امید به ساماندهی مجموعه  تاریخی ـ فرهنگی کاخ مروارید

مريم شقاقي – ايران البرز/
چند تن از طراحان و معماران اوليه مجموعه تاريخي – فرهنگي كاخ مرواريد كه به همراه مديركل ميراث فرهنگي صنایع دستی و گردشگری البرز از اين كاخ ديدن مي‌كردند، از وضع نابسامان و ميزان تخريب وارد شده به اين اثر شوكه شدند.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان البرز در حاشيه بازديد از مجموعه تاريخي – فرهنگي كاخ مرواريد گفت: پس از ابلاغ رسمي دادستان در واگذاري اين مجموعه تاريخي – فرهنگي به اداره كل ميراث فرهنگي البرز اقدامات مرمتي آغاز شده است.
ابوالفضل عبيدي خاطرنشان كرد: براي مرمت و بازسازي اين بناي با ارزش تاريخ معاصر ايران با طراحان و معماران اوليه اين اثر تماس گرفته و نتيجه آن به بازديد آنان از اين كاخ منجر شد.
وي تأكيد كرد: مرمت‌هاي اضطراري اين بنا توسط تيم‌هاي كارشناسي شروع شده است و اميدواريم اين اثر ملي به‌زودي براي بازديد عموم آماده شود.
يكي از طراحان اين اثر نيز در حاشيه اين بازديد گفت: كاخ مرواريد يكي از بارزترين و ارزشمندترين آثار به جا مانده از دوره‌هاي قبل است.
مهندس كمانه بيان كرد: اين اثر با پيروي از اصول مهندسي و معماري و با استاندارهاي جهاني ساخته شده ولي در حال حاضر با مشاهده ميزان تخريب‌هاي وارد شده به آن شوكه شدم.
وي اضافه كرد: با توجه به اينكه كاخ مرواريد از بناهاي دوره معاصر ايران است و در همين چند دهه اخير ساخته شده است متأسفانه سرعت نابودي آن در حد بسيار بالايي بوده است و اين جاي تأسف بسيار دارد.
طراح كاخ مرواريد يادآور شد: اميدواريم با همت اداره كل ميراث فرهنگي البرز شاهد باز‌سازي و درخشش اين مجموعه نه تنها در استان البرز بلكه در كشور باشيم. بر اساس اين گزارش، كاخ مرواريد كرج معروف به كاخ شمس به تازگي با ابلاغ دادستان كرج در اختيار اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان البرز قرار گرفت.
اين بازديد به همت اداره كل ميراث فرهنگي استان البرز براي حفاظت، مرمت و ساماندهي ترتيب داده شد تا با همكاري طراحان و معماران اوليه اين اثر تاريخي، در روند ساماندهي مجموعه و كاخ سرعت بيشتري ايجاد شود و همچنين از نقطه نظرات فني معماران و طراحان اين اثر براي احيا آن استفاده شود.

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر