انواع تبلیغات تجاری در یک نگاه

در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع تبلیغات تجاری بپردازیم و روشی موثر را برای موفقیت در این تبلیغات معرفی کنیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

تعریف تبلیغات

همانطور که در مقالات قبلی اشاره شده است، تبلیغات، هر شکلی از معرفی یا ترویج غیرشخصی اندیشه ها، کالاها و خدمات است که با پرداخت پول و با حامی مالی مشخص از طریق رسانه های جمعی انجام می گیرد و درصدد تأثیرگذاری بر مخاطبان معینی است.

انواع تبلیغات تجاری در یک نگاه

انواع تبلیغات تجاری

تبلیغات، امر پیچیده ای است، زیرا تبلیغ کنندگان فراوان و متفاوتی می کوشند تا به گونه های متفاوتی به مخاطبان، دسترسی پیدا کنند در ادامه گونه های مختلف تبلیغات معرفی شده اند:

تبلیغات نام تجاری

رایج ترین و قابل مشاهده ترین نوع تبلیغات، تبلیغات ملی مصرف کننده است. نام دیگر آن، تبلیغات نام تجاری است که بر توسعه هویت و تصویر بلندمدت یک نام تجاری تأکید دارد .این نوع تبلیغات می کوشد تا تصویری برجسته از نام تجاری یک محصول، ارائه و گسترش دهد.

تبلیغات خرده فروشی

این نوع تبلیغات، بر معرفی فروشگاه یا مکانی متمرکز است که انواع محصولات را می توان از آنجا خرید یا خدمات معینی را ارایه می دهد .تبلیغات خرده فروشی، روی قیمت کالا، قابلیت دسترسی، مکان و ساعات کار فروشگاه تأکید دارد.

تبلیغات سیاسی

سیاستمداران برای ترغیب مردم به رأی دادن به آنان، از تبلیغات سیاسی استفاده می کنند و این امر، بخش مهمی از فرایند فعالیت های سیاسی در بسیاری از کشورهایی را تشکیل می دهد که اجازه تبلیغات انتخاباتی را به نامزدها می دهند .گرچه منبع مهمی برای ارتباط را رأی دهندگان است، لیکن انتقادات زیادی به این نوع تبلیغات وارد می شود، زیرا اعتقاد بر این است که تبلیغات سیاسی، بیشتر بر محو شکل و ظاهر قضایا است و نه موضوعات و واقعیت ها.

تبلیغات کتاب راهنما

نوع دیگری از تبلیغات که مردم برای پیدا کردن اطلاعات مربوط به خریدن کالاها یا استفاده از خدمات به آن مراجعه می کنند، تبلیغات کتاب راهنما است .آشناترین شکل تبلیغات کتاب راهنما کتاب زرد است، گرچه شکل های متفاوت دیگری هم دارد.

تبلیغات پاسخ مستقیم

تبلیغات از این نوع را می توان با استفاده از هر رسانه تبلیغی انجام داد که پست مستقیم یکی از آنهاست، اما پیام با آنچه که در تبلیغات ملی یا خرده فروشی وجود دارد، متفاوت است .پیام در تبلیغات پاسخ مستقیم می کوشد تا خرید مستقیم را برانگیزد .در این حال، مصرف کننده می تواند با تلفن یا پست، پاسخ دهد تا محصول به طور مستقیم و از طریق پست یا روش های دیگر به مصرف کننده تحویل شود.

تبلیغات پیشه- به- پیشه

این نوع تبلیغات شامل پیام هایی است که به سوی خرده فروشان، عمده فروشان و توزیع کنندگان، همچنین خریداران صنعتی و افراد حرفه ای نظیر حقوق دانان و پزشکان هدایت می شوند .اکثر آگهی های مربوط به پیشه- به- پیشه در نشریات تخصصی، حرفه ای و تجاری چاپ می شوند .از این نوع تبلیغات، گاهی با عناوین تبلیغات شغل به شغل، تبلیغات شرکت به شرکت، تبلیغات کسب و کار به کسب و کار و تبلیغات تجارت به تجارت نیز یاد می شود.

تبلیغات موسسه ای پیام های این نوع تبلیغات، متمرکز بر ایجاد هویت برای شرکت یا به دست آوردن افکار عمومی، هماهنگ با دیدگاه شرکت است.

تبلیغات خدمات عمومی

این نوع تبلیغات درصدد انتقال یک پیام به نفع یک آرمان نیک، نظیر پرهیز از تخریب محیط زیست، بدرفتاری نکردن با کودکان، حمایت از بیماران تالاسمی و امثال آن است .این آگهی ها معمولاً به طور رایگان توسط افراد و مؤسسات حرفه ای در عرصه تبلیغات، ساخته می شوند و فضا و زمان رسانه ها نیز برای پخش آنها به صورت رایگان یا با تخفیف بالا تخصیص می یابد.

تبلیغات تعاملی

هر یک از مصرف کنندگانی که دسترسی به رایانه و اینترنت داشته باشد می تواند از تبلیغات تعاملی بهره مند شود .آگهی ها از طریق صفحات وب و دیگر فنون و امکانات اینترنتی دریافت می شوند .در این حال، مصرف کننده می تواند به آگهی پاسخ دهد، آن را اصلاح کند، گسترش دهد، یا به آن بی اعتنایی کند.

همانطور که می بینیم، با انواع مختلفی از تبلیغات روبه روییم و تبلیغات، در واقع، صنعتی گسترده و برخوردار از تنوع بسیار است.همه انواع تبلیغات، نیاز به خلاقیت، پیام های اصیل و تأثیرگذار و از لحاظ راهبردی معنی دار و برخوردار از جاذبه های لازم در اجرا دارد.

گونه هایی از تبلیغات تجاری که معرفی شدند، بخش عمده ای از فعالیت های تبلیغاتی را شامل میشوند، اما ممکن است بتوان انواع دیگری از تبلیغات را نیز بر این فهرست افزود.

منبع: ایران تبلیغ

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر