ايران خودرو در مسیر افتخارآفرینی تلاش می‌کند

خودروسازي امروز جزو نيازهاي ضروري كشور است به‌طوري كه در بحث زيرساخت‌هاي اقتصادي همواره حمل و نقل نقش كليدي و محوري داشته و جايگاه خودروسازي نقش مؤثري در اين زمينه داشته است.
تحريم‌هاي اعمال شده عليه اقتصاد كشور و تشديد آن در ‌سال هاي اخير يكي از دريچه‌هايي است كه دشمنان به سوي خودكفايي براي ما گشودند. براي عبور از اين تحريم‌ها بايد تلاش شود در توليد قطعات صنعت خودرو و ساير بخش‌هاي مورد نياز اين صنعت منطبق با استانداردهاي جهاني، خودكفا شد.
به گزارش ایران در طول ‌سال هاي اخير، توليد خودرو در كشورمان با وجود كارشكني كشورهاي غربي و اروپايي با موفقیت انجام شد که مي‌توانيم اين مهم را گسترش داده و به سمت توليد محصولات و قطعاتي با ارزش افزوده بيشتر و داراي نقش كليدي‌تر در صنعت خودرو حركت كنيم. رسيدن به اين نقطه نيازمند تحقيق و توسعه بيشتر و ارتقاي سطح توانمندي شركت‌هاي داخلي است.
با توجه به اهداف و برنامه‌هاي تدوين شده، فراهم كردن زيرساخت‌هاي مورد نياز در صنايع از جمله توليد قطعات و خودرو اهميت بالايي دارد و براي رسيدن به اين اهداف بايد منابع را تجهيز كرد.
به‌طور قطع در حوزه تأمين منابع مالي بايد استراتژي مشخصي تعيين شود چرا كه خودروسازي بايد جزو بنگاه‌هاي اقتصادي سودآور باشد و نبايد اتكاي خودروسازان به تسهيلات و منابع بانكي باشد بخصوص دريافت منابع بانكي در ايران كه هزينه بالا و سود بالايي دارد به طور قطع در شرايط محدوديت‌ها و تحريم‌ها بسيار سخت خواهد بود.
بايد بخشي از درآمدهاي خودروسازي براي اشتغال و توسعه به‌منظور ارتقای كيفيت صنعت خودرو صرف شود. مطمئناً تحقق اين برنامه‌ها مستلزم آن است كه بهره‌وري در صنعت خودرو افزايش يابد تا با رشد ظرفيت‌هاي اسمي، هزينه تمام شده در صنعت خودرو كاهش يابد.
گسترش مراودات اقتصادي از سوي ايران خودرو
در ايران خودرو از شيوه‌هاي تعامل با كشورها و تقويت ارتباطات سياسي در عرصه بين‌المللي و مراودات اقتصادي در حوزه‌هايي چون خودروسازي استفاده می شود. به عنوان نمونه در كشورهايي نظیر سوريه، ونزوئلا، آذربايجان و بلاروس كه سايت هاي خودروسازي ايجاد شده بهترين ارتباطات سياسي نيز حاصل شده است، از سوي دیگر ايجاد سايت هاي خودروسازي در برخي شهرهاي كشور به واسطه پيگيري نمايندگان اين شهرها نيز موجب تقويت و تعامل بهتر دولت و مجلس شده كه با توجه به نامگذاري امسال به حماسه سياسي و اقتصادي مي‌تواند در اين راستا تقويت شده و ادامه يابد.
از ديگر مؤلفه ها، رفع مشكل اشتغال در كشور است، امروز خودروسازي و قطعه‌سازي در ایران نزديك به 2 ميليون اشتغال در كشور ايجاد كرده است، خودروسازي مي‌تواند عامل تقويت بسياري از بنگاه‌ها و واحدهاي توليدي و اقتصادي باشد.
در صورتي كه به صنعت خودروسازي كشور آسيب وارد شود، به طور قطع مشكلات زيادي براي اشتغال و اقتصاد كشور به‌وجود خواهد آمد. در اين شرايط بايد بررسي شود براي اينكه اشتغال در صنعت خودروسازي حفظ شود و زيرساخت‌هاي اقتصادي در صنعت خودروسازي توسعه يابد، چه بايد كرد. به طور قطع در اين شرايط چند موضوع مهم بايد مورد توجه قرار گيرد؛ نخست اینکه از خودروسازان در برخي صحنه‌ها نبايد استفاده ابزاري شود بلكه صنعت خودرو در جهت اهداف شركت هاي خودروسازي باشد نه اينكه شركت‌ها مورد بي‌مهري قرار گيرند و به‌منظور رسيدن به مقاصد ديگر استفاده شوند.
تلاش خودرو سازان به بار مي‌نشيند
ارتقای كيفيت، بهره وري و كاهش قيمت، جز در ارتباط و تعامل مؤثر خودروسازان با مراكز تحقيقاتي و دانشگاهي محقق نمي‌شود و بايد به‌واسطه اين ارتباط از افراد خلاق و نوآور دانشگاهي در ارتقای صنعت خودرو و طراحي برند‌هاي جديد استفاده شود.
وجود روحيه جهادي و اعتقادي در رشد و توسعه صنايع مختلف، بخصوص صنعت خودرو يكي از اركان اصلي رسيدن به اهداف بزرگ در توليد است. چنانچه كارها با روحيه جهادي انجام شود به طور قطع رشد و ارتقا در كشور صورت خواهد گرفت. خودروسازان از طريق افزايش مشتري و توليد، براي ماندن در صحنه رقابت جهاني، دست و پنجه نرم مي‌كنند و درآينده‌اي نزديك، نجات يافتگان اين رقابت، شركت‌هايي خواهند بود كه يا بتوانند خود را با برند سرآمدشان معرفي يا محصولات خود را با قيمت‌هاي مناسب‌تر و كيفيت بهتر ارائه كنند.
اگر شركت‌ها تصميمي براي دنبال كردن يكي از اين دو راهبرد نداشته باشند در اين بازار پررقابت محكوم به شكست خواهند بود. از سوي ديگر تنها عرضه محصول عالي موفقيت در بازار را تضمين نمي‌كند و خودروسازان براي موفقيت در بازار نيازمند هر دو جنبه تمايز در محصول و ارزش برند هستند. ارزش برند خودرو سازان به عنوان سرمايه نامحسوس آنان محاسبه و در حساب‌هاي مالي ثبت مي‌شود. ارزش و اعتبار برند ايران خودرو مرهون تلاش‌هاي چند سال اخير اين شركت براي حضور در بازارهاي پررقابت جهاني است. متوليان صنعت خودرو هرگز نبايد فرصت‌هاي كشور را براي پيشرفت و سازندگي به هدر دهند چون پيشرفت‌ها با تلاش و همت توليدكنندگان و صنعتگران محقق خواهد شد، اين رمز موفقيت را ايران خودرو در ‌سال‌هاي گذشته نيز به كار گرفته است. باید در چنين فضايي در بخش‌هاي مختلف توليدي و خودرويي، بستر براي حضور توليد‌كنندگان داخل مهيا باشد تا آنها بتوانند در اين زمينه‌ها نقش ايفا كنند و در توليد ملي، افزايش كيفيت و كاهش هزينه‌ها اثرگذار باشند. با توجه به اهداف سند چشم‌انداز 20‌ساله و نيازمندي كشور در موضوعات مختلف برنامه پنجم توسعه، پيشرفت در اقتصاد امري ضروري است. براي خلق اين حماسه‌ به‌طور حتم پيش‌نيازها و بسترهايي لازم است. در درجه اول به يك باور ملي نياز است يعني همه‌ مردم بايد ضرورت اين قضيه را بپذيرند. علاوه بر اين، بايد همه‌ افراد جامعه به اين باور برسند كه امكان خلق حماسه وجود دارد. از سوي ديگر بايد توليد‌كنندگان عرصه خودرو بيش از گذشته وارد صحنه‌ اقتصاد شوند يعني از ظرفیت‌ها استفاده بهينه شود. در كشور ما استعداد و سرمايه‌هاي بسيار زيادي در عرصه صنعت خودرو نهفته شده كه استفاده از آن همت و عزمي جدي مي‌طلبد.

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر