امید به ساماندهی مجموعه تاریخی ـ فرهنگی کاخ مروارید

امید به ساماندهی مجموعه  تاریخی ـ فرهنگی کاخ مروارید

مریم شقاقی – ایران البرز/
چند تن از طراحان و معماران اولیه مجموعه تاریخی – فرهنگی کاخ مروارید که به همراه مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری البرز از این کاخ دیدن می‌کردند، از وضع نابسامان و میزان تخریب وارد شده به این اثر شوکه شدند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در حاشیه بازدید از مجموعه تاریخی – فرهنگی کاخ مروارید گفت: پس از ابلاغ رسمی دادستان در واگذاری این مجموعه تاریخی – فرهنگی به اداره کل میراث فرهنگی البرز اقدامات مرمتی آغاز شده است.
ابوالفضل عبیدی خاطرنشان کرد: برای مرمت و بازسازی این بنای با ارزش تاریخ معاصر ایران با طراحان و معماران اولیه این اثر تماس گرفته و نتیجه آن به بازدید آنان از این کاخ منجر شد.
وی تأکید کرد: مرمت‌های اضطراری این بنا توسط تیم‌های کارشناسی شروع شده است و امیدواریم این اثر ملی به‌زودی برای بازدید عموم آماده شود.
یکی از طراحان این اثر نیز در حاشیه این بازدید گفت: کاخ مروارید یکی از بارزترین و ارزشمندترین آثار به جا مانده از دوره‌های قبل است.
مهندس کمانه بیان کرد: این اثر با پیروی از اصول مهندسی و معماری و با استاندارهای جهانی ساخته شده ولی در حال حاضر با مشاهده میزان تخریب‌های وارد شده به آن شوکه شدم.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه کاخ مروارید از بناهای دوره معاصر ایران است و در همین چند دهه اخیر ساخته شده است متأسفانه سرعت نابودی آن در حد بسیار بالایی بوده است و این جای تأسف بسیار دارد.
طراح کاخ مروارید یادآور شد: امیدواریم با همت اداره کل میراث فرهنگی البرز شاهد باز‌سازی و درخشش این مجموعه نه تنها در استان البرز بلکه در کشور باشیم. بر اساس این گزارش، کاخ مروارید کرج معروف به کاخ شمس به تازگی با ابلاغ دادستان کرج در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز قرار گرفت.
این بازدید به همت اداره کل میراث فرهنگی استان البرز برای حفاظت، مرمت و ساماندهی ترتیب داده شد تا با همکاری طراحان و معماران اولیه این اثر تاریخی، در روند ساماندهی مجموعه و کاخ سرعت بیشتری ایجاد شود و همچنین از نقطه نظرات فنی معماران و طراحان این اثر برای احیا آن استفاده شود.

این مطلب را به اشتراک بگذار