بی‌ام‌و به آلمانی: (BMW) که کوتاه شدهٔ عبارت به آلمانی (Bayerische Motoren Werke) به معنای صنایع موتوری بایرن است، یک کمپانی تولیدکننده موتور، موتورسیکلت و اتومبیل آلمانی است که در سال 1916 تأسیس‌شده است. این شرکت همچنین به تولید و عرضه خودروهای کوچک هم مشغول بوده و . . . به‌عنوان شرکت مادر رولز-رویس موتور کارز هم شناخته می‌شود.

بی‌ام‌و موتورسیکلت‌های خودش را تحت عنوان برند بی‌ام‌و موتورراد (BMW Motorrad) تولید می‌کند و برنده چندین دوره از مسابقات قهرمانی موتورسواری هم بوده است.

تقسیم‌بندی، هدف‌گذاری و جایگاه‌یابی در استراتژی بازاریابی بی‌ام‌و

استراتژی بازاریابی بی‌ام‌و این گونه است که پیشنهادهای خودش برای بازار را بر اساس خصوصیات جمعیت شناختی، رفتاری و روانی مشتریان تقسیم‌بندی می‌کند.

یکی مشتری عادی شرکت بی‌ام‌و عموماً کسی است که در رده سنی (35 تا 50 سال ) قرار دارد، در حوزه کاری و تخصصی خودش به‌شدت موفق است، برای موقعیت کاری و اجتماعی خودش ارزش زیادی قائل بوده و همواره در پی استفاده از محصولات و خدمات آرمانی است. مزایایی که چنین افرادی از یک محصول یا خدمت انتظار دارند عبارت هستند از برتری، کارایی، قابلیت اطمینان و کیفیت.

بی‌ام‌و مشتریانی از طبقه بالا اجتماع را هدف قرار می‌دهد چنان‌که گویی تنها این دسته از افراد و خانواده هستند که استطاعت مالی پرداخت هزینه‌های این برند رادارند و علاوه بر این افراد قدر و ارزش این اثر خارق‌العاده را می‌دادند. بی‌ام‌و، این برند پیشتاز جهانی برای خودش جایگاهی حاکی از کیفیت، فناوری پیشرفته، عملکرد فوق‌العاده و برندی فوق‌العاده ارزشمند را در ذهن مشتری ایجاد کرده است.

رسالت – گروه بی‌ام‌و ارائه‌دهنده پیشرو محصولات لوکس و خدمات ویژه برای نقل‌وانتقال هر فرد در جهان است.

بی‌ام‌و

مزیت رقابتی در استراتژی بازاریابی بی‌ام‌و

بهبود مستمر فرایند و پیشرفت فن‌آوری در بخش تحقیق و توسعه مزیت رقابتی اصلی برند بی‌ام‌و است. این برند برای داشتن کیفیت، قابلیت اعتماد و برتری پشتیبانی و خدمات مشتری معروف و شناخته‌شده است. بی‌ام‌و سیاستی از خدمات مشتری را اتخاذ کرده که در آن رشد راننده به‌عنوان یک اصل پایه و زیرساختی عامل اصلی در رشد بازار این تولیدکننده به‌حساب می‌آید.

این شرکت در بیش از 150 کشور در سراسر جهان شعبه و نمایندگی دارد. بازارهای اروپا و آمریکای شمالی، برای این برند بازارهایی هستند که تأمین‌کننده بیش از 65% فروش آن می‌باشند، اما با معرفی بازارهای نوظهوری در کشورهای درحال‌توسعه از قبیل بازارهای آسیایی این شرکت به‌شدت در تلاش برای متمرکز شدن بر روی این بازارها جهت پیشبرد اهداف فروش خود برای آینده است. پورتفوی محصول این شرکت بسیار متنوع و قوی بوده و شامل خودروهای مختلفی از قبیل خودرو قابل‌تبدیل به کروکی، سری 3 و سری 5، سدان می‌شود و تا بی‌ام‌و x3 و X5 انواع مدل‌های SUV ادامه دارد.

ماتریس BCG در استراتژی بازاریابی بی‌ام‌و

با استفاده از ماتریس BCG، ما می‌توانیم بگوییم که گروه خودرویی بی‌ام‌و به‌طورکلی معرف یک محصول ستاره است که بیانگر سهم زیاد از بازار خودروهای لوکس و نرخ رشد بالا برای مدل‌های آن است. بخش موتورسیکلت این برند هم به‌طورکلی تحت عنوان علامت سؤال مطرح می‌شود.

در بین خودروهای تولیدی این برند هم تقسیم‌بندی به‌قرار زیر است:

سری 3، 5 و 7، سدان و ماشین مسابقه این برند جزء دسته ستاره‌ها قرار دارند، چراکه این دسته از خودروها دارای بیشترین میزان فروش در بین خودروهای موجود در سبد محصولات بی‌ام‌و می‌باشد.

همچنین بی‌ام‌و سری 6 و M و Z4 هم جزء دسته ستاره در بین محصولات شرکت قرار دارد.

همچنین مدل مینی بی‌ام‌و همیشه در دسته محصولات ستاره این برند قرار دارد، چراکه همواره در رقابت شدید و به‌روز شدن در برابر خودرو بیتل از برند فولکس‌واگن قرار دارد.

از طرف دیگر برند رولز-رویس به‌عنوان گاو شیرده و پیشران موتور شرکت بی‌ام در نظر گرفته می‌شود.

استراتژی توزیع در استراتژی بازاریابی بی‌ام‌و

ویژگی منحصربه‌فرد بودن فروشگاه‌های این برند به‌طور حتم یکی از فاکتورهایی است که این شرکت از آن به‌عنوان اهرم سودآوری و رشد در بازار استفاده می‌کند؛ بنابراین این شرکت به سرمایه‌گذاری در توسعه این دسته از فروشگاه‌ها که مانند کشتی حامل پرچم امیرالبحری عمل می‌کند، ادامه خواهد داد تا از این طریق به حداکثر سازی تجربه مصرف‌کننده بیافزاید. در همین حین شرکت در حال افزایش تعداد نمایندگی‌های رسمی خودش هم هست.

شرکت بی‌ام‌و در حال حاضر کسب‌وکار خودش را از طریق بیش از 6000 نمایندگی مختلفی که در سراسر دنیا دارد اداره می‌کند. بخش‌هایی که امور تدارکات را در کشورهای مختلف بر عهده‌دارند، درواقع بازیگران اصلی هستند که محصولات این شرکت را به مصرف‌کنندگان نهایی در کشورهای مختلف عرضه می‌کنند.

ادامه دارد . . .

لینک منبع

گردآوری‌شده توسط شبکه پذیرش آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذار
WeCreativez WhatsApp Support
ارسال متن آگهی در این قسمت
سلام وقت بخیر