نیست . ضمن آنکه انواع تولیدات با استانداردهای متفاوت و تنوع زیاد در بازار مورد توجه اند . لذا نا معلوم بودن وضعیت مبادله سنگ در کشور ناشی از ماهیت خاص تولید سنگ است که خاص ایران هم نیست .

وی گفت : در کشوری مثل ایتالیا به دلیل قدمت فعالیت، شبکه منظم اطلاع رسانی برای ارتباط واحدهای تولید و صادرات وجود دارد. در ایران اطلاع رسانی محدود به ارتباطات موردی ، منقطع و پراکنده صادرکنندگان و تولیدکنندگان در داخل و گاه واردکنندگان خارجی است. تشکل های اقتصادی مربوطه از قبیل اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران ، انجمن سنگ ایران و اتحادیه های محلی صنفی سنگ بری ها و معدنکاران نیز اطلاع رسانی محدودی دارند. در حال حاضر بهترین مرجع راهنما، حضور در نمایشگاههای تخصصی بین المللی است که در نقاط مختلف دنیا برگزار می شود که با توجه به پتانسیل های موجود شاهد برگزاری نمایشگاههای تخصصی بین المللی موثر و کارآمد در ایران نبوده ایم. در ضمن حضور در نمایشگاههای بین المللی خارج از کشور برای شرکت های ایرانی هزینه های سرسام آوری دارد. وقتی هیئتی متشکل از تولید کنندگان و صادرکنندگان سنگ برای معرفی سنگ ایران به یک نمایشگاه خارجی بروند با سرشکن کردن هزینه ها می توان بیشترین بازدهی را ایجاد کرد  اما متاسفانه به خاطر نبود فرهنگ کار گروهی ، همه شرکتها به صورت انفرادی عمل می کنند.

منبع: سنگ ایران

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر