اسم شرکت خود را چگونه انتخاب کنیم؟ بخش دوم

در بخش اول این مطلب با عنوان « اسم شرکت خود را چگونه انتخاب کنیم؟» 10 نکته از نکات کلیدی در انتخاب نام شرکت از قبیل؛ جدی گرفتن نامگذاری، چک کردن رقبا، استفاده از خلاقیت خود، تلفظ نام شرکت و … بیان گردید. در این بخش موارد دیگری از نکات مهم را ارائه می دهیم.

نکات مهم در رابطه با انتخاب اسم شرکت خود

اسم شرکت خود را چگونه انتخاب کنیم؟ بخش دوم

IBM-11 نباشید

در مذاکرات و مکاتبات وسوسه انگیز است که نام تجاری را مخفف کنیم. اما به عنوان صاحب یک کسب وکار کوچک ، منابع و توان بازاریابی کافی را نداریم تا به بازار و مشتریان خود آموزش دهیم که کلمات مخفف ما به چه معنا و مفهومی می باشند.

12-متمایزباشید

از اسم یک برند مشهور موجود استفاده نکنید و یا حتی بر روی آن اصلاحات و تغییرات انجام ندهید. چرا که نه تنها موجب بروز مسائل حقوقی می گردد بلکه هر گونه تبلیغات و هزینه های مرتبط نتیجه معکوسش را به همراه خواهد داشت .

13-در مورد سابقه نام انتخابی تحقیق کنید

حتی بهترین نام ها وقتی که توسط شخص دیگری مورد استفاده قرارگرفته باشد، بی ارزش خواهد بود. استفاده از پایگاه های اطلاعاتی ومنابع رسمی به منظور حصول اطمینان از چنین موضوعی ضروری است .

14-از بازی با کلمات بپزهیرید

استفاده از استراتژی بازی با کلمات، می تواند منجر به این شود که مشتریان به سختی شما را به یاد بیاورند و پیدایتان کنند. انتخاب اسامی با مزه نتیجه معکوس خواهد داشت. از نام های منفی خودداری کنید نام شما باید در افراد اشتیقاق ایجاد نماید.

15-فرامنطقه ای فکر کنید

شرکت های کوچک زیادی به صورت منطقه ای فعالیت می کنند. این بدان معنا نیست که اسم شرکت شما بایستی برمبنای محدوده جغرافیایی باشد اگر شما برای مشتریانی در بازار محلی فعالیت می کنید، آنها این را به خوبی می دانند و شما را می شناسند. اضافه کردن نام منطقه به کسب و کارتان فقط تأکید می کند که شما نیز به لیست بلند بالای سایر شرکت های محلی با اسامی مشابه اضافه شده اید.

به این بیندیشید که ممکن است در آینده برند شما توسعه یافته و قصد صادر نمودن کالا و خدمات خود را به کشورهای دیگر داشته باشید. این نکته را به یاد داشته باشید که تلفظ برخی حروف و کلمات در زبان های دیگر امکان پذیر نبوده و یا با مشکل همراه است. به عنوان مثال حروف ق و خ در زبان انگلیسی و حروف گ، چ، پ و ژ در زبان عربی.

گام فراتر این است که تا آنجا که ممکن است سعی کنید نام منتخب شما تداعی کننده مفاهیم نامناسب در سایر زبان ها نبوده و همچنین توسعه برند شما در بازار هدف با مشکل مواجه نگردد. نمونه بارز این مسئله برای برند نوشیدنی های زم زم (Zam Zam ) اتفاق افتاد که با توجه به اینکه این برند تداعی کننده مفهوم خاصی در ذهن مخاطبین محصولات شرکت در کشور عربستان ایجاد می نمود از سوی دولت این کشور مجبور به تغییر آن به Zem Zem گردید. و یا برند معروف لبنیات تولید استرالیا که مجبور شد با نام پنیر کیبی، که تغییر یافته واژه اصلی است به بازار کشور ایران وارد شود.

اتفاقاتی از این دست می تواند ضربه مهلکی به برندهای شناخته شده وارد آورد که بازسازی برند و یا شناساندن برند جدید ممکن است مستلزم صرف وقت و انرژي بسیار گردد.

16-حتی المقدور از گذاشتن نام شخصی خود بر روی نام شرکت بپرهیزید

یک تمایل رایج وجود دارد که کسب و کار به نام مؤسس آن ثبت شود. اگر قرار شود روزی شرکت به فروش برسد، نام شرکتی که به نام مؤسس آن است برای خریداران احتمالی آن کمتر جذاب می باشد .

17-انتخاب نام به صورت کلیشه ای

در هنگام انتخاب نام ناخودآگاه فرایند تفکرات به سمت و سوی انتخاب اسامی براساس استعاره می رود. این موضوع هیچ عیبی ندارد البته تا زمانی که آن قدر استفاه نشده باشد که تکراری و خسته کننده باشد. از آنجائی که اکثر شرکت ها خودشان را جزء نفرات اول صنعت خود می دانند، در نتیجته در کل دنیا اسامی با عناوین قله، برتر و …. به وفور به چشم می خورد.

نمونه دیگر این که در کشور خودمان نام های زیادی را با پسوندهای گستر و یا صنعت مشاهده می کنیم.

18-ظاهری زیبا و متقارن

باید بدانید نام تجاری که انتخاب کردید چگونه در علامت و آرم شرکت یا بیلبوردهای تبلیغاتی نمایان می شود. به عنوان مثال نام شرکتerox , Volvo ,GoGo که از یک تعادل و توازن برخورداراست و دوستانه و جذاب به نظر می رسند

در مقابل نیز نام های وجود دارند همانند Ks,RTJ و… که ظاهر ی سخت و نامتعارف دارند.

Web Friendly-19 باشید .

مشتریان به صورت روزانه با اسامی مختلف شرکت ها و تبلیغات مختلف بمباران می شوند. آدرس وب سایت شما می بایست همانند نام شرکتتان باشد. از آدرس های سایت با خط تیره اجتناب کنید. به خاطر سپردن آدرس سایت حتی بدون خط تیره به اندازه کافی خودش سخت هست.

20-آیا نام فقط برای شما معنی و مفهوم دارد ؟

نام تجاری که معنای پنهان یا شخصی داشته باشد نمی تواند تداعی کننده چیزی در مورد برند شرکت شما باشد. توجه کنید شما نیز برای ارائه توضیح اضافی در مورد آن، زمانی که مشتریان برای اولین بار با آن روبرو می شوند، آنجا نخواهید بود.

21-چند روزی نام انتخابی را کنار گذاشته و دوباره به آن سر بزنید

لیست اسامی را برای یک یا دو روز کنار بگذارید. سپس مجدداً آنها را بررسی کنید. ممکن است احساس متفاوتی نسبت به اسمی که قبلاً دوستش داشتید، پیدا کنید. و یا حتی ممکن است با نگاه کردن به لیست، اسامی جدید و کامل تری به ذهنتان برسد .

22-اطمینان حاصل کنید که شما آن را دوست دارید

فرایند انتخاب نام یک شرکت می تواند به راحتی تبدیل به یک دردسر بزرگ شود .

مدیر عامل شرکت Kingdom Ridge می گوید : او و شریک تجاریش صدها ساعت برای بررسی و فکر کردن در مورد نام شرکت خود سپری کردند. آن ها در میان لیستی از نام خدایان یونانی ، کوه ها ، مکان های جغرافیا و …جستجو کردند و نهایتاً هم به نتیجه نرسیدند : Chris تصمیم گرفت که یک نام شناخته شده را انتخاب کند، خیابانی که او در آن زندگی می کرد Kingdom Ridge – او می گوید حالا هر زمانی که نام شرکت خود را می شنود هیجان زده می شود.

23-قانون را فراموش نکنید

اسامی انتخابی باید فارسی باشد، لاتین نباشد، با شئونات انقلاب اسلامی ایران منافات نداشته باشد. تکراری نباشد بدین منظور به سایت www.ilenc.ir مراجعه کنید. از اعداد به صورت ریاضی آن استفاده نشود. از عناوین ایثارگران ، شاهد و امثال آن ها استفاده نشود . از عنوان های شعرا، دانشمندان و کاشفان در عصر حاضر استفاده نشود.

برای مثال چند سال پیش، برند آب معدنی سورپرایز به دلیل استفاده از واژه بیگانه، از سوی مراجع برای تعویض نام تجاری، تحت فشار قرار گرفت.

24-انتخاب نام اشتباه و اصرار بر عدم تعویض آن

بسیاری از صاحبان کسب وکار می دانند که اسم شرکتشان مشکل دارد . ولی امید دارند که به نحوه معجزه آسایی این مشکل خود به خود حل شود.

لینک منبع:

گردآوری شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر