استاندار تأکید کرد: ضرورت توجه به زیرساخت‌های فرهنگی البرز

استاندار تأکید کرد:  	ضرورت توجه به زیرساخت‌های فرهنگی البرز

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه منابع مالی و تخصیص امکانات و اعتبارها در حوزه فرهنگ و هنر باید به‌طور ویژه به استان البرز نگاه کند.
استاندار البرز در دیدار با معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران این وزارتخانه که در دفتر استانداری البرز انجام شد، با اشاره به کمبود زیرساخت‌ها در این استان افزود: استان تازه تأسیس البرز در گذشته زیر سایه تهران قرار داشت و در بسیاری از امور متکی به پایتخت بود، همین امر نیز ایجاد زیرساخت‌های اساسی را بعد از تشکیل استان در بسیاری از بخش‌ها ضروری ساخته است.
سید حمید طهایی با اشاره به اینکه یکی از این سرفصل‌ها به حوزه فرهنگ و هنر و ارتقای سرانه‌های فرهنگی مربوط می‌شود، خواستار نگاه ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تخصیص منابع و بودجه‌های مالی در این حوزه شد و گفت: به دلیل همجواری البرز با پایتخت، ارتقا و خودکفایی این استان در هر بخش بازتاب ویژه‌ای در کشور داشته و به فراخور آن حوزه فرهنگ و هنر نیز از این رویکرد تأثیرپذیر خواهد بود.
طهایی با مهم شمردن آموزش در فرهنگ و هنر بیان کرد: اگر در این حوزه به آموزش توجه شود و منابع انسانی آموزش دیده در تمام بخش‌ها مورد استفاده قرار گیرند قطعاً به اهداف مورد نظر دست خواهیم یافت.
وی با اشاره به دامنه گسترده فعالیت‌ها در حوزه فرهنگ و هنر خلق یک اثر هنری، تولید یک فیلم، اجرای یک نمایش و غیره را حامل پیام‌هایی مؤثر در جامعه دانست و گفت: اگر پشت هر یک از تولیدات هنری و سینمایی تفکری اساسی وجود داشته باشد، آثار آن تا مدت‌ها در اذهان باقی خواهد ماند.
استاندار البرز ضرورت تخصیص اعتبارها بین دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان‌ها را ضروری خواند و افزود: این رویکرد وجود دارد که بودجه‌ها به شکل عادلانه‌ای بین دستگاه‌های استانی و شهرستانی توزیع شود تا هیچ دستگاهی با کمبود اعتبار یا تبعیض مواجه نشود.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار گفت: تمام دستگاه‌های فرهنگی باید برای ترویج فرهنگ در جامعه گفتمان‌سازی کنند.
علی اصغر کاراندیش همجواری سی ‌و یکمین استان کشور در جوار پایتخت را مهمترین حسن گسترش و تعامل در کارهای فرهنگی دانست و افزود: البرز در مجاورت تهران قرار داشته و باید توجه ویژه‌ای به آن شود.
وی همچنین با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» گفت: با تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به مسأله فرهنگ، وظایف مسئولان خطیرترشده است.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به لزوم وجود پیوست فرهنگی در عرصه‌های مختلف افزود: چنانچه همه دستگاه‌ها همکاری کنند و مسائل فرهنگی گفتمان‌سازی شود به‌طور قطع نتیجه مطلوبی حاصل می‌شود، از این رو گفتمان‌سازی باید در اولویت اقدامات دستگاه‌های فرهنگی قرار گیرد.
کاراندیش با بیان اینکه متأسفانه پیش از این به دلیل کمبود اعتبار و بودجه فرهنگی در وزارت ارشاد، سایر استان‌های کشور نیز در حوزه فرهنگی از وضع مطلوبی برخوردار نبوده‌اند، از اعمال سیاست‌های جدید به‌منظور جبران این روند خبر داد و افزود: در صدد هستیم از سال جدید با اختصاص بخشی از بودجه‌ها به استان‌ها بر اساس برنامه‌های ارائه شده از سوی هر استان، افزایش اعتبارات را داشته باشیم.

این مطلب را به اشتراک بگذار