در حوزه بازاریابی همانند دیگر حوزه‌های علمی واژگان مخصوص به این حوزه مورداستفاده قرار می‌گیرد. به‌طورکلی می‌توان گفت در این حوزه مصرف‌کنندگانی که کالاها و خدمات عرضه‌شده برای فروش توسط شرکت‌ها و تولیدکنندگان را خریداری می‌کنند به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند. حال سؤال اینجاست که شناخت انواع مصرف‌کنندگان و چگونگی ارتباط برقرار کردن با آن‌ها چه اهمیتی دارد؟

ازآنجایی‌که کسب اطمینان از وجود بازار برای محصول یا خدمتی که به بازار عرضه می‌کنید اهمیت بسیار زیادی دارد، پس می‌توان گفت که یک شرکت تولیدکننده نیاز به شناخت کامل مصرف‌کنندگانی دارد که قصد هدف قرار دادن آن‌ها را دارد. از طرف دیگر شناخت انواع مصرف‌کنندگان یک نوع کالا ازاین‌جهت می‌تواند اهمیت داشته باشد که این شناخت شرکت را قادر می‌سازد تا به‌طور مناسب محصول خود را به خریداران بالقوه و توزیع‌کنندگان محصول بین آن‌ها معرفی کند و از این طریق میزان فروش و سودآوری کسب‌وکار خودش را افزایش دهد.

انواع، طبقات و دسته‌های مختلفی از انواع مصرف‌کنندگان کالاها و خدمات وجود دارند و در این مقاله سعی در معرفی هر یک از آن‌ها به‌طور کامل داریم:

انواع مصرف‌کنندگان

1- مصرف‌کنندگان فصلی

برخی از مصرف‌کنندگان کالاهایی را به‌صورت فصلی خریداری کرده و مورد مصرف قرار می‌دهند. آن‌ها در برخی دوره‌های زمانی اقدام به خرید برخی از کالاها می‌کنند که نیاز برای آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

جریان وجوه نقد برای یک کسب‌وکاری که محصولات فصلی می‌فروشد، بسیار سخت است؛ چراکه در بازه‌هایی طولانی از سال ممکن است بدون فروش باشند و ازاین‌رو هدف قرار دادن سریع و اثربخش مشتریان فصلی بسیار حیاتی است.

مثال:

  • فروش چتر در فصل‌های بارانی
  • نوشیدنی‌های سرد و خنک در طی فصول گرم سال
  • درخت کریسمس و تزئینات مربوط به آن‌ها در ماه دسامبر
  • پوشش مناسب برای شنا برای آقایان و خانم‌ها

 

consumers (3)

2- مصرف‌کننده شخصی

این نوع از مصرف‌کنندگان، مصرف‌کنندگان خاصی هستند که لزوماً کالاهایی را برای مصرف شخصی، خانوادگی یا دوستان خود خریداری می‌کنند.

مثال:

  • مراجعه به سوپرمارکت برای خرید کالاهایی که کاربرد آن‌ها لزوماً در محیط خانه است.
  • خرید یک اتومبیل که تصمیم به استفاده شخصی از آن دارید.
  • خرید یک دستگاه تلفن موبایل برای ارتباطات شخصی

آیا تاکنون فکر کرده اید که چرا خدمات استفاده از دوربین عکاسی و ارتباط اینترنتی به گوشی‌های موبایل اضافه‌شده است؟ درواقع می‌توان گفت که تصور یک انسان که خواهان تهیه عکس و اشتراک‌گذاری آن با دوستان و … نباشد، واقعاً سخت است.

تولیدکنندگانی که محصولاتی را به مصرف‌کنندگان شخصی می‌فروشند، همواره در پی ایده‌هایی هستند که با استفاده از آن محصولات خود را ارتقا داده یا افزونه‌ای را به آن اضافه کنند.

3- مصرف‌کننده سازمانی

 مصرف‌کنندگان سازمانی محصولات را برای سازمان‌ها، دولت‌ها یا کسب‌وکارها خریداری می‌کنند. آن‌ها اغلب خریدهای خود را به‌صورت عمده انجام داده و سفارش‌هایی دارند که در بازه‌های زمانی بعدی به‌طور مرتبط تکرار می‌شوند و ازاین‌رو چنین خریدارانی عموماً بسیار باارزش بوده و کسب‌وکارها در پی کسب آن‌ها هستند.

محصولات موردنیاز این دسته از کسب‌وکارها باید بسیار دقیق و برای نیازهای خاص طراحی و تولیدشده باشند. فروشندگان این دسته از کالاها باید از انعطاف‌پذیری بسیار خوب و قابل قبولی برای نهایی کردن مذاکرات فروش خود برخوردار باشند.

ادامه دارد . . .

لینک منبع

گردآوری شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر