ایران خودرو در مسیر افتخارآفرینی تلاش می‌کند

ایران خودرو در مسیر افتخارآفرینی تلاش می‌کند

خودروسازی امروز جزو نیازهای ضروری کشور است به‌طوری که در بحث زیرساخت‌های اقتصادی همواره حمل و نقل نقش کلیدی و محوری داشته و جایگاه خودروسازی نقش مؤثری در این زمینه داشته است.
تحریم‌های اعمال شده علیه اقتصاد کشور و تشدید آن در ‌سال های اخیر یکی از دریچه‌هایی است که دشمنان به سوی خودکفایی برای ما گشودند. برای عبور از این تحریم‌ها باید تلاش شود در تولید قطعات صنعت خودرو و سایر بخش‌های مورد نیاز این صنعت منطبق با استانداردهای جهانی، خودکفا شد.
به گزارش ایران در طول ‌سال های اخیر، تولید خودرو در کشورمان با وجود کارشکنی کشورهای غربی و اروپایی با موفقیت انجام شد که می‌توانیم این مهم را گسترش داده و به سمت تولید محصولات و قطعاتی با ارزش افزوده بیشتر و دارای نقش کلیدی‌تر در صنعت خودرو حرکت کنیم. رسیدن به این نقطه نیازمند تحقیق و توسعه بیشتر و ارتقای سطح توانمندی شرکت‌های داخلی است.
با توجه به اهداف و برنامه‌های تدوین شده، فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز در صنایع از جمله تولید قطعات و خودرو اهمیت بالایی دارد و برای رسیدن به این اهداف باید منابع را تجهیز کرد.
به‌طور قطع در حوزه تأمین منابع مالی باید استراتژی مشخصی تعیین شود چرا که خودروسازی باید جزو بنگاه‌های اقتصادی سودآور باشد و نباید اتکای خودروسازان به تسهیلات و منابع بانکی باشد بخصوص دریافت منابع بانکی در ایران که هزینه بالا و سود بالایی دارد به طور قطع در شرایط محدودیت‌ها و تحریم‌ها بسیار سخت خواهد بود.
باید بخشی از درآمدهای خودروسازی برای اشتغال و توسعه به‌منظور ارتقای کیفیت صنعت خودرو صرف شود. مطمئناً تحقق این برنامه‌ها مستلزم آن است که بهره‌وری در صنعت خودرو افزایش یابد تا با رشد ظرفیت‌های اسمی، هزینه تمام شده در صنعت خودرو کاهش یابد.
گسترش مراودات اقتصادی از سوی ایران خودرو
در ایران خودرو از شیوه‌های تعامل با کشورها و تقویت ارتباطات سیاسی در عرصه بین‌المللی و مراودات اقتصادی در حوزه‌هایی چون خودروسازی استفاده می شود. به عنوان نمونه در کشورهایی نظیر سوریه، ونزوئلا، آذربایجان و بلاروس که سایت های خودروسازی ایجاد شده بهترین ارتباطات سیاسی نیز حاصل شده است، از سوی دیگر ایجاد سایت های خودروسازی در برخی شهرهای کشور به واسطه پیگیری نمایندگان این شهرها نیز موجب تقویت و تعامل بهتر دولت و مجلس شده که با توجه به نامگذاری امسال به حماسه سیاسی و اقتصادی می‌تواند در این راستا تقویت شده و ادامه یابد.
از دیگر مؤلفه ها، رفع مشکل اشتغال در کشور است، امروز خودروسازی و قطعه‌سازی در ایران نزدیک به ۲ میلیون اشتغال در کشور ایجاد کرده است، خودروسازی می‌تواند عامل تقویت بسیاری از بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی و اقتصادی باشد.
در صورتی که به صنعت خودروسازی کشور آسیب وارد شود، به طور قطع مشکلات زیادی برای اشتغال و اقتصاد کشور به‌وجود خواهد آمد. در این شرایط باید بررسی شود برای اینکه اشتغال در صنعت خودروسازی حفظ شود و زیرساخت‌های اقتصادی در صنعت خودروسازی توسعه یابد، چه باید کرد. به طور قطع در این شرایط چند موضوع مهم باید مورد توجه قرار گیرد؛ نخست اینکه از خودروسازان در برخی صحنه‌ها نباید استفاده ابزاری شود بلکه صنعت خودرو در جهت اهداف شرکت های خودروسازی باشد نه اینکه شرکت‌ها مورد بی‌مهری قرار گیرند و به‌منظور رسیدن به مقاصد دیگر استفاده شوند.
تلاش خودرو سازان به بار می‌نشیند
ارتقای کیفیت، بهره وری و کاهش قیمت، جز در ارتباط و تعامل مؤثر خودروسازان با مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی محقق نمی‌شود و باید به‌واسطه این ارتباط از افراد خلاق و نوآور دانشگاهی در ارتقای صنعت خودرو و طراحی برند‌های جدید استفاده شود.
وجود روحیه جهادی و اعتقادی در رشد و توسعه صنایع مختلف، بخصوص صنعت خودرو یکی از ارکان اصلی رسیدن به اهداف بزرگ در تولید است. چنانچه کارها با روحیه جهادی انجام شود به طور قطع رشد و ارتقا در کشور صورت خواهد گرفت. خودروسازان از طریق افزایش مشتری و تولید، برای ماندن در صحنه رقابت جهانی، دست و پنجه نرم می‌کنند و درآینده‌ای نزدیک، نجات یافتگان این رقابت، شرکت‌هایی خواهند بود که یا بتوانند خود را با برند سرآمدشان معرفی یا محصولات خود را با قیمت‌های مناسب‌تر و کیفیت بهتر ارائه کنند.
اگر شرکت‌ها تصمیمی برای دنبال کردن یکی از این دو راهبرد نداشته باشند در این بازار پررقابت محکوم به شکست خواهند بود. از سوی دیگر تنها عرضه محصول عالی موفقیت در بازار را تضمین نمی‌کند و خودروسازان برای موفقیت در بازار نیازمند هر دو جنبه تمایز در محصول و ارزش برند هستند. ارزش برند خودرو سازان به عنوان سرمایه نامحسوس آنان محاسبه و در حساب‌های مالی ثبت می‌شود. ارزش و اعتبار برند ایران خودرو مرهون تلاش‌های چند سال اخیر این شرکت برای حضور در بازارهای پررقابت جهانی است. متولیان صنعت خودرو هرگز نباید فرصت‌های کشور را برای پیشرفت و سازندگی به هدر دهند چون پیشرفت‌ها با تلاش و همت تولیدکنندگان و صنعتگران محقق خواهد شد، این رمز موفقیت را ایران خودرو در ‌سال‌های گذشته نیز به کار گرفته است. باید در چنین فضایی در بخش‌های مختلف تولیدی و خودرویی، بستر برای حضور تولید‌کنندگان داخل مهیا باشد تا آنها بتوانند در این زمینه‌ها نقش ایفا کنند و در تولید ملی، افزایش کیفیت و کاهش هزینه‌ها اثرگذار باشند. با توجه به اهداف سند چشم‌انداز ۲۰‌ساله و نیازمندی کشور در موضوعات مختلف برنامه پنجم توسعه، پیشرفت در اقتصاد امری ضروری است. برای خلق این حماسه‌ به‌طور حتم پیش‌نیازها و بسترهایی لازم است. در درجه اول به یک باور ملی نیاز است یعنی همه‌ مردم باید ضرورت این قضیه را بپذیرند. علاوه بر این، باید همه‌ افراد جامعه به این باور برسند که امکان خلق حماسه وجود دارد. از سوی دیگر باید تولید‌کنندگان عرصه خودرو بیش از گذشته وارد صحنه‌ اقتصاد شوند یعنی از ظرفیت‌ها استفاده بهینه شود. در کشور ما استعداد و سرمایه‌های بسیار زیادی در عرصه صنعت خودرو نهفته شده که استفاده از آن همت و عزمی جدی می‌طلبد.

این مطلب را به اشتراک بگذار